Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – dla kogo?

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-10  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która jest częścią Polskiego Ładu, umożliwia otrzymanie kredytu hipotecznego bez konieczności posiadania kapitału początkowego (gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego). Aby otrzymać takie wsparcie finansowe, należy mieć zdolność kredytową oraz nie można być właścicielem innej nieruchomości. Dowiedz się, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego.
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – dla kogo?

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym – mieszkanie bez wkładu własnego

Przepisy Ustawy z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wejdą w życie 27. maja 2022 r. Dzięki nim osoby, które posiadają zdolność kredytową, ale nie są w stanie zgromadzić wymaganego przez banki do udzielenia kredytu hipotecznego wkładu własnego, będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na inwestycję związaną z kupnem bądź budową nieruchomości.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy, czyli kredyt bez kapitału własnego, będzie udzielany w polskiej walucie na minimum 15 lat. Może on służyć pokryciu całości albo części wydatków związanych z nabyciem prawa własności lokalu lub z budową oraz wykończeniem domu. Gwarancją będzie objęta część kredytu, która standardowo byłaby sfinansowana z kapitału własnego kredytobiorcy, czyli od 10% do 20% wartości nieruchomości (nie może być ona jednak wyższa niż 100 000 zł).

Planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Już teraz porównaj oferty kredytów hipotecznych na mFinanse.pl: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby go otrzymać?

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład. Program jest skierowany do osób, które mieszkają na terytorium Polski lub posiadają polskie obywatelstwo. Nie mogą być one właścicielami nieruchomości (nie mogą posiadać prawa własności mieszkania albo domu jednorodzinnego bądź spółdzielczego prawa do lokalu). Wyjątek stanowią rodziny posiadające co najmniej dwoje dzieci, wówczas osoba ubiegająca się o kredyt bez wkładu własnego może posiadać prawo do lokum, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2 (w przypadku trojga dzieci jest to 75 m2, w przypadku czworga – 90 m2.).

Warto wiedzieć:
Gdy w trakcie trwania umowy gospodarstwo domowe kredytobiorcy powiększy się o drugie dziecko, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dokona na jego rzecz tzw. spłaty rodzinnej w wysokości 20 000 zł. Jeśli w rodzinie pojawi się trzecie dziecko, spłata rodzinna wyniesie 60 000 zł.

Kredyt na mieszkanie – jak skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego?

Z programu będą mogły skorzystać osoby, które posiadają odpowiednio wysokie zarobki umożliwiające płynną spłatę zobowiązania. Kredyt będzie przyznawany na takich samych zasadach jak standardowe kredyty hipoteczne, a więc bank, który zawarł umowę z BGK, przed udzieleniem wsparcia finansowego oceni zdolność kredytową klienta. Lista tych instytucji finansowych pojawi się 27. maja 2022 r.

Składając wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, kredytobiorca będzie musiał złożyć również oświadczenie o spełnieniu warunków (m.in. braku posiadania prawa własności do lokalu) pod rygorem odpowiedzialności karnej, a także wnieść opłatę prowizyjną w wysokości 1,0% objętej gwarancją części kredytu mieszkaniowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: