Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-07  |  Średni czas czytania: 02:02
Artykuł reklamowy
Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych to obowiązek. Przynajmniej, jeżeli chodzi o OC, czyli Odpowiedzialność Cywilną. Na temat ubezpieczeń samochodów należy posiadać chociażby podstawową wiedzę. Dla własnego dobra. Czym jest OC? Czym jest AC? Jakie są różnice pomiędzy obiema tymi ofertami?
Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC

Odpowiedzialność cywilna względem osób trzecich

Obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej OC to zabezpieczenie na wypadek spowodowania kolizji dla osób trzecich, biorących udział w wypadku. Gwoli wyjaśnienia - są to pieniądze, których NIGDY nie otrzyma sam właściciel polisy. To z tego ubezpieczenia wypłacane będą wszystkie należności względem innych osób, nawet pasażerów. Dzięki temu nie trzeba będzie się martwić tym, że za wszystkie szkody będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Gdzie oferowane jest najtańsze OC? Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ na wysokość ceny OC wpływ ma wiele czynników. W szczególności, że często oferowane są one w pakiecie z AC.

Zasady działania komunikacyjnego ubezpieczenia OC zostały wskazane ustawowo. Wszystkie zapisy odnoszące się do tego regulowane są przez polskie prawo. W związku z tym, że wszystko regulowane jest przez polskie prawo, nie może nastąpić przerwa w posiadaniu OC. Już nawet za jeden dzień przerwy zostanie nałożony mandat finansowy. Kary zostaną nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość uzależniona jest od okresu przerwy, a także rodzaju samochodu.

Prawo stanowi o tym, jakie sumy minimalne powinien zaoferować swoim klientom ubezpieczyciel. To ono również odpowiedzialne jest za zakres ochrony, które zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe. Ceny uzależnione są już jednak od samej firmy, gdzie chciałoby się pojazd mechaniczny ubezpieczyć.

Dobrowolne ubezpieczenie Autocasco

Jak w tytule - AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego NIE trzeba posiadać. Aczkolwiek, warto zastanowić się nad jego posiadaniem. W szczególności, jeżeli posiada się samochód nowy, prosto od dealera samochodowego lub stosunkowo młody.

Zakres ochrony, jak również cena za AC, jest regulowana już przez same towarzystwa ubezpieczeniowe. Polskie prawo nie ma wpływu na to, jak cała oferta ubezpieczeniowa AC będzie wyglądać. Jest to o tyle dobra propozycja, że w razie jakiejkolwiek kolizji drogowej, pieniądze z Autocasco wypłacane są samego właścicielowi polisy - w przeciwieństwie do OC.

Co warto dodać, że suma ubezpieczenia wynosi na ogół tyle, ile warty jest pojazd. A jak wszyscy wiedzą - wartość samochodów spad z roku na rok, co może mieć też duży wpływ na to, ile pieniędzy otrzyma właściciel polisy w razie wystąpienia kolizji drogowej. Uwaga! AC pokrywa również szkody wtedy, jeżeli pojazd zostanie skradziony. Aczkolwiek, należy zapoznać się z dokładnymi zapisami odnośnie tego tematu. Towarzystwa ubezpieczeniowe opisują bowiem dokładnie wyłączenia, kiedy żadne pieniądze nie zostaną nikomu wypłacone.

Różnice pomiędzy polisami

Już na samym początku tego akapitu należy wspomnieć, że obowiązkowa polisa to „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów” (Dz. U. 2003 Nr 124 poz. 1152, rozdz. 1, art. 2). Autocasco jest w pełni dobrowolne. Co więcej, niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić oferty na AC, ponieważ samochód będzie już za stary na objęcie ochroną.

O ile w przypadku AC ma się do czynienia z pełną dowolnością, jeżeli chodzi o zakres ubezpieczeń, o tyle w przypadku OC wszystko regulowane jest przez prawo, a czuwa nad tym UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Na obecność AC można zdecydować się w dowolnej chwili. OC musi być obecne zawsze. Nawet jeżeli odnosi się ono do pojazdu, który już od kilku dobrych miesięcy nie jest użytkowany. Dopiero w momencie wyrejestrowania samochodu można pomyśleć o tym, aby zrezygnować z obecności Odpowiedzialności Cywilnej.

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych ma wiele ciekawych ofert do zaproponowania obecnym właścicielom pojazdów mechanicznych.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: