Transport do USA - czym się charakteryzuje?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-13  |  Średni czas czytania: 02:52
Artykuł reklamowy
Jesteśmy obecnie w dobie pędzącego wręcz rozwoju technologicznego. Globalizacja idzie naprzód, a co za tym idzie, handel kwitnie. Jednym z najważniejszych krajów na arenie międzynarodowej w tych aspektach jest USA. Stany Zjednoczone są ogromnym krajem, pełnym innowacji i przemysłu. Wiele światowych marek ma tam swoje główne siedziby. Z tego też powodu kraj ten cieszy się wysoką stawką importu oraz eksportu. Tyczy się to również polskich marek i przedsiębiorców, którzy sprowadzają stamtąd towary lub je wysyłają.
Transport do USA - czym się charakteryzuje?

Stany znajdują się za Oceanem Atlantyckim w dużej odległości od nas, co może łatwo zniechęcić się do podejmowania wymiany handlowej. Nie ma się jednak czego obawiać. Chociaż z pewnością czeka nas wyzwanie, firmy kurierskie z chęcią pomogą nam w transporcie dóbr. Jedną z takich firm jest DSV XPress, która zagości w tym artykule. Jak zatem zabrać się za wysyłanie towarów do Stanów Zjednoczonych? Co będzie nam potrzebne, na co uważać? Jaki środek transportu najlepiej wybrać? Jakich opłat się spodziewać? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Jakie dokumenty przygotować, transportując towary do USA?

Przede wszystkim, jeśli chcemy bezproblemowo wysłać towary komercyjnie do USA, musimy dopełnić pewnych formalności. Pierwszą z nich – i konieczną – jest zarejestrowanie w Polsce swojego numeru EORI na platformie PUESC. Jest to polska platforma rządowa dla przedsiębiorców, eksportujących swoje produkty międzynarodowo. Warto zarejestrować się zawczasu, jako iż proces może potrwać nawet kilka dni.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie dokumentacji. Wymagane formalności to:

 Faktura VAT, zawierającą dane o kosztach oraz zawartości przesyłki:

  • Upoważnienie celne dla przewoźnika transportującego nasz towar;
  • Karta Odprawy Celnej;
  • List przewozowy, przekazany nam przez wybranego przewoźnika;

Transportując towary do USA, wymagane jest również tzw. określenie formy współpracy z przewoźnikiem. Do wyboru są dwa rodzaje:

  • FOB — odpowiedzialność za ładunek spoczywa na sprzedawcy, aż do momentu dostarczenia go do odbiorcy;
  • EXW – tutaj z kolei to kupujący ponosi odpowiedzialność za ładunek, aż do momentu otrzymania go;

Firma DSV XPress oferuje swoją asystę przy wypełnianiu dokumentów. Jeśli nie mamy doświadczenia z eksportem lub chcemy mieć pewność, że wszystko będzie poprawne, warto zaufać ekspertom. W przypadku nieprawidłowego przygotowania dokumentacji ryzykujemy opóźnienia lub dodatkowe opłaty.

drukowanie etykiet do wysyłki paczek do USA

Jakie opłaty obowiązują nas przy transporcie towarów do USA?

Dodatkowe opłaty są nieodłączną częścią każdej wysyłki zagranicznej. Przy transporcie do jakiegokolwiek innego kraju, obowiązuje nas opłacenie lokalnego podatku VAT. W przypadku transportu do Stanów Zjednoczonych dochodzi do tego też opłata celna.

Opłata celna różni się zależnie od towaru. Szczegółowe stawki możemy zobaczyć w polskim systemie ISZTAR. Jeśli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowym omówieniem opłat celnych, zapraszamy na bloga firmy DSV XPress.

Transport morski, czy lotniczy? Co wybrać?

Z uwagi na geograficzne położenie USA, siłą rzeczy będziemy musieli wybrać jedną z dwóch usług transportowych. Mowa tutaj o transporcie lotniczym lub morskim. Tranzyt drogowy będzie, rzecz jasna, niezbędny w procesie przewozu do lub z portu czy lotniska. Jednak przekroczenie Atlantyku to nie lada wyzwanie. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym opcjom. Każda z nich ma swoje unikatowe mocniejsze i słabsze strony.

Transport lotniczy charakteryzuje się następującymi cechami:

+ Jest zdecydowanie najszybszym środkiem – ładunek może trafić do odbiorcy już po 2-3 dniach;

+ Porty lotnicze znajdują się wewnątrz kontynentu, co przyspieszy dostawę;

+ Ładunek jest relatywnie bezpieczny i nie narażony na uszkodzenie podczas transportu;

- Musimy mierzyć się z zaostrzonymi przepisami dot. ładunku;

- Samolot posiada mniejszą ładowność;

- Wysyłka lotnicza zazwyczaj jest droga;

Z kolei transport morski wygląda następująco:

+ Możliwe jest załadowanie hurtowej ilości towaru do kontenerów;

+ Fracht morski przeważnie ma niskie ceny tranzytu;

+ Mniejsze restrykcje odnośnie do możliwości dopuszczonego towaru niż w transporcie lotniczym;

- Transport może trwać nawet kilka tygodni;

- Kontenerowiec musi przybić do odpowiedniego portu;

- Fale morskie i złe warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do uszkodzenia ładunku;

Ostatecznie, to, jaki środek transportu wybierzemy, zależny jest wyłącznie od naszych potrzeb. Lotnictwo jest drogie, ale zdecydowanie szybciej dostarczy dobra do odbiorcy. Droga morska zajmuje długo, ale możemy nią przewieźć rzeczy wielkogabarytowe lub w hurcie. Wybór odpowiedniego środka dla danego typu towaru jest kluczowy, by dostawa przebiegła pomyślnie. Towary łatwo psujące się lub źle zabezpieczone mogą ulec zniszczeniu podczas długiej podróży morskiej.

port z towarem wysyłanym do USA

Dlaczego firma DSV XPress?

Firma DSV XPress obecna jest na rynku spedycyjnym już od wielu lat. Są specjalistami w globalnym transporcie przesyłek, nawet w odizolowane miejsca. Szczycą się bardzo dobrymi czasami dostaw, a także możliwością bezpiecznego transportu sprzętu specjalistycznego czy delikatnego. Ofertę swą kierują głównie do przedsiębiorców nastawionych na transport międzynarodowy. Na stronie dsv-xpress.com można zapoznać się szczegółowo z ich ofertą wysyłkową. Jeśli są Państwo zainteresowani wyceną potencjalnego transportu, warto zerknąć na podstronę kalkulatora wysyłek. Po wypełnieniu przystępnie zbudowanego formularza otrzymają Państwo wkrótce odpowiedź od przedstawiciela firmy DSV.

kurier DSV XPress

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: