Pożyczka hipoteczna - krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 2021-08-09  |  Średni czas czytania: 01:41
Artykuł reklamowy
Chcesz pożyczyć niedrogo nawet kilkaset tysięcy złotych? Jesteś właścicielem atrakcyjnej nieruchomości? Sięgnij po pożyczkę hipoteczną — niżej oprocentowaną opcję pożyczki gotówkowej zabezpieczonej hipoteką na nieruchomości.
Pożyczka hipoteczna - krok po kroku

Czym jest w praktyce? Kto może ją otrzymać? Jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.

Pożyczka Hipoteczna to skuteczny sposób na pozyskanie większego zastrzyku gotówki. W elastyczny, przychylny pożyczkobiorcy sposób — bez restrykcyjnych procedur i stosu formalności. Czym jest w praktyce?

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. Pozyskane z niej środki możesz przeznaczyć na dowolny cel: realizację planów i marzeń, bieżące wydatki czy spłatę zobowiązań finansowych. Dzięki zabezpieczeniu w postaci nieruchomości ryzyko instytucji finansowej jest mniejsze i pożyczkobiorca może liczyć na atrakcyjniejsze warunki finansowania – rozumiane zarówno jako oprocentowanie pożyczki, jak i prowizja.

Kto może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną?

Każdy z pożyczkodawców stawia wnioskującym o pożyczkę hipoteczną nieco inne wymagania. Z powodzeniem można jednak uznać, że niezbędne do uzyskania pożyczki, bez względu na instytucję finansującą, jest posiadanie:

  • pełnej zdolności do czynności prawnych, dowodu osobistego i numeru PESEL;
  • wymaganej przez pożyczkodawcę zdolności kredytowej;
  • nieruchomości niezbędnej do zabezpieczenia spłaty.

Jaka nieruchomość może być zabezpieczeniem spłaty?

Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej może być nie tylko mieszkanie, ale także dom. Niektóre instytucje finansowe akceptują także zabezpieczenia w postaci budynków biurowych, lokali usługowych. Co ważne, nieruchomość powinna być na tyle atrakcyjna, by w przypadku problemów ze spłatą pożyczki hipotecznej pożyczkobiorca mógł szybko ją spieniężyć.

Pożyczka hipoteczna — ile pieniędzy możesz pożyczyć?

To, ile pieniędzy pożyczy Ci pożyczkodawca, zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości. Kasa Stefczyka oferuje korzystne rozwiązanie – pożyczkę hipoteczną (RRSO: 6,53%) od 10 tys. zł do nawet 500 tys. zł na dowolny cel, maksymalnie 50–70% wartości nieruchomości mieszkalnej, która jest zabezpieczeniem pożyczki.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania pożyczki hipotecznej?

Procedura wnioskowania o pożyczkę hipoteczną nie jest skomplikowana. Aby otrzymać dodatkowe środki, wypełnij wniosek kredytowy i dołącz do niego:

  • zaświadczenie potwierdzające źródło oraz wysokość dochodów;
  • dokumentację dotyczącą nieruchomości (akt własności, numer księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia nieruchomości).

Zanim sięgniesz po pożyczkę hipoteczną

Sięgnięcie po przypadkową pożyczkę hipoteczną może skutkować dodatkowymi kosztami, brakiem możliwości uzyskania preferowanej kwoty czy skomplikowanym procesem obsługi. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Dostępne kwoty. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli do realizacji swoich celów potrzebujesz sporej sumy. Zanim rozpoczniesz analizę kolejnych parametrów, wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci preferowaną kwotę;
  • Okres spłaty. Powinien stanowić on jeden z najważniejszych parametrów, jeśli chcesz maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty lub spłacić pożyczkę jak najszybciej;
  • Koszty. Ważnym kryterium wyboru właściwej pożyczki powinny być także koszty. Pamiętaj jednak, że atrakcyjność ekonomiczną finansowania wyznacza nie tylko wartość oprocentowania, ale przede wszystkim RRSO - rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie inne koszty wynikające z zaciągnięcia pożyczki. Może to być prowizja, ewentualne ubezpieczenie oraz opłaty za przelewy. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: