Rekompensata za wysokie podatki w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-02  |  Średni czas czytania: 01:55
Artykuł reklamowy
Podatki w Szwecji uchodzą za jedne z najwyższych w Europie. Tamtejszy system podatkowy nie przeszkadza jednak obywatelom, którzy w zamian mogą liczyć na kompleksową opiekę ze strony państwa w różnych dziedzinach życia. A co, jeśli pracujesz w Szwecji jako obcokrajowiec? Sprawdź, kiedy i jakie ulgi ci przysługują.
Rekompensata za wysokie podatki w Szwecji

Co oznacza status rezydenta Szwecji i jako go uzyskać?

Rezydent podatkowy w Szwecji to osoba, która pracuje na terenie tego kraju dłużej niż 183 dni (pół roku) i ma tam stałe miejsce zamieszkania. Wówczas zobowiązana jest do rozliczenia podatkowego na identycznych zasadach, jak każdy inny obywatel Szwecji.

Jeśli natomiast pracowałeś za granicą tymczasowo i twój pobyt nie przekraczał sześciu miesięcy, masz prawo do opodatkowania zryczałtowaną kwotą podatku dochodowego SINK w wysokości 25% od kwoty wynagrodzenia brutto. Nie masz wówczas obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej, ale jednocześnie nie możesz korzystać z ulg i starać się o zwrot podatku w Szwecji.

Wszelkie ulgi i odliczenia przysługują pełnoprawnym rezydentom, którzy pracują w firmie z siedzibą w Szwecji lub prowadzą własną działalność gospodarczą. W tym celu konieczne jest złożenie do Szwedzkiego Urzędu Skarbowego (Skatteverket) dokumentacji, która potwierdza nabycie prawa do korzystania z tego przywileju.

Ulgi przy rozliczeniu podatków w Szwecji – czego dotyczą?

Pracując w Szwecji, koszty poniesione w związku z uzyskaniem przychodu można w znacznym stopniu odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Taka możliwość dotyczy:

  • kosztów dojazdu do pracy – warunkiem jest odległość od miejsca zamieszkania do miejsca pracy wynosząca co najmniej 5 kilometrów w przypadku samochodu i 2 kilometry, jeśli chodzi o środki komunikacji miejskiej;
  • kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego – jeśli mieszkasz i pracujesz w Szwecji, ale twój dom rodzinny znajduje się w Polsce, możesz odliczyć wszystkie koszty związane z cyklicznymi podróżami do bliskich. Wizyty te jednak nie mogą odbywać się częściej niż raz w tygodniu;
  • kosztów związanych z podróżą służbową (Traktemente) – chodzi o wydatki na transport, wyżywienie czy noclegi;
  • kosztów wynikających z wynajmu lokalu w miejscu pracy – odliczeniu podlegają kwoty za czynsz i media;
  • sytuacji, w której indywidualnie opłacasz składki emerytalne.

Jeśli chodzi o podatki w Szwecji, pracując w tym kraju długoterminowo, możesz liczyć również na ulgę:

  • z tytułu innych wydatków związanych z wykonywaną pracą;
  • podatkową od dochodu (Jbb skattereduktion);
  • podatkową uzależnioną od okresu pracy (Grundavdrag).

Co istotne, prawo do wymienionych ulg uzyskasz jedynie wtedy, gdy 90% twoich przychodów będą stanowić te uzyskane na terenie Szwecji.

Jak uzyskać ulgę podatkową w praktyce?

Jeśli zechcesz skorzystać z ulgi podatkowej dotyczącej np. dojazdu do pracy, podróży służbowej czy prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, będziesz musiał przedstawić w urzędzie wszelkie dowody dokumentujące poniesione przez ciebie koszty. Akceptowane są m.in. bilety lotnicze, kolejowe i autobusowe, paragony za paliwo, potwierdzające zakup żywności czy opłatę za zakwaterowanie.

W przypadku wynajmu lokalu w Szwecji w celach zarobkowych wystarczające będą rachunki za gaz, prąd, internet, telefon czy wodę. Wszystkie dokumenty wraz ze stosownym formularzem podatkowym należy przedstawić w Skatteverket.

Pamiętaj, że jeśli pracujesz w Szwecji krócej niż pół roku, możesz zawnioskować o objęcie podatkiem SINK i skorzystanie ze zryczałtowanego opodatkowania w wysokości 25%. W takiej sytuacji tracisz prawo do odliczeń od podatku, ale jednocześnie nic nie musisz dopłacać. Decyzję o tym podejmujesz samodzielnie. Jeżeli zrezygnujesz z SINK, będziesz musiał złożyć standardową deklarację podatkową INK1 (Inkomstdeklaration 1) w ramach rozliczenia na zasadach ogólnych.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: