OC dla samochodu firmowego - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-29  |  Średni czas czytania: 01:41
Artykuł reklamowy
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Jeśli poruszasz się autem firmowym, wszystkie kwestie formalne najpewniej załatwia pracodawca. Ale co w sytuacji, kiedy prowadzisz niewielką firmę, jednoosobową działalność gospodarczą, słowem - jesteś przedsiębiorcą? Dowiedz się więcej na temat firmowego OC na samochody.
OC dla samochodu firmowego - jak to działa?

Ważne informacje dla przedsiębiorców

OC jest obowiązkiem właścicieli pojazdów, także przedsiębiorców. Na szczęście w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw nie ma konieczności ubezpieczania całej floty w ramach jednej umowy. Dużo bardziej opłacalne okazuje się indywidualne ubezpieczenie np. dwóch czy trzech firmowych aut. Co ważne, ewentualna szkoda jednego pojazdu nie przekłada się na utratę zniżek w przypadku pozostałych. Ta sama zasada dotyczy nieobowiązkowego, ale przydatnego autocasco.

Warto sprawdzać oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych skierowane właśnie do przedsiębiorców. Szczególnie w przypadku działalności związanej z częstym podróżowaniem w delegacje kompleksowe ubezpieczenie auta wydaje się kluczowym krokiem dla jego skuteczniejszej ochrony. Polisa na firmę jest opłacalna pod warunkiem, że dokona się starannych poszukiwań. Warto również doczytać kwestie formalne i regulaminowe – jakie procedury wiążą się z likwidacją szkody, ile trzeba czekać na odszkodowanie, na co uważać itd.

Jeszcze jedno – ubezpieczenie auta firmowego jak najbardziej można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zresztą nawet pojazdy prywatne, które czasem przydają się przy działalności, również mogą być ubezpieczane "z wrzuceniem w koszty", pod warunkiem, że należą do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

Najtańsza oferta w przypadku samochodów firmowych

Przedsiębiorca mający na głowie podatki, pensje pracowników, stałe opłaty i inne koszty prowadzenia działalności zazwyczaj obraca w dłoni każdą wydaną złotówkę, czemu absolutnie nie można się dziwić. Auto firmowe musi być ubezpieczone – ale jak zrobić to możliwie tanio, bez narażania na szwank budżetu przedsiębiorstwa?

Najważniejsze to porównać dostępne oferty. Służy do tego chociażby internetowy OC kalkulator Najtaniej u Agenta. Przy wypełnianiu formularza, co trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut, należy po prostu zaznaczyć, czy jest się zainteresowanym ubezpieczeniem "na firmę", "na firmę leasingową" lub "na 1-os. działalność gospodarczą". W dwóch pierwszych przypadkach można uzyskać informacje wyłącznie przez telefon, ale dla indywidualnych przedsiębiorców są one wyświetlane po wypełnieniu formularza do końca i szybkich obliczeniach strony.

Zestawienie ciekawych ofert uzyska się także po wizycie w biurze agenta ubezpieczeniowego, który ma dostęp do konkurencyjnych propozycji różnych towarzystw. To świetna okazja, żeby wyjaśnić wszelkie formalne detale i skonsultować się z fachowcem w dziedzinie polis. Im więcej zgromadzonej wiedzy, tym łatwiej o podejmowanie rozsądnych decyzji w przyszłości. Od obowiązkowego ubezpieczenia firmowego pojazdu nie ma ucieczki – należy załatwić tę sprawę, więc po co przepłacać?

Sposoby na tańsze OC

Już na etapie wybierania samochodu firmowego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mają wpływ nie tylko na komfort poruszania się i samą opłacalność inwestycji, ale również na wysokość ubezpieczenia. Mowa chociażby o pojemności silnika (szybkie, potencjalnie niebezpieczne samochody oznaczają wyższą polisę). Przedsiębiorcy czasem decydują się także na leasing lub wynajem auta, czyli rozwiązania, w których nie muszą osobiście ubezpieczać pojazdu.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: