Pierwsze kroki we własnym biznesie

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-07  |  Średni czas czytania: 03:22
Artykuł reklamowy
Prowadzenie własnego biznesu to coraz powszechniejszy sposób zarabiania pieniędzy w Polsce. Decyzja o założeniu firmy eliminuje wszelkie limity w zakresie dochodów i gwarantuje przedsiębiorcy pełną niezależność zawodową. Wymaga jednak dopełnienia paru formalności i zdobycia odrobiny wiedzy z zakresu prawa podatkowego. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak otworzyć własny biznes!
Pierwsze kroki we własnym biznesie

Wybierz formę działalności

Zakładając firmę, musisz zdecydować, w jakiej formie chcesz prowadzić swój biznes. Do dyspozycji masz następujące rozwiązania:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza – to forma wybierana przez zdecydowaną większość początkujących przedsiębiorców. Jej założenie jest bezpłatne i bardzo szybkie. Warto postawić na nią przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz działać w mało ryzykownej branży, dysponujesz niskim kapitałem na start i zależy Ci na ulgach czy dofinansowaniach. Pamiętaj jednak, że biznes musisz prowadzić samodzielnie – bez wspólników.
  • Spółki – dzielą się na spółki prawa handlowego i cywilne. Ich założenie wiąże się z nieco bardziej skomplikowanym procesem, a prowadzenie zazwyczaj z większymi kosztami. Niemniej, kiedy poczujesz się już wystarczająco pewnie na rynku i zauważysz potrzebę skorzystania z bardziej zaawansowanych mechanizmów biznesowych, szybko docenisz zalety poszczególnych rodzajów spółek.

Wybierz formę opodatkowania

Kolejna ważna decyzja, która jest nierozerwalnie związana z zakładaniem własnej firmy, polega na wyborze preferowanej formy opodatkowania. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady:

  • Zasady ogólne – z tej formy korzysta każda osoba zatrudniona na etacie, a także ogromna część przedsiębiorców. Metoda ta zakłada rozliczanie się na podstawie skali podatkowej. Według niej wszystkie dochody do kwoty 120 tys. zł rocznie objęte są stawką 12%, a ewentualne nadwyżki stawką 32%. Atrakcyjność zasad ogólnych wynika również z licznych ulg, które przysługują podatnikom. Mogą oni na przykład rozliczać się z małżonkiem, korzystać z kwoty wolnej od podatku czy ulgi na dziecko i odliczać koszty uzyskania przychodu od podstawy opodatkowania.
  • Podatek liniowy – to rozwiązanie, które zakłada rozliczanie się według stałej stawki 19%. Niezależnie od tego, ile zarobisz w danym roku, Urzędowi Skarbowemu oddasz wyłącznie 19% dochodów. Podstawę opodatkowania nadal możesz obniżyć o poniesione koszty, ale w przypadku tej formy nie skorzystasz już z kwoty wolnej czy innych ulg.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – ta metoda rozliczania działalności przewiduje różne stawki podatku w zależności od branży. Wahają się one od 2 do 17%. Choć na pierwszy rzut oka ryczałt wygląda bardzo atrakcyjnie, to dla wielu przedsiębiorców jest zupełnie nieopłacalny. Nie pozwala bowiem na odliczanie kosztów od podstawy opodatkowania.
  • Podatek CIT – to dodatkowy podatek, który muszą opłacać przedsiębiorcy działający w ramach spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynosi on 20% lub 9% w przypadku firm, których przychody wraz z VAT-em nie przekroczyły 12 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

Wybierz nazwę firmy

To jeden z prostszych i przyjemniejszych kroków otwierania własnego biznesu. Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, w formularzu CEIDG-1 musisz wpisać nazwę firmy, zawierającą Twoje imię i nazwisko. Możesz też użyć wyłącznie imienia i nazwiska, ale już na tym etapie warto pomyśleć o chwytliwej nazwie, która pozwoli Ci wyróżnić się na rynku i budować rozpoznawalność marki.

Wybierz sposób prowadzenia księgowości:

Każdy przedsiębiorca w Polsce musi prowadzić księgowość, ale może ona przybierać różne formy. Zależą one przede wszystkim od rodzaju działalności. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, rachunkowość warto powierzyć doświadczonej firmie, która pomoże Ci się rozliczać i zadba o formalną stronę Twojego biznesu. Księgowość może przyjąć jedną z następujących postaci:

  • Księga Przychodów i Rozchodów – uproszczona forma prowadzenia księgowości przeznaczona dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub według podatku liniowego. Warunkiem skorzystania z niej są też przychody nieprzekraczające 2 mln euro rocznie. Jeśli czujesz się na siłach, Księgę Przychodów i Rozchodów możesz prowadzić samodzielnie i na jej podstawie rozliczać się z fiskusem. Warto jednak skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura rachunkowego.
  • Księgi Rachunkowe – zaawansowana forma księgowości, przeznaczona dla największych firm. Muszą z niej korzystać wszystkie spółki kapitałowe i inne podmioty, których przychody wyniosły przynajmniej 2 mln euro. Ksiąg Rachunkowych nie możesz prowadzić samodzielnie, konieczne okaże się więc skorzystanie z usług biura księgowego.
  • Ewidencja przychodów – najprostsza forma prowadzenia księgowości, która polega po prostu na spisywaniu przychodów firmy. Takie rozwiązanie pozwala na proste obliczanie zaliczek na podatek dochodowy i nie wymaga pomocy ze strony biura rachunkowego.

Wybierz PKD działalności

Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór numerów porządkujących wszystkie rodzaje biznesu, jakie można prowadzić w naszym kraju. Każdy przedsiębiorca musi wybrać przynajmniej jeden kod, który określi, czym będzie zajmowała się jego firma. Może przy tym uzupełnić go o dowolną liczbę numerów dodatkowych. Ich wybór powinien jak najdokładniej precyzować obszar działalności przedsiębiorcy.

Wypełnij wniosek CEIDG-1

Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, wszystkie decyzje podjęte we wcześniejszych krokach musisz wprowadzić do wniosku CEIDG-1. Możesz wypełnić go w formie papierowej lub elektronicznej. Bez względu na wybór procedura ta jest w pełni darmowa. W formularzu powinny znaleźć się między innymi takie dane jak:

  • dane osobowe wnioskodawcy,
  • adresy zamieszkania i zameldowania,
  • nazwa firmy i kody PKD,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • dane kontaktowe wnioskodawcy,
  • miejsce wykonywania działalności lub adres do doręczeń,
  • wybór naczelnika Urzędu Skarbowego,
  • wybór formy opodatkowania,
  • rodzaj prowadzonej księgowości,
  • dane biura rachunkowego prowadzącego księgowość firmy,
  • rachunki bankowe przedsiębiorcy.

Pamiętaj, że składając formularz CEIDG-1, wnioskujesz automatycznie o nadanie Ci numeru NIP i REGON i zgłaszasz się do ZUS.

Podejmij decyzję w kwestii VAT-u

Nie każdy przedsiębiorca musi opłacać VAT, ale niektórym może się to opłacać. To podatek od sprzedaży towarów i usług, którego stawka wynosi w Polsce 23%. Ze zwolnienia z niego skorzystasz, jeżeli Twoje przychody nie przekraczają 200 tys. zł rocznie. Zauważ jednak, że nie we wszystkich branżach będzie to możliwe.

Jeśli chcesz korzystać ze zwolnienia z VAT-u, nie musisz podejmować żadnych specjalnych kroków. Jeżeli natomiast zamierzasz opłacać ten podatek, aby odliczać go od zakupów firmowych, konieczne okaże się złożenie wniosku VAT-R.

Gratulacje, Twoja firma już działa!

Siedem opisanych wyżej kroków to prosta instrukcja zakładania własnego biznesu. Skorzystaj więc z naszych praktycznych wskazówek i załóż działalność, która zapewni Ci wymarzone zarobki!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: