Śmierć współwłaściciela pojazdu - dowiedz się, jakich formalności trzeba dopilnować

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29  |  Średni czas czytania: 01:31
Artykuł reklamowy
Jak powszechnie wiadomo, wiele osób rejestruje innych jako współwłaścicieli samochodu - z reguły dla niższego OC. Z reguły jest to rodzina, czyli syn lub córka, która może skorzystać ze zniżek. Niestety, tak przykra sytuacja jak śmierć bliskiego, może znacznie skomplikować korzystanie z pojazdu. Chociaż problemy z formalnościami są niewielkim zmartwieniem, biorąc pod uwagę śmierć współwłaściciela auta, to nadal trzeba ich dopilnować. Zobacz, co musisz zrobić, gdy zmarł współwłaściciel samochodu.
Śmierć współwłaściciela pojazdu - dowiedz się, jakich formalności trzeba dopilnować

Czy w przypadku śmierci współwłaściciela, można normalnie użytkować samochód?

Sytuacja, w jakiej znajdą się współwłaściciele pojazdu po śmierci jednego z nich, uzależniona jest od testamentu. Jeżeli osoba która umarła nie zapisała swojej ostatniej woli i w niej nie przepisała auta, a także takiej sprawy jak ubezpieczenie OC samochodu to odziedziczenie samochodu odbywa się na podstawie ustawy w której mowa, że w pierwszej kolejności przez małżonka, a następnie potomstwo. Nabycie spadku odbywa się drogą sądową lub u notariusza. Gdy mamy fizyczny dowód - czyli sądowe postanowienie lub notarialne poświadczenie dziedziczenia - może nastąpić przerejestrowanie samochodu po śmierci współwłaściciela, którym był np. członek rodziny.

Inaczej wygląda przypadek, w którym zmarły zostawił spisaną ostatnią wolę. Jedną z opcji jest wówczas złożenie wniosku do sądu rejonowego o nabycie spadku na podstawie właśnie ostatniej woli spisanej przez zmarłego. Należy pamiętać o czasie rozpatrzenia takiego wniosku - może to potrwać nawet kilka miesięcy. Innym sposobem jest poświadczenie notarialne. Wówczas spadkobiercy umieszczeni w testamencie zmarłego składają u notariusza oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu majątku. Należy pamiętać, by po śmierci współwłaściciela przerejestrować pojazd w lokalnym Wydziale Komunikacji na nowego właściciela. 

Ubezpieczenie OC a śmierć współwłaściciela auta

Jednym z zagadnień, które budzi wątpliwości, jest ubezpieczenie OC i jego przeniesienie na innego współwłaściciela w przypadku śmierci jednego z nich. Tutaj również sytuacja wygląda inaczej w przypadku spisanego testamentu oraz jego braku. Gdy zmarły spisał testament, wystarczy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu lub skorzystać z usług notariusza. Wówczas ubezpieczenie OC zostanie przepisane na innego współwłaściciela.

W przypadku braku testamentu czeka nas postępowanie sądowe, bo firma ubezpieczeniowa nie wie na kogo i w jakim czasie przepisać polisę. Należy pamiętać, że postępowanie sądowe może trwać miesiącami, a pojazd musi mieć ubezpieczenie komunikacyjne ważne przez cały czas. W takiej sytuacji, gdy polisa OC wygasa w trakcie postępowania, trzeba pamiętać o opłacaniu składek - dotyczy to wszystkich potencjalnych spadkobierców, czyli przyszłych właścicieli samochodu. Przede wszystkim, po śmierci współwłaściciela auta, należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, gdzie była wykupiona polisa. W zależności od tego, jak przedstawia się sytuacja, do firmy ubezpieczeniowej powinno się także dołączyć akt darowizny lub testament albo potwierdzenie trwającego postępowania sądowego w tej sprawie.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: