Oprogramowanie firmowe na zamówienie, dlaczego warto, dlaczego jest to oszczędność?
Jakie są etapy tworzenia oprogramowania na zamówienie?
Kto się tym zajmuje? Napisanie programu komputerowego, który będzie funkcjonalny, intuicyjny oraz bezpieczny nie jest prostym zadaniem. Wymaga dogłębnej analizy potrzeb oraz prognoz rozwoju firmy, by móc przejść do pierwszej fazy projektu oprogramowania. Dzięki zdefiniowaniu narzędzi oraz zaplanowaniu ich działania możliwe jest stworzenie prototypu, czyli propozycji programu, który zdaniem twórców będzie pozwalał na najlepsze realizowanie potrzeb firmy aktualnie i w przyszłości. Gotowy prototyp po konsultacjach z klientem wchodzi w fazę wdrożenia. To bardzo długi proces, dlatego podzielony jest na etapy. Na jego końcu program jest uruchamiany. Na tym jednak nie kończy się praca firmy informatycznej. Ich kolejnymi zdaniami są weryfikacja działania oprogramowania oraz wprowadzanie koniecznych zmian. Jak widzisz, jest to bardzo skomplikowany proces, dlatego oprogramowanie zamawiamy w doświadczonej firmie informatycznej. Taka firma dzięki wszechstronniej wiedzy oraz wysokim kwalifikacjom jest w stanie zaproponować praktyczne rozwiązania i zaprojektować program idealny dla każdej firmy.
Zalety programów pisanych na zamówienie
Jedną z najbardziej docenianych przez nabywców cechą zindywidualizowanych programów jest to, że to software skrojony pod ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu zawiera w sobie wszystkie opcje, które są potrzebne do sprawnego realizowania zadań firmy. Nie zapominajmy także o możliwości wprowadzania zmian w programie w trakcie korzystania z niego. Dzięki własnemu oprogramowaniu można bardzo łatwo rozwijać je wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Daje to wręcz nieograniczone możliwości rozbudowy. Ponadto dedykowane systemy zapewniają łatwiejszą integrację z pozostałymi systemami w przedsiębiorstwie. Wartą podkreślenia zaletą oprogramowania firmowego na zamówienie jest jego wysokie bezpieczeństwo. Jest ono dużo mniej narażone na ataki hakerskie. Dodatkowo wraz z programem wykupuje się wsparcie techniczne, jego członkowie dzięki znajomości programu „od podszewki” będą mogli rozwiązać nawet najbardziej zaawansowane problemy. W niektórych branżach, zwłaszcza tych, w których liczy się innowacyjność, dużą zaletą takiego rozwiązania będzie posiadanie unikalnego programu z oryginalnymi opcjami. Dzięki zakupowi oprogramowania na zamówienie firma bardzo często nabywa prawa do kodu źródłowego. Pozwala to na uniezależnienie się od twórcy programu i możliwość jego dalszego rozwoju we współpracy z innymi specjalistami.
Czy jest to opłacalne?
Mimo wielu zalet oprogramowanie firmowe na zamówienie nie jest rozwiązaniem bez wad. Dla wielu przedsiębiorców znaczącym minusem są bardzo wysokie koszty początkowe, które należy ponieść w porównaniu z wykupieniem oprogramowania ogólnodostępnego. Jednak warto podkreślić, że wydatki te szybko się zwracają. Zauważyć to można, analizując koszty wykupienia licencji, zakupu dodatkowego sprzętu oraz programów podczas rozwijania firmy, a także wdrażania funkcji, których używanie jest konieczne do prawidłowego działania oprogramowania „pudełkowego”. Dodatkowo jest to opłacalne także pod kątem tego, że ponosimy opłaty jedynie za takie moduły, które są używane w przedsiębiorstwie – płacimy za elementy programu, które są przydatne określonym biznesie. Warto także zwrócić uwagę na aspekt wydajności zespołu.
Dzięki pracy w dedykowanym oprogramowaniu skraca się czas wykonywania zadań, ponieważ odpowiada ono na potrzeby pracowników i sprzyja realizacji ich zadań. Zastosowanie rozwiązań zaprojektowanych z myślą o konkretnych potrzebach, custom software, zwiększa produktywność zespołu i zdecydowanie przyspiesza się czas wykonywanych zadań. Został stworzony, aby zaspokoić unikalne potrzeby firmy, pomóc w rozwiązaniu określonych problemów i osiągnięciu określonych celów biznesowych.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: