Pożyczka przez internet - kiedy warto się na nią zdecydować?
Kiedy warto wziąć pożyczkę?
Pożyczka może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki - na naprawę samochodu, remont mieszkania czy opłacenie studiów. Wnioskując o pożyczkę przez internet, możemy spodziewać się, że pieniądze znajdą się na naszym koncie już w 15 minut po podpisaniu umowy. Co więcej, proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej jest o wiele szybszy, niż w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego w banku. Zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut.
Decydując się na wzięcie pożyczki przez internet, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić ją w terminie. W przeciwnym przypadku odsetki staną się naprawdę wysokie, a my łatwo możemy popaść w tak zwaną „spiralę zadłużenia”, próbując spłacać jedną pożyczkę kolejną. Powinniśmy więc posiadać stałe źródło dochodów, które umożliwi systematyczne regulowanie rat pożyczkowych.
Dopasuj kwotę do swoich potrzeb!
Wysokość pożyczki zależna jest od oferty pożyczkodawcy oraz od naszej zdolności kredytowej. Jeżeli więc zdecydujemy się na taki rodzaj finansowania, określmy, ile właściwie pieniędzy potrzebujemy. Nie warto wnioskować o kwotę większą, niż w rzeczywistości jest nam potrzebna. Pamiętajmy, że spłacić będziemy musieli pożyczoną kwotę powiększoną o odsetki i inne opłaty okołopożyczkowe.
Coraz więcej firm oferuje pożyczki krótkoterminowe za darmo. Oznacza to, że pożyczając pieniądze, dokładnie taką samą kwotę musimy oddać. Warunkiem jest jednak spłacenie pożyczki w terminie, który zwykle wynosi 30 dni od dnia zawarcia umowy kredytowej. Po tym czasie odsetki stają się bardzo wysokie. Jest to jednak rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli mamy pewność, że będziemy w stanie oddać pożyczone pieniądze terminowo.
Pożyczka on-line - czy to bezpieczne?
W sieci o wiele łatwiej o oszustwa finansowe niż w rzeczywistości. Dlatego decydując się na pożyczkę on-line, należy dokładnie sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę. W pierwszej kolejności zwróćmy więc uwagę, czy na stronie znajdują się dane firmy pożyczkowej. Możemy również sprawdzić czy firma jest członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana przez nas firma przestrzega standardów etycznych i biznesowych.
Wszystkie instytucje pozabankowe, które zajmują się udzielaniem pożyczek, zobowiązane są do udzielania prawdziwych informacji dotyczących oprocentowania, wskaźnika RRSO oraz wszystkich dodatkowych opłat okołopożyczkowych.
Bezpieczeństwo pożyczek zależy jednak w dużej mierze także od potencjalnego pożyczkobiorcy, który powinien kierować się pięcioma prostymi zasadami:
- racjonalizm - zaciąganie pożyczki powinno być uzasadnione nagłą sytuacją, taką jak choroba czy awaria sprzętu;
- stosowność - pożyczona suma nie powinna być większa niż nasze aktualne potrzeby;
- dociekliwość - jeżeli któryś z punktów umowy pożyczkowej nie jest jasny, warto wyjaśnić go z konsultantem jeszcze przed podpisaniem umowy;
- uważność - bardzo często zdarza się, że podpisujemy umowy, ówcześnie ich nie czytając. Pożyczka to jednak bardzo poważna sprawa, dlatego umowę pożyczkową warto dokładnie i uważnie przeczytać;
- terminowość - pożyczki ratalne oraz chwilówki należy zawsze spłacać w terminie, ponieważ opóźnienia powodują nie tylko naliczanie dodatkowych odsetek, ale także wysokie koszty dodatkowe.
Jak znaleźć bezpieczną pożyczkę?
Na co zwrócić uwagę, decydując się na pożyczkę? Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z aktualnymi rankingami. Warto skorzystać także z porównywarki ofert, którą łatwo znajdziemy w internecie. Porównywarki ofert zwykle pokazują od razu wysokość raty, całkowity koszt pożyczki czy RRSO. Obecność firmy pożyczkowej w porównywarce ofert utwierdza nas także w przekonaniu, że wybrany pożyczkodawca działa w sposób legalny.
Warto skorzystać także z ofert doradcy kredytowego, który pomoże podjąć najlepszą dla nas decyzję. Wszelkie wątpliwości związane z umową warto przedyskutować z konsultantem.
FIrmy pożyczkowe i instytucje pozabankowe działają w sposób całkowicie legalny, dlatego korzystanie z ich usług jest bezpieczne. Decyzję o podjęciu pożyczki należy jednak gruntownia przemyśleć i podjąć wszelkie środki ostrożności.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: