Jak sprawdzić wiarygodność partnerów biznesowych w Polsce i w UE?

Ostatnia aktualizacja: 2015-07-24  |  Średni czas czytania: 02:40
Czasami będziesz musiał sprawdzić czy Twoi partnerzy biznesowi są wiarygodni by uniknąć działań związanych z windykacją długów. I właśnie ten artykuł powie Ci o środkach weryfikacji firm, z którymi będziesz nawiązywał kontakty oraz skąd brać informacje na ich temat, również tych na terenie UE.
Jak sprawdzić wiarygodność partnerów biznesowych w Polsce i w UE?

Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta

Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z wielu środków, które pozwalają na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta. Dzielą się one na takie, które wymagają jedynie Twojego zaangażowania poprzez zweryfikowanie informacji, jak również na środki wymagające poniesienia określonych kosztów. Wybór konkretnego sposobu zależy od wartości zawieranej umowy. W przypadku kontraktów o niskim budżecie wystarczające będzie jedynie sprawdzenie informacji ogólnodostępnych, np. na giełdzie długów. Gdy kontrakty osiągają znaczącą wartość niezbędne staje się szczegółowe zweryfikowanie kontrahenta, które pozwoli zmniejszyć ryzyko związane z windykacją należności

Inernet może być naszą podstawą do szukania opinii na temat danej firmy. Wystarczy wpisać na Google nazwę interesującej nas firmy. Wielu klientów chętnie zamieszcza informacje na temat firm, warto sprawdzić czy klient miał problem z odzyskaniem należności. Sprawdźmy przede wszystkim na stronach giełd wierzytelności, czy przypadkiem firma nie jest zamieszana w windykację długów.

Inną metodą może być przegląd prasy elektronicznej. W większości przypadków są to informacje na temat dużych firm i korporacji, które "są na szczycie" danego rynku. Jeśli chodzi o mniejsze firmy, o których ciężko znaleźć informacje w prasie, możemy sięgnąć po wiadomości na temat branży w jakich działają.

Bardzo wiele firm posiada konta na portalach społecznościowych, które wyświetlą się po wpisaniu nazwy danej firmy w wyszukiwarce. Najczęściej będzie to facebook, bądź GoldenLine. Opinie, które znajdują się na fanpage-ach pozwolą nam na zorientowanie się jak dana firma traktuje klienta, co klienci piszą na jej temat oraz czy mieli styczność z windykacją należności. Czasami jest też warto po prostu zadzwonić do firmy i zorientować się czy dana firma nie jest fikcyjna.

Środki weryfikacji kontrahentów wykorzystywane w Polsce

W Polsce każda działalność gospodarcza zobowiązana jest do posiadania dziesięciocyfrowego numeru NIP (numer identyfikacji podatkowej) oraz numeru REGON (numer podmiotu w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej). Znając oba te numery możesz w łatwy i bezpłatny sposób sprawdzić osobę fizyczną wykonującą działalność gospodarczą oraz spółki w:

W Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych istnieje możliwość wyszukiwania działalności gospodarczych wyłącznie za pomocą numeru KRD. Jest to identyfikator, pod którym dłużnik figuruje w rejestrze. Aktualny odpis z RDN kosztuje 30zł, a odpis pełny 60zł. Możesz go uzyskać w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Kolejnym przydatnym miejscem do uzyskania informacji na temat kontrahenta są Biura Informacji Gospodarczej, do których dostęp jest płatny. Należą do nich:

  1. Krajowy Rejestr Długów;
  2. ERIF Rejestr Dłużników;
  3. InfoMonitor.

Wywiadownie gospodarcze są firmami, które zajmują się szczegółową analizą przyszłego partnera biznesowego. Przygotowują charakterystykę przedsiębiorstwa znacznie szerszą niż wynika to z ogólnodostępnych źródeł, np. posiadają swoich informatorów, kontaktują się z byłymi pracownikami. Jest to najdroższa forma weryfikacji danej działalności gospodarczej. Dokładne sprawdzenie kontrahenta jest bardzo istotne przy kontraktach o wysokiej wartości.

Dodatkowo możesz złożyć wniosek do ZUS-u i Urzędu Skarbowego o sprawdzenie, czy firma nie zalega z należnościami publicznoprawnymi, a także wniosku do Urzędu Skarbowego o stwierdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Ponadto należy pamiętać, iż samodzielnie możesz zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa poprzez:

  • sprawdzenie realnego działania firmy (np. telefonicznie);
  • wyszukanie opinii o partnerze biznesowym w Internecie;
  • zapoznanie się z posiadanymi przez przedsiębiorstwo certyfikatami wiarygodności (np. certyfikat Rzetelna Firma).

Środki weryfikacji kontrahentów wykorzystywane w UE

Powinieneś tak samo sprawdzić wiarygodność Swojego potencjalnego zagranicznego kontrahenta. Możesz to zrobić bezpłatnie za pomocą unijnego systemie VIES - "VAT Information Exchange System". W wyszukiwarce na stronie Komisji Europejskiej musisz podać numer NIP działalności gospodarczej i kraj w którym jest zarejestrowana.

Większość państw wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiada bezpłatny dostęp do rejestrów udostępnionych na stronach internetowych, gdzie są udostępnione podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa. Dodatkowo bardzo ważne są również rejestry podmiotów znajdujących się w upadłości lub likwidacji.

Informację o zagranicznych kontrahentach możesz również uzyskać przy pomocy:
  • wywiadowni gospodarczych;
  • polskich konsulatów;
  • zagranicznych izb handlowych z siedzibą w Polsce.

Przykładowe rejestry państw europejskich

  • WIELKA BRYTANIA: dane firm podlegające obowiązkowi rejestracji dostępne w Companies House - wck2.companieshouse.gov.uk;
  • NIEMCY: rejestr zawierający informacje o podmiotach gospodarczych (osoby prowadzące jednoosobową działalność lub spółki) www.handelsregister.de, dodatkowo możesz się posługiwać również tym rejestrem www.unternehmensregister.de;
  • NORWEGIA: rejestr Europen Business Register, w którym możesz znaleźć także dane form z innych krajów członkowskich UE: w2.brreg.no/ebr/;
  • FRANCJA: rejestr paryskich firm: www.greffe-tc-paris.fr/en/, jak również na stronie www.infogreffe.fr.

Masz pytania na temat windykacji?

Zapytaj eksperta

Zadzwoń: 796 123 124

Zapytaj eksperta

Mateusz Jakóbiak

prawnik

Potrzebujesz wsparcia?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Masz pytania na temat windykacji?

Zapytaj eksperta

Zadzwoń: 796 123 124

Zapytaj eksperta

Mateusz Jakóbiak

prawnik

Potrzebujesz wsparcia?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.

Przydatne linki: