Podnóżek pod biurko - rodzaje i wymagania BHP

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-20  |  Średni czas czytania: 02:01
Artykuł reklamowy
Niby wybór podnóżka pod biurko, który jest wręcz niezastąpionym elementem każdego biura, to coś oczywistego, bowiem co skomplikowanego jest w podstawie pod stopy. Jednak okazuje się, że by w pełnie i przez wiele lat korzystać z tego produktu, należuy odpowiednio go dobrać pod konkretne parametry. Problem nie tylko wynika z lepiej lub bardziej zdefiniowanych potrzeb pracowników, ale także z wymogów prawnych.
Podnóżek pod biurko - rodzaje i wymagania BHP

Podnóżek pod biurko a przepisy

Przepisy BHP nakładają na pracodawców konkretne wytyczne dotyczące m.in. podnóżków pod biurko. Aby mieć pewność, że wybrany mebel jest zgodny z wymogami prawnymi, o jakich stanowi kodeks pracy, wybierając podnóżek powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest możliwość regulacji kąta nachylenia podnóżka w zakresie co najmniej od 0 do 15 stopni. Dostępne są także podnóżki umożliwiające większą regulację kąta - nawet do 30 stopni, co daje nam gwarancję, że pracownik będzie mógł idealnie dostosować podparcie stóp do własnych potrzeb. Kolejną kwestią jest odpowiednia wysokość podnóżka. Tu do wyboru mamy modele o stałej wysokości, jak również takie, które dają możliwość kilkustopniowej regulacji. Ostatnią kwestią uregulowaną w przepisach BHP - jest odpowiednie, antypoślizgowe wykończenie - zarówno samej podstawy pod stopy gwarantującej, że nie będą się z niego ześlizgiwać, jak również zabezpieczenie, że sam podnóżek pod biurko nie będzie się przesuwał po podłodze. Tu najpopularniejszym i jednocześnie bardzo efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie gumowych nóżek.

Komfort podnóżków

Podnóżki pod biurko mogą być wyposażone w wiele funkcji, które bezpośrednio wpływają na komfort ich użytkowania. Prócz tych wskazanych wyżej, które z racji wymogów prawnych są niezbędne do efektywnego korzystania z produktu, podnóżki mogą mieć inne udogodnienia zwiększające komfort. Płynna regulacja kąta pochylenia podnóżka pozwala precyzyjnie dostosować kąt pochylenia, lepiej dopasowując go do konkretnych potrzeb. Niektóre podnóżki wyposażone są w powierzchnie lub rolki masujące stopy, co w czasie ośmio godzinnej pracy jest bardzo odprężające i pomaga poprawić ukrwienie nóg, dzięki czemu nie sąo ne tak opuchnięte i zmęczone po całym dniu w pozycji siedzącej.  Warto również zwrócić uwagę na rozmiary podnóżka, stabilność jego podstawy i wykonanie jej z trwałych materiałów. Podnóżek należy dopasować do wagi osoby, która będzie z niego korzystała. Nogi w pozycji siedzącej powinny pozostać mniej więcej pod kątem prostym. Przeważnie pracownik biurowy nie jest w stanie wygodnie usiąść z prawidłowym kątem nóg, ze względu na wysokość krzesła biurowego.

Korzystanie z podnóżka wymusza prawidłową postawę siedzącą przy komputerze. Proste plecy, przyklejone do oparcia, wyciągnięta klatka piersiowa oraz prosta szyja. Dzięki dbaniu o prawidłową postawę zwiększa się nie tylko ogólny komfort życia ale i satysfakcja z wykonywanej pracy.

Jakość podnóżków pod biurko

Decydując się na wybór podnóżka pod biurko, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość jego wykonania. Decydując się na zakup przez internet, trudno jest ocenić, czy został on wykonany z odpowiednią dokładnością i z wysokiej jakości materiałów, a tym samym odporny na różnego rodzaju awarie i problemy. Co prawda prawo daje nam możliwość zwrotu zakupionego przez internet produktu bez konieczności podawania przyczyny, jednak dla wielu osób to zbędny kłopot. Zatem na co zwrócić uwagę, jeżeli nie możemy podnóżka dotknąć – dobrym wskaźnikiem jest długość oferowanej gwarancji. Najbezpieczniej jest wybrać produkt, którego producent gwarantuje trwałość jak najdłużej.

Ceny podnóżków pod stopy

Ceny podnóżków pod biurko uzależnione są od jakości jego wykonania oraz zakresu regulacji. Najprostsze modele można kupić już w okolicach kilkudziesięciu złotych, zaś te wyższej jakości, z większym zakresem regulacji mogą sięgać nawet ponad 150 zł. Jednak ostatecznie wybór powinien być uwarunkowany potrzebami i oczekiwaniami osób, które będą korzystały z danego modelu podnóżka. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: