Różnice pomiędzy firmą spedycyjną a transportową

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-26  |  Średni czas czytania: 01:34
Artykuł reklamowy
We współczesnej branży TSL coraz częściej zdarza się, że firmy łączą działalność spedycyjną i transportową, mając kompletny nadzór nad procesem spedycyjnym i przewozem towarów. Kontrola nad łańcuchem dostaw skutkuje skuteczną i sprawną organizacją procesu transportowego - celem, dla którego klient kontaktuje się z daną firmą. Wykażemy różnice między działalnością firmy transportowej a spedycyjnej, rozwiewając wszelkie wątpliwości!
Różnice pomiędzy firmą spedycyjną a transportową

Charakter działalności firmy spedycyjnej

Firma spedycyjna specjalizuje się w organizacji procesów spedycyjnych, które gwarantują skuteczny i terminowy przewóz ładunków. W ramach umowy spedytor i zleceniodawca zobowiązują się do wywiązania się z określonych zadań, pozwalających na koordynację procesu spedycyjnego. Wśród podstawowych czynności działalności spedycyjnej wymienia się m.in.:

 • koordynację przewozu ładunków/materiałów,
 • kompletowanie dokumentów niezbędnych dla dostawy w danym kraju i odbioru przesyłki,
 • negocjację kosztów przewozu z firmą transportową,
 • negocjację warunków umowy z przewoźnikiem,
 • zabezpieczenie ładunków,
 • o ile zajdzie taka potrzeba - organizację odprawy celnej,
 • ubezpieczenie przewożonych ładunków.

Spedytor może być odpowiedzialny za transport lotniczy, międzynarodowy, lądowy oraz morski - wszystko zależy od profilu działalności wybranej firmy spedycyjnej.

Charakter działalności firmy transportowej

W porównaniu do firmy spedycyjnej firma transportowa zajmuje się bezpośrednim przewozem ładunków na drodze powietrznej, wodnej lub lądowej - w zależności od oczekiwań zleceniodawcy i specyfiki zlecenia. Specjalista ds. transportu jest odpowiedzialny za wszelkie czynności związane z przewozem towarów, począwszy od nadania, odbioru i rozładowania paczek, po doradztwo transportowe. Co istotne - firma transportowa posiada własną flotę samochodową umożliwiającą przewóz towarów we wskazane miejsce. W związku z tym działalność transportowa obejmuje m.in.:

 • nadanie i odbiór ładunków,
 • kontrolę paczek - ich stanu podczas przewozu,
 • doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego środka transportu,
 • omówienie warunków umowy z przewoźnikiem i zakresu jego obowiązków.

Co je łączy, a co dzieli? Firma spedycyjna a firma transportowa

Zarówno firma spedycyjna, jak i transportowa zajmują się profesjonalnym przewozem towarów, ładunków lub osób, specjalizując się tym samym w wybranym obszarze branży TSL. Podstawową różnicą pomiędzy firmą spedycyjną a transportową jest zakres obowiązków w planowaniu i realizowaniu planu przewozowego. Działalność transportowa będzie się skupiać na przewozie towarów, dysponując własną flotą i świadcząc usługi indywidualnie - bez konieczności współpracowania z innymi firmami. Z kolei przedsiębiorstwa spedycyjne nie funkcjonują samodzielnie - filarem ich działalności jest podjęcie współpracy z firmą transportową. Dodatkowo ich zakres czynności obejmuje koordynację procesu spedycyjnego, a nie sam przewóz towarów. Podsumowując - zarówno jedna, jak i druga firma muszę ze sobą współpracować, łącząc w ten sposób opiekę nad każdym z etapów realizacji zlecenia przewozowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: