Stała obsługa prawna firm - jakie daje korzyści?
Czym jest kompleksowa obsługa prawna
Przedsiębiorstwo działa w oparciu o mechanizmy gospodarki rynkowej. Prowadząc firmę nie da się też uciec od regulacji prawnych. Warto w związku zadbać o to, aby nasza firma miała stałą pomoc prawną. Będzie ona istotna na każdym etapie rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Obsługa prawna firm ma sens od samego początku, rejestracji przedsiębiorstwa, później na etapie tworzenia wewnętrznych procedur, aż po moment likwidacji czy przekształcenia.
Dobrym dla naszej firmy rozwiązaniem będzie jeśli wszystkie jej sprawy obsłuży jeden podmiot. W tej sytuacji, prawnik ma dostęp do pełnego obrazu sposobu funkcjonowania firmy, widzi lepiej jak ona działa i w związku z tym jest w stanie doradzić. Niektóre osoby zastanawiają się nad tym czy w ogóle angażować pomoc prawną do obsługi przedsiębiorstwa. Warto mieć jednak na uwadze, iż mamy tendencję do bardzo emocjonalnego stosunku do swojej firmy, marki. Prawnik będzie w stanie na chłodno ocenić jej szanse i zagrożenia. Może nas także reprezentować, jeśli nastąpi konieczność podjęcia sprawy przed sądem.
Czy warto budować dział prawny w swojej firmie?
Jeśli już decydujemy się na stałą obsługę prawną, zastanówmy się nad tym, czy chcemy zainwestować w zbudowanie wewnętrznego działu prawnego czy też powierzyć sprawy naszego przedsiębiorstwa zewnętrznej kancelarii. Oba rozwiązania maja swoje zalety. Nieporównywalnie bardziej kosztowne będzie stworzenie wewnętrznego zespołu prawników. Taki dział generuje bowiem koszty nawet w momentach przestojów. Jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie zewnętrznej kancelarii, będziemy korzystać z usług prawników, którzy działają nie tylko na rzecz naszej firmy. Z drugiej strony zdobywają oni szerokie doświadczenie także na innych polach. Zaletą jest też fakt, iż takie kancelarie często współpracują na przykład z biurem rachunkowym lub doradcami podatkowymi. Dzięki temu, są nam w stanie zapewnić kompleksową obsługę - nie tylko prawną, ale również finansową. Zewnętrzna obsługa prawna będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla małych firm, szczególnie jeśli nie zamierzają one na stałe rozbudowywać kadry. Obecnie wiele firm decyduje się też na rozwiązanie hybrydowe - zatrudniają kancelarię zewnętrzną, ale również mają kilku prawników in house.
Usługi świadczone dla firm przez kancelarię prawną
Czym zajmuje się zewnętrzna kancelaria prawna? Może ona pomóc w zakresie tworzenia i rejestracji spółek. Prawnicy stworzą dla firmy jej wewnętrzną dokumentację, umowy - z kontrahentami i pracownikami. Ponadto, prawnik może wesprzeć działania organów spółek, opracowując treść podejmowanych uchwał. Istotnym aspektem jest analiza zawieranych umów, ich ocena pod kątem ryzyka, ochrony interesów przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy dochodzi do sporu między pracownikami a pracodawcą, kancelaria może nas reprezentować przed organami administracji publicznej czy przed sądem. W przedsiębiorstwie, prawnik przydaje się również w sytuacjach związanych z ochroną znaków towarowych marki, z ich rejestracją i sprawami związanymi z ich naruszeniem. Kancelaria zadba o zabezpieczenie firmy z punktu widzenia ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa czy też zakazu konkurencji.
Kompleksowa obsługa, zajęcie się daną sprawą w pełnym zakresie, daje największą szansę pomyślnego załatwienia sprawy. W przypadku firm, sprawdza się zasada, iż "lepiej zapobiegać niż leczyć". Dobrze, jeśli nad sprawami przedsiębiorstwa czuwają prawnicy, którzy w porę mogą zareagować na naruszenia i ryzyka związane z prowadzeniem własnego biznesu. Dzięki temu, niejednokrotnie uchronimy się przed utratą reputacji czy znacznymi stratami finansowymi.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: