Pożyczka pozabankowa a kredyt konsumencki - co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-22  |  Średni czas czytania: 01:47
Artykuł reklamowy
Pożyczać można na różne sposoby, kluczowe jednak, by oddać długi na czas. Z tego względu nim zdecydujemy się na finansowe wsparcie, powinniśmy wiedzieć, jaki produkt finansowy wybrać. Wiele osób waha się między opcją pożyczki pozabankowej a kredytem konsumenckim. Co lepsze?
Pożyczka pozabankowa a kredyt konsumencki - co wybrać?

Kredyt konsumencki - co to takiego?

Nim odpowiemy na to pytanie, trzeba najpierw poznać, czym ów dwa produkty finansowe się charakteryzują. Zacznijmy od kredytu konsumenckiego, który jest dość popularną formą uzyskania finansowego wsparcia. To jak nazwa wskazuje - kredyt udzielany konsumentowi przez kredytodawcę na cele prywatne, czyli niezwiązane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą czy zawodową. To właśnie różni go od kredytu gotówkowego, który jest tak skonstruowany, że może być przyznawany nie tylko osobom prywatnym, ale i firmom. 

Regulują go zapisy ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Można też wyczytać tu ważny punkt dotyczący maksymalnej kwotę kredytu, która nie może przekroczyć 255,500 zł. Ustawa określa też, jaki produkt finansowy może stanowić umowę o kredyt konsumencki. To umowa pożyczki, umowa kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, umowa kredytu odnawialnego, ale też umowa o kredyt, w której kredytobiorca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej.

Pożyczka pozabankowa - czym się charakteryzuje?

Bardzo popularna zwłaszcza w ostatnich latach pożyczka pozabankowa, to jak jej nazwa wskazuje - produkt finansowy udzielany nie przez banki, a przez inne instytucje, zwłaszcza firmy pożyczkowe i chwilówkowe. Z drugiej strony, nie mogą one udzielać kredytów, bo to domena tylko banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Pożyczki są tu jak znalazł, zwłaszcza dla osób, którym bank nie chce udzielić wsparcia. Regulują je przepisy kodeksu cywilnego. Udzielane są różnego rodzaju pożyczki, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Opiewają, co prawda, na mniejsze sumy niż w przypadku kredytów, niemniej są łatwiej dostępne. 

Są udzielane na jasnych i przejrzystych warunkach. Wystarczy złożyć wniosek, by szybko uzyskać niezbędne wsparcie. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje wiele firm oferujących takie pożyczki. Jedne oferują lepsze warunki, taką chociażby znajdziemy pod tym adresem https://chwilowo.pl/darmowe-chwilowki/, inne gorsze, obarczone wysokimi prowizjami. To ważne więc, aby wybrać mądrze, by nie mieć problemów z terminową spłatą zobowiązania. 

Co wybrać?

Wiemy już, czym charakteryzują się obie formy finansowania, dzięki czemu można postarać się odpowiedzieć na pytanie, co wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od naszej sytuacji, tego, jaką mamy pozycję zawodową, czy stałe dochody, czy raczej “z doskoku”, czy pracujemy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, czy raczej to umowy zlecenie, o dzieło itd. Piszemy o tym dlatego, że im lepsza i stabilniejsza sytuacja finansowa, tym większa szansa na to, by uzyskać kredyt konsumencki. Im gorsza zaś, tym bardziej powinniśmy pomyśleć o pożyczce pozabankowej. Wynika to z tego, że banki dość restrykcyjnie podchodzą do kwestii udzielania wsparcia, dlatego jak nasza sytuacja zawodowa jest niepewna, a na dodatek mieliśmy kiedyś trudności ze spłatą zobowiązania (instytucje bankowe mogą to sprawdzić w różnych bazach, np. BIK), to ciężko o kredyt. Tutaj najlepszym rozwiązaniem pozostaje pożyczka, bo chcący w ten sposób pożyczyć pieniądze, nie musimy obawiać się tak wielu formalności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: