Oczyszczacz powietrza - przydatne urządzenie do biura

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-30  |  Średni czas czytania: 02:07
Artykuł reklamowy
Jeszcze kilka lat temu oczyszczacze powietrza należały do urządzeń rzadko spotykanych w naszych domach, mieszkaniach i miejscach pracy. Zanieczyszczone powietrze, rosnąca świadomość społeczna oraz coraz większa dostępność produktów sprawiają, że oczyszczacze kupują już nie tylko alergicy i astmatycy, ale również osoby zdrowe. Kiedy należy rozważyć zakup dobrego oczyszczacza powietrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jak dobrać urządzenie do swojego mieszkania czy biura? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Oczyszczacz powietrza - przydatne urządzenie do biura

Dlaczego warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza?

Powietrze wolne od zanieczyszczeń, albo przynajmniej zawierające je w niewielkich ilościach to dziś rzadkość. Smog jest domeną praktycznie każdego większego polskiego miasta. Od szkodliwych substancji znajdujących się w atmosferze nie są wolne również mniejsze miejscowości, a nawet wsie.

Smog powstaje głównie z mieszaniny samochodowych spalin i dymów lokalnych fabryk oraz przestarzałych systemów grzewczych opartych na paliwach stałych. W jego rozpraszaniu nie pomaga ciasna zabudowa, charakterystyczna dla śródmieści aglomeracji oraz centralnych punktów małych miasteczek. Te wszystkie czynniki powodują, że w szczególności w okresie jesienno-zimowym, zanieczyszczenie powietrza jest naprawdę duże.

Niestety, smog nie pozostaje wyłącznie na zewnątrz budynków, ale przedostaje się do naszych mieszkań i biur, sprawiając, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem przez całą dobę. Na szczęście możemy w łatwy sposób znacznie polepszyć jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, zaopatrując się w oczyszczacz powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza eliminuje wszystkie zanieczyszczenia?

Wysokiej jakości urządzenia, takie jak dowolny oczyszczacz powietrza Xiaomi, gwarantują usunięcie większości szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach zamkniętych. Zapewniają to przetestowane systemy filtracji. Jak one działają? Po pierwsze, dobre oczyszczacze wyposażone są w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza we wnętrzu. Grawitacyjny ruch powietrza nie zagwarantuje jego właściwej cyrkulacji, a tym samym przepływu przez filtry. Dlatego wszystkie modele oczyszczaczy Xiaomi posiadają wbudowany, wydajny wentylator.

Kiedy powietrze, zasysane przez wentylator, dostaje się w zaplanowany sposób do wnętrza urządzenia, przepływa przez filtr. Każdy z oczyszczaczy Xiaomi posiada trójwarstwowy, wymienny filtr jednorazowy:

  • warstwa filtrująca główna zatrzymuje włosy, włókna bawełny, kurz i inne drobne cząsteczki;
  • warstwa True HEPA zatrzymuje 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm lub większej, stanowiąc ochronę przed pyłami zawieszonymi PM 2,5, pyłkami roślin oraz niektórymi bakteriami i wirusami;
  • warstwa węglowa zatrzymuje lotne związki organiczne, toulen i formaldehyd, jednocześnie chroniąc przed biernym paleniem.

Warto podkreślić, że filtry należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Procedura jest bardzo prosta - wystarczy zdemontować górną część obudowy, wyciągnąć stary filtr i włożyć w jego miejsce nowy egzemplarz, a następnie zainstalować obudowę.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza różnią się designem oraz dostępnością funkcji ułatwiających ich pracę czy programowanie, a także wielkością. Najważniejszym jednak parametrem z punktu widzenia użytkownika, jest wydajność urządzenia. Żeby oczyszczacz był skuteczny, jego wydajność musi być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczeń, w których ma pracować. Wydajność, nazywana również zdolnością oczyszczania czy współczynnikiem CADR, wyrażona jest w m3/h i powinna być przynajmniej trzykrotnie większa niż kubatura oczyszczanego wnętrza.

Innymi słowy, chcąc kupić oczyszczacz odpowiedni do pokoju o powierzchni 20 m2 i wysokości ścian 2,5 m (a więc o kubaturze 50 m3), powinniśmy znaleźć urządzenie o wydajności przynajmniej 150 m3/h. Posługując się przykładem oczyszczaczy Xiaomi, idealne będzie w takim przypadku najmniejsze z oferowanych urządzeń, czyli Mi 3C o zdolności oczyszczania do 320 m3/h (wydajność dla PM).

Do kawalerki lub niewielkiego salonu z aneksem kuchennym powinniśmy kupić bardziej wydajny Mi 3H, a całe mieszkanie oczyścimy z pomocą Mi Air Purifier Pro obsługującego do 500 m3/h (wydajność dla PM). Z kolei dom (lub jego pojedyncze piętro, w zależności od wielkości całej nieruchomości), wymaga zastosowania największego z oczyszczaczy Xiaomi, Mi Air Purifier Pro H zdolnego do przefiltrowania 600 m3/h (wydajność dla PM).

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: