Proces restrukturyzacji w firmie
Czym jest proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa?
Postępowanie restrukturyzacyjne regulowane jest w naszym kraju przez prawo restrukturyzacyjne. Sama restrukturyzacja jest pojęciem dość złożonym. Sprowadza się ona bowiem do dokonywania zmian w strukturze gospodarczej przedsiębiorstwa. Celem takiego działanie jest zwiększenie jego wydajności oraz funkcjonalności. Może być to więc sposobem na wyciągnięcie firmy z poważnych problemów finansowych.
Kto może wszcząć postępowanie?
Do zainicjowania otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego uprawniony jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością przedsiębiorca. Proces restrukturyzacji firm pozwala dłużnikowi na złapanie chwili oddechu. To właśnie w tym czasie może on rozpocząć wprowadzanie stosownych zmian we własnym przedsiębiorstwie.
Zdolność restrukturyzacyjną posiadają:
- przedsiębiorcy,
- wspólnicy spółki partnerskiej,
- wspólnicy osobowych spółek handlowych,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, które nie prowadzą działalności.
Z uwagi na powyższe podmioty takie, jak Skarb Państwa, banki krajowe i jednostki samorządu terytorialnego, nie będą mogły skorzystać z takiej możliwości.
Przebieg postępowania restrukturyzacyjnego
Postępowanie restrukturyzacyjne może być przeprowadzone w ramach czerech postępowań. Może być to:
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- o zatwierdzenie układu,
- postępowanie sanacyjne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu prowadzone jest pozasądowo przez doradcę restrukturyzacyjnego, choć sam układ finalnie zatwierdzany jest przez sąd. W przypadku postępowania układowego, układ zawarty może zostać po uprzednim sporządzeniu spisu wierzytelności. Można także zdecydować się na sporządzenie spisu w trybie uproszczonym. Najbardziej skomplikowane jest przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę aktualną sytuacje przedsiębiorstwa. Warto w tym przypadku kierować się przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem doradcy restrukturyzacyjnego. Dzięki temu ogłoszenie upadłości nie będzie już jedynym rozwiązaniem trudnej sytuacji, w której znalazła się firma.
Jakie korzyści z restrukturyzacji osiąga firma?
Restrukturyzacja firmy niesie ze sobą szereg korzyści. Co istotne, korzyści są zauważalne nie tylko dla dłużników, ale również wierzycieli. Restrukturyzacja pozwala na wstrzymanie postępowań egzekucyjnych i umożliwia redukcję zadłużenia. Dłużnik może odzyskać kontrolę nad własną firmą, choć zobowiązany jest do stosowania pewnych ograniczeń. Może także odzyskać płynność finansową i chronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Wierzyciele zyskują natomiast wpływ na określenie warunków spłaty oraz mogą liczyć na wyższą spłatę, niż miałoby to miejsce w przypadku wprowadzenia podstępowania upadłościowego. Więcej informacji na temat procesu restrukturyzacyjnego znaleźć można za pośrednictwem strony internetowej https://kpr-restrukturyzacja.pl/.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: