Unijne pożyczki dla firm - jak je uzyskać?

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-29  |  Średni czas czytania: 02:24
Artykuł reklamowy
Unijne pożyczki dla firm stanowią bardzo ważne wsparcie dla przedsiębiorców pragnących rozwijać swoją działalność, inwestować w innowacje oraz zwiększać własną konkurencyjność na rynku. Dostęp do preferencyjnych źródeł finansowania może być więc kluczowym elementem wpływającym na sukces przedsiębiorstwa. Jak jednak wygląda sam proces uzyskiwania takiej pożyczki? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Unijne pożyczki dla firm - jak je uzyskać?

Czym wyróżniają się unijne pożyczki dla firm?

Unijne pożyczki dla firm wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ofertą związaną z niskim oprocentowaniem. Zwłaszcza w porównaniu do oferty komercyjnych banków. Często nie jest potrzebny także wkład własny, co ma duże znaczenie głównie dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Dobrym tego przykładem są tak zwane pożyczki na start. Są one zaprojektowane dla osób bezrobotnych, które posiadają unikatowy i korzystny biznesplan oraz planują założyć własną firmę, ale nie posiadają odpowiednich funduszy.

Istnieją także pożyczki, które służą określonym celom w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach. Są to np. pożyczki inwestycyjne, które firma może przeznaczyć na własny rozwój. Właściciel przedsiębiorstwa może więc przeznaczyć większe kwoty na badania, rozwój sprzedawanych produktów oraz na zakup nowocześniejszych urządzeń i maszyn.

Pożyczki ze środków unijnych – kto odpowiada za ich udzielanie?

Pożyczki finansowe pochodzące z funduszy unijnych dostępne są w większości polskich regionów. Instytucją, która odpowiada za ich udzielanie, jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). To właśnie jego zadaniem jest zarządzanie funduszami unijnymi, które zostały przekazane Polsce. W praktyce jednak taką pożyczkę można uzyskać od instytucji współpracujących z BGK. Są to głównie banki komercyjne, banki spółdzielcze, agencje rozwoju regionalnego, a także fundusze pożyczkowe i poręczeniowe.

W jaki sposób można wykorzystać pożyczkę dla firm?

Pożyczki unijne można przeznaczać na ściśle określone cele. Na szczęście jest ich całkiem sporo, co stwarza bardzo duże możliwości rozwoju. Na podstawie potrzeb przedsiębiorców Bank Gospodarstwa Krajowego stworzył różne rodzaje pożyczek. Wśród nich należy wymienić:

  1. Pożyczka na start. Jest ona przeznaczona dla osób, które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą. Co ważne, taką dotację mogą uzyskać także bezrobotni.
  2. Pożyczka rozwojowa. Ten rodzaj pożyczki powstał z myślą o osobach, które posiadają już swoją firmę. Środki unijne można w tym przypadku przeznaczyć na szeroko pojęty rozwój – zakup nowych urządzeń, rozbudowę firmy lub wdrożenie nowoczesnych technologii.
  3. Pożyczki inwestycyjne. Jest to specyficzny rodzaj dotacji, który dotyczy inwestycji związanych z termomodernizacją oraz wdrożeniem odnawialnych źródeł energii w firmach, sektorze publicznym oraz wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
  4. Pożyczki na rewitalizację. Obejmują one swoim zakresem wszystkie przedsięwzięcia, które są związane z rewitalizacją. Są one związane głównie z modernizacją budynków mieszkalnych, a także zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Z tego powodu najczęściej korzystają z nich samorządy oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
  5. Pożyczki obrotowe. Ten rodzaj dotacji można wykorzystać na swoją bieżącą działalność gospodarczą, a konkretnie na działania mające na celu utrzymanie płynności finansowej.

Jak wygląda proces uzyskania pożyczki unijnej?

Pierwszym krokiem do uzyskania pożyczki unijnej, jest wybór odpowiedniego programu finansowania. Powinien być on w pełni zgodny z aktualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. Na podstawie tego wyznaczony przez firmę ekspert przeprowadza audyt i tworzy szczegółową dokumentację, w której znajdą się najpotrzebniejsze informacje, zgodne z wymogami danego programu pożyczkowego.

Sam proces uzyskiwania pożyczki unijnej jest szczegółowo określony przez warunki dotyczące przeznaczenia uzyskanych środków. Aby firma mogła je spełnić, konieczne jest przedstawienie szeregu odpowiednich dokumentów. Mogą to być np. informacje rejestrowe i księgowe oraz zestawienia finansowe. Po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów należy jeszcze poczekać na decyzję. Konieczne może być także dostarczenie dodatkowych dokumentów lub informacji, a sam proces może się przedłużyć, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i skomplikowania jego procedur.

Unia Europejska przywiązuje dużą wagę do tego, aby pożyczki unijne trafiły do firm, które realnie potrzebują wsparcia. Dlatego nawet w momencie przyznania odpowiedniej kwoty, konieczne jest także dostarczenie odpowiedniej dokumentacji w zakresie sposobu dysponowania środków. Procedura ta może wydawać się skomplikowana, dlatego wiele firm korzysta z usług firm eksperckich, które specjalizują się w finansach unijnych.

Jak uzyskać pożyczkę dla firm z funduszy unijnych? Podsumowanie

Członkostwo w Unii Europejskiej otwiera polskim przedsiębiorcom szanse na skorzystanie z funduszy unijnych do stworzenia lub rozwoju własnej firmy. Jednych z form wsparcia są pożyczki udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Istnieje kilka rodzajów dotacji, które można dostosować do własnych potrzeb. Zanim jednak to nastąpi, należy przejść szczegółowy proces weryfikacji.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: