Infolinia: 22 300 51 11  Chcesz założyć firmę? Masz pytania? Zadzwoń!

Pracownicze plany kapitałowe - najważniejsze założenia

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł promowany
Dyskusja na temat zbyt niskich emerytur toczy się w Polsce już od wielu lat. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowy program rządowy motywujący aktywnych zawodowo obywateli do oszczędzania na emeryturę. Obejmuje on przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale nie tylko. Pracownicze plany kapitałowe (PPK) mają działać niezależnie od powszechnego systemu emerytalnego. Jakie są założenia tego programu i kto na nim zyska?
Pracownicze plany kapitałowe - najważniejsze założenia

PPK - co to jest?

Na początku warto wspomnieć, że pracownicze plany kapitałowe to program w pełni dobrowolny i prywatny. Pracownicy mogą zatem z niego skorzystać, lecz nie muszą tego robić. Takiego wyboru nie mają jednak pracodawcy zatrudniający pracowników na umowę o pracę oraz świadczeniobiorców realizujących zlecenia na umowę zlecenia. W praktyce oznacza to, że do PPK muszą przystąpić obowiązkowo. Dlaczego tak się dzieje? Na oszczędności aktywnych zawodowo Polaków składać mają się bowiem aż trzy podmioty: oni sami, pracodawcy oraz państwo. Środki finansowe gromadzone będą na indywidualnych rachunkach PPK o charakterze prywatnym. Co ważne, zapisy do programu odbywają się automatycznie, jednak pracownicy mogą z niego zrezygnować składając u pracodawcy odpowiedni wniosek.

PPK - wysokość składek

Składki na PPK będą przyjmować różną wartość w zależności od podmiotu oraz podjętej przez niego decyzji. Podmiot zatrudniający ma obowiązek uiszczać składkę podstawową w wysokości 1,5% wynagrodzenia. Składkę może jednak zwiększyć nawet do wartości 2,5% dochodu. Uczestnik PPK, czyli pracownik w ramach programu ma odkładać 2% pensji. Jeśli wyrazi taką chęć, może ją zwiększyć do 4%. Co więcej, na indywidualny rachunek uczestnika PPK mają wpływać również środki z Funduszu Pracy. Osoby zapisane do programu otrzymają wpłatę powitalną. Jej wysokość to 250 złotych. To jednak nie wszystko - państwo ze swojej strony zapewnia również dopłatę roczną, która ma wynosić 240 zł.

Wprowadzenie PPK - etapy

Pracownicze plany kapitałowe wprowadzane są etapami. Pierwszy, zgodnie z przepisami wszedł w życie z dniem 1 lipca 2019 roku i objął przedsiębiorstwa zatrudniające min. 250 pracowników. Kolejny etap dotyczyć będzie firm, w których pracuje przynajmniej 50 osób. Do PPK mają one dołączyć 1 stycznia 2020 roku. Firmy zatrudniające co najmniej 20 do programy przystąpią 1 lipca 2020. Ostatni etap przypada na dzień 1 stycznia 2021 roku. Wówczas do pracowniczych planów kapitałowych przystąpią pozostałe podmioty wraz z jednostkami sektora finansów publicznych.

Kto zostanie objęty programem PPK?

Do programu przystąpią automatycznie wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 54 lat, o ile odprowadzane są za nich składki emerytalno-rentowe. Starsi pracownicy również mogą zdecydować się na udział w PPK, muszą jedynie złożyć stosowną deklarację. Co istotne, do pracowniczych planów kapitałowych nie mogą przystąpić osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, rolnicy, a także służby mundurowe.

Kiedy można wypłacić środki z PPK?

Wypłata środków z indywidualnego rachunku nastąpi w chwili ukończenia przez uczestnika 60 roku życia, zarówno dla kobiet i mężczyzn. Dodać należy, że środki te podlegają dziedziczeniu. Istnieje także możliwość wcześniejszego wypłacenia 25% oszczędności z PPK. Ta kwota zostanie wówczas wpłacona jednorazowo, a pozostałe 75% pracownik otrzyma w comiesięcznych ratach przez okres przynajmniej 10 lat. Jeśli uczestnikowi programu zależu na wypłaceniu wszystkich środków na raz ma on takie prawo, pod warunkiem że zapłaci podatek, który wynosi 19% (podatek Belki - stan na 2020 r.). Ponadto, 30% wpłat od pracodawcy przekazane zostanie do ZUS-u, a dopłaty państwowe trzeba będzie zwrócić.

Istotną informację stanowi również fakt, że przypadku poważnego zachorowania uczestnika programu lub najbliższych członków jego rodziny (współmałżonka lub dziecka) ma on możliwość pobrania 25% zgromadzonych środków. W takiej sytuacji nie ciąży na nim obowiązek zwrotu tych pieniędzy.

Pracownicze plany kapitałowe mają poprawić sytuację finansową emerytów. Szacuje się, że program obejmie nawet 11 milionów Polaków.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Infolinia

Chcesz założyć firmę?
Masz pytania? Zadzwoń!

22 300 51 11

Bezpłatne doradztwo zapewnia:

Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły ›

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: