Pożyczka hipoteczna dla firm - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-15  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Niełatwo jest otrzymać kredyt firmowy na rozwój działalności, aczkolwiek mało kto wie o tym, że dla przedsiębiorców możliwa jest jeszcze jedna opcja – to pożyczka hipoteczna dla firm. Na czym polega, kiedy można o nią wnioskować?
Pożyczka hipoteczna dla firm - na czym polega?

Pożyczka hipoteczna – co to jest, kto się może starać?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka pod zastaw nieruchomości, która przyznawana jest na dowolny cel. Nie można jednak tego produktu mylić z kredytem hipotecznym. Jaka jest między nimi różnica?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, którego zadaniem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Przyznawany jest na nieruchomość, którą dopiero planujesz kupić, lub na budowę domu.

To, co łączy kredyt i pożyczkę hipoteczną, to zabezpieczenie w postaci nieruchomości, przy czym na tym podobieństwa się kończą. Aby zaciągnąć pożyczkę, musisz już być właścicielem nieruchomości, pod zastaw której chcesz otrzymać środki. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel. Nie potrzebujesz wkładu własnego, a wysokość pożyczki zwykle wynosi do 60-70% wartości nieruchomości, która ma stać się przedmiotem zabezpieczenia.

Różnica jest jeszcze taka, że o ile kredyt hipoteczny może przyznać tylko bank, o tyle pożyczkę otrzymasz w banku lub w instytucjach pozabankowych.

Kto może starać się o ten produkt? Dobra wiadomość jest taka, że nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Pożyczka dla firm skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Co istotne, docelowo przeznacza się ją na wydatki związane z prowadzeniem firmy, aczkolwiek nie trzeba się rozliczać z pożyczkodawcą, na co dokładnie zostały wydane. Możesz w ten sposób spłacić inne zadłużenia, zainwestować w rozwój działalności, marketing, produkcję, cokolwiek.

Jak szukać korzystnej pożyczki hipotecznej?

W ramach pożyczki hipotecznej możesz otrzymać nawet do kilku milionów złotych, na korzystnych warunkach (choć, co trzeba podkreślić, nie tak atrakcyjnych jak w przypadku kredytu mieszkaniowego).

Warto wiedzieć, jakie są koszty związane z pożyczką hipoteczną - koszty pożyczem można porównać na przykład tutaj: wnioskomat.com/pozyczka-hipoteczna. Oprócz oprocentowaniana koszt może składać się prowizja za udzielenie pożyczki, prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania, opłata za zmianę okresu kredytowania, czy opłata za ocenę wartości nieruchomości. Jak widzisz, jest tego sporo, a w końcu nie wymieniliśmy wszystkich kosztów.

Dlatego podczas szukania pożyczki hipotecznej powinno się zwracać uwagę RRSO. Jest to wskaźnik uwzględniający różne koszty zadłużenia, a nie tylko oprocentowanie. Przy czym warunki w różnych bankach porównasz w kalkulatorach pożyczek hipotecznych.

Jak otrzymać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna to stosunkowo prosty sposób finansowania działalności, pozyskiwania środków na rozwój firmy. Dlaczego? Ponieważ aby ją otrzymać, nie tylko nie musisz przedstawiać dokumentów związanych z celem, na jaki chcesz przeznaczać środki, ale też najczęściej nie jest wymagane przygotowanie prognoz finansowych oraz biznes planu.

Okres kredytowania może wynosić do 15 lat, ponadto banki uwzględniają szeroki zakres nieruchomości, które mogą stać się zabezpieczeniem pożyczki. A co musisz zrobić? Wypełnić oraz wysłać wniosek do banku. Gdy zostanie on wstępnie zaakceptowany, trzeba będzie dostarczyć dokumenty związane z nieruchomością stanowiącą przedmiot zabezpieczenia – ich listę otrzymasz od banku.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: