Podpis elektroniczny - wszystko, co warto wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-01  |  Średni czas czytania: 01:23
Artykuł reklamowy
Podpis elektroniczny funkcjonuje już od pewnego czasu zarówno w przestrzeni typowo biznesowej, jak i społecznej np. w kontaktach z urzędami. Za jego pomocą możemy autoryzować różnego rodzaju dokumenty składane drogą elektroniczną. Zazwyczaj e-podpisy są realizowane przy pomocy podpisu cyfrowego, chociaż nie są to wszystkie możliwości, jakie mamy do wyboru.
Podpis elektroniczny - wszystko, co warto wiedzieć!

Czym jest podpis elektroniczny?

Nowoczesne technologie internetowe są obecne praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Za pośrednictwem Internetu kupujemy i sprzedajemy, bawimy się, uczymy i pracujemy. Zawieramy także umowy i realizujemy sprawy urzędowe, chociażby takie jak złożenie e-pita.

I tutaj pojawia się podpis elektroniczny, który podobnie jak nasz zwykły podpis, ma za zadanie potwierdzić naszą tożsamość i sygnować wszystkie działania formalne online, które tego wymagają. Mechanizmy identyfikacji elektronicznej są dokładnie opisane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) eIDAS.

Bezpieczny podpis elektryczny - rodzaje podpisów

W zależności od stopnia bezpieczeństwa podpisy elektroniczne dzielą się na trzy różne rodzaje:

  • Podpis elektroniczny - jest to np. faksymile podpisu lub podpis złożony w postaci elektronicznej pod dokumentem, który deklaruje tożsamość autora.
  • Zaawansowany podpis elektroniczny - podpis zrealizowany w systemie podpisu cyfrowego, który za pomocą odpowiednich technologii cyfrowych jest jednoznacznie związany z dokumentem i autorem.
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny - zaawansowany sposób identyfikacji tożsamości i autoryzacji oparty na indywidualnie przydzielonym kluczu prywatnym przechowywanym na karcie kryptograficznej. Konieczny jest tutaj certyfikat kwalifikacyjny, który jest wystawiany przez kwalifikowany urząd cyfryzacji.

Bezpieczny podpis elektroniczny, który jest przypisany wyłącznie do osoby się nim posługującej i wystawiany jest na bezpiecznych urządzeniach służących do składania podpisu elektronicznego, które razem z wystawianymi danymi elektronicznymi znajdują się pod wyłączną kontrolą osoby podpisującej dokument - przy czym każda późniejsza zmiana danych w dokumencie jest rozpoznawalna, jest równoznaczny z podpisem złożonym w formie pisemnej.

Podpis elektroniczny

Innowacyjne e-podpisywanie z Infinite

Nowoczesne technologie i popularyzacja elektronicznych urządzeń biometrycznych, pozwoliła na wniesienie e-podpisywania na zupełnie nowy poziom. Firma Infinite stworzyła wygodne rozwiązanie dedykowane dla biznesu, gdzie podpis elektroniczny można wykonać zarówno na platformie internetowej, jak i na urządzeniu biometrycznym.

W ostatnim przypadku jest to podpis złożony na tablecie. Takie rozwiązanie pozwala na niezwykle wygodny i szybki sposób podpisywania i autoryzowania umów, z każdego miejsca na świecie. Wystarczy złożyć podpis na swoim tablecie, co przypomina złożenie podpisu na papierowych dokumentach. A w przypadku podpisywania poprzez platformę można to zrobić jednym kliknięciem. E-podpisywanie Infinite jest objęte certyfikatem kwalifikacyjnym, zatem jest to w pełni bezpieczny podpis elektroniczny!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: