Proces restrukturyzacji w firmie

Ostatnia aktualizacja: 2021-08-11  |  Średni czas czytania: 01:30
Artykuł reklamowy
Restrukturyzacja firmy oznacza zbiór działań w sferze kapitałowej i zarządczej firmy. Jej celem jest zarówno zwiększenie efektywności, poprawa pozycji przedsiębiorstwa na tle konkurencji, jak i zoptymalizowanie sposobu korzystania z własnych zasobów. Choć prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem dla wielu osób, często wiąże się także z pewnego rodzaju problemami. Na szczęście nie w każdym przypadku muszą się one wiązać z koniecznością ogłoszenia upadłości. Rozwiązaniem może okazać się właśnie wszczęcie przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Proces restrukturyzacji w firmie

Czym jest proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa?

Postępowanie restrukturyzacyjne regulowane jest w naszym kraju przez prawo restrukturyzacyjne. Sama restrukturyzacja jest pojęciem dość złożonym. Sprowadza się ona bowiem do dokonywania zmian w strukturze gospodarczej przedsiębiorstwa. Celem takiego działanie jest zwiększenie jego wydajności oraz funkcjonalności. Może być to więc sposobem na wyciągnięcie firmy z poważnych problemów finansowych.

Kto może wszcząć postępowanie?

Do zainicjowania otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego uprawniony jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca. Proces restrukturyzacji firm pozwala dłużnikowi na złapanie chwili oddechu. To właśnie w tym czasie może on rozpocząć wprowadzanie stosownych zmian we własnym przedsiębiorstwie.

Zdolność restrukturyzacyjną posiadają:

  • przedsiębiorcy,
  • wspólnicy spółki partnerskiej,
  • wspólnicy osobowych spółek handlowych,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, które nie prowadzą działalności.

Z uwagi na powyższe podmioty takie, jak Skarb Państwa, banki krajowe i jednostki samorządu terytorialnego, nie będą mogły skorzystać z takiej możliwości.

Przebieg postępowania restrukturyzacyjnego

Postępowanie restrukturyzacyjne może być przeprowadzone w ramach czerech postępowań. Może być to:

  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie układowe,
  • o zatwierdzenie układu,
  • postępowanie sanacyjne.

Postępowanie o zatwierdzenie układu prowadzone jest pozasądowo przez doradcę restrukturyzacyjnego, choć sam układ finalnie zatwierdzany jest przez sąd. W przypadku postępowania układowego, układ zawarty może zostać po uprzednim sporządzeniu spisu wierzytelności. Można także zdecydować się na sporządzenie spisu w trybie uproszczonym. Najbardziej skomplikowane jest przeprowadzenie działań sanacyjnych.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę aktualną sytuacje przedsiębiorstwa. Warto w tym przypadku kierować się przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem doradcy restrukturyzacyjnego. Dzięki temu ogłoszenie upadłości nie będzie już jedynym rozwiązaniem trudnej sytuacji, w której znalazła się firma.

Jakie korzyści z restrukturyzacji osiąga firma?

Restrukturyzacja firmy niesie ze sobą szereg korzyści. Co istotne, korzyści są zauważalne nie tylko dla dłużników, ale również wierzycieli. Restrukturyzacja pozwala na wstrzymanie postępowań egzekucyjnych i umożliwia redukcję zadłużenia. Dłużnik może odzyskać kontrolę nad własną firmą, choć zobowiązany jest do stosowania pewnych ograniczeń. Może także odzyskać płynność finansową i chronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Wierzyciele zyskują natomiast wpływ na określenie warunków spłaty oraz mogą liczyć na wyższą spłatę, niż miałoby to miejsce w przypadku wprowadzenia podstępowania upadłościowego. Więcej informacji na temat procesu restrukturyzacyjnego znaleźć można za pośrednictwem strony internetowej https://kpr-restrukturyzacja.pl/.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: