Prowadzisz firmę? Ta decyzja przesądzi o wysokości podatku, który zapłacisz
W artykule znajdziesz:
- Wybór formy opodatkowania — jak to wygląda w praktyce.
- Trzy możliwe formy opodatkowania JDG.
- Podatek liniowy.
- Zasady ogólne (skala podatkowa).
- Zasady ogólne, czy podatek liniowy? Opinia prawnika.
- A może lepiej przejść na ryczałt?
- Podsumowanie — którą formę opodatkowania wybrać?
Luty to miesiąc, w którym musisz podjąć decyzję o formie opodatkowania dla swojej firmy. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, masz czas tylko do 20 lutego 2024, żeby zmienić formę opodatkowania na cały rok. Ten dzień, to ostateczny termin na wybór formy opodatkowania. Kolejną zmianę będziesz mógł wprowadzić dopiero za rok.
Wybór formy opodatkowania — jak to wygląda w praktyce
Gdy jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chcesz zmienić formę opodatkowania, powinieneś do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód w danym roku, złożyć stosowne oświadczenie w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego lub dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1.
Jeśli pierwszy przychód osiągniemy w styczniu 2024, to mamy czas do 20 lutego 2024 na wybór formy opodatkowania na cały rok. Jeśli źle oszacujemy zakładane przez nas dochody i przychody na ten rok, to w konsekwencji będziemy musieli zapłacić wyższy podatek dochodowy. A decyzji o wyborze formy opodatkowania nie będziemy mogli już zmienić, nawet jeżeli okaże się dla nas niekorzystna finansowo. Jakie mamy możliwości wyboru formy opodatkowania i z czym się wiążę każda z nich?
Trzy możliwe formy opodatkowania JDG
Wyboru możemy dokonać pomiędzy podatkiem liniowym, zasadami ogólnymi (skala podatkowa) i ryczałtem. Każda z tych form cechuje się innymi zasadami liczenia, stawką podatku, a także wysokością składki zdrowotnej.
Podatek liniowy
Podstawę opodatkowania stanowi dochód i zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Stawka podatku wynosi 19% i jest stała. Podatek liniowy w porównaniu do skali podatkowej to przede wszystkim:
- brak kwoty wolnej od podatku,
- niższa składka na ubezpieczenie zdrowotne,
- brak możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.
Do 19% podatku musimy doliczyć 4,9% składki zdrowotnej, czyli łączny podatek wyniesie 23,9%.
Zasady ogólne (skala podatkowa)
Forma opodatkowania na zasadach ogólnych jest najpopularniejszą formą dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Podatek dochodowy płacimy od dochodu, a jego wysokość jest zależna od kilku czynników i zmiennych.
Skala podatkowa charakteryzuje się tym, że mamy dwie stawki podatku i próg podatkowy. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na opodatkowanie dochodów, na skali podatkowej, po spełnieniu określonych warunków ma prawo do odliczania wielu ulg i preferencji.
Co do zasady płacimy 12% podatku do 120.000 zł, a ponad ten próg wchodzimy w 32% podatku dochodowego. Do tego dochodzi jeszcze składka zdrowotna w wysokości 9%. Przedsiębiorca, którego dochód przekroczy 120.000, może być w praktyce zobowiązany do opłacania podatku w wysokości nawet 41%! (32% podatku +9% składki zdrowotnej).
Zasady ogólne, czy podatek liniowy? - opinia prawnika
“Jeśli nasz dochód będzie niższy niż 120.000, to powinniśmy wybrać zasady ogólne. Jeśli będzie wyższe to bardziej może się opłacać podatek liniowy. A jeśli mamy mało kosztów, to możemy również rozważyć ryczałt” - mówi Mateusz Chinczewski właściciel Kancelarii Prawno Podatkowej Zaprawieni.
A może lepiej przejść na ryczałt?
Ostatnią formą opodatkowania jest właśnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dobrym wyborem dla tych osób, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie ponoszą dużych kosztów.
Atrakcyjne mogą się też okazać stawki podatkowe, które zależą od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej i wynoszą - 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% oraz 17%. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania, w której przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o poniesione koszty, czyli podatek dochodowy płacimy od osiąganych przychodów, a nie dochodów i nie możemy odliczyć kosztów uzyskania przychodów.
Podsumowanie — którą formę opodatkowania wybrać?
Która forma opodatkowania opłaca się najbardziej? Niestety polski system podatkowy ostatnimi laty skomplikował się jeszcze bardziej. Dlatego większość przedsiębiorców ma problem z jego jasną interpretacją i wyborem, która forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza. Tej decyzji najlepiej nie zostawiać przypadkowi, dlatego doradztwo podatkowe w tej sytuacji może być najrozsądniejszą decyzją. Doradca, bazując na Twojej konkretnej sytuacji, przepisach i interpretacjach podatkowych doradzi, które forma opodatkowania
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: