System dla sygnalistów – co warto o nim wiedzieć?
Jak wybrać system dla sygnalistów?
Jednym z najważniejszych wymogów dot. systemów dla sygnalistów jest możliwość zgłaszania nieprawidłowości anonimowo. Jak podają badania opracowane przez ABC Rynek i Opinia, nawet 70% pracowników korzystałoby z takich rozwiązań w miejscu pracy, gdyby zapewniono im anonimowość (bez konieczności podawania jakichkolwiek danych kontaktowych). Wybierając system dla sygnalistów, warto zwrócić uwagę na aspekty tj.:
- możliwość kontaktu zwrotnego z sygnalistą - w przypadku wystąpienia niejasności lub dalszych pytań, operator powinien móc bez problemu skontaktować się z sygnalistą;
- aplikacja internetowa dostępna 24/7 - warto, żeby aplikacja pozwalała na nadanie zgłoszenia z dowolnego, a co najważniejsze bezpiecznego miejsca (za pomocą telefonu, komputera lub z poziomu anonimowej sieci TOR);
- komunikacja szyfrowana certyfikatem SSL - szyfrowana komunikacja to aktualnie absolutny must-have (dostęp do danych powinien być autoryzowany).
Jak system dla sygnalistów pomoże w wykrywaniu nieprawidłowości i nadużyć w firmie?
Używając system dla sygnalistów, pracownicy będą mogli skorzystać z aplikacji internetowej umożliwiającej bezpieczne nadawanie anonimowych zgłoszeń. Warto pamiętać, że inne kanały do raportowania niedopatrzeń w przedsiębiorstwie (np. dedykowana skrzynka mailowa, hotline) nie gwarantują tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa (i kontaktu zwrotnego z sygnalistą), ponieważ wówczas istnieje ryzyko ujawnienia tożsamości zgłaszającego.
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny system pozwalający sygnalizować nieprawidłowości?
Profesjonalne systemy dla sygnalistów wpływają na znaczne zwiększenie komfortu pracowników. Sprawiają, że firmy znacznie szybciej się rozwijają, ułatwiając im budowanie stabilnej przyszłości.
Jeśli zależy Ci na wdrożeniu rozwiązania wykorzystującego szyfrowane kanały komunikacji, a także usuwającego wszelkie metadane z przesyłanych załączników oraz nierejestrowanie IP osoby zgłaszającej naruszenie – wypróbuj Whiblo.
Zapamiętaj!
System dla sygnalistów będzie obowiązkowy już od 17 grudnia 2023 r. dla podmiotów publicznych zatrudniających od 50 do 249 pracowników.
Dzięki Whiblo będziesz mógł natychmiastowo reagować na zgłoszenia, co pozwoli zminimalizować straty finansowe oraz wizerunkowe organizacji wynikające z niezadowolenia pracowników, oraz ich ewentualnych reakcji na nieprawidłowości w Twoim przedsiębiorstwie. Koszty pakietów są ustalane indywidualnie, w zależności od preferencji zamawiającego (ceny Whiblo oscylują w granicach 170 zł netto miesięcznie).
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: