Własna działalność z małym kapitałem - jak zrobić to dobrze?
Jeśli otwierasz własną działalność gospodarczą, najważniejsze na początku są dwie rzeczy: fundusze oraz pomysł. Obie te rzeczy są od siebie zależne, dlatego omówimy je kolejno.
Fundusze, czyli kapitał początkowy
Bardzo wiele małych biznesów startuje z małym kapitałem początkowym. Czasami wynika to z faktu, że nie potrzebują większych środków, ale znacznie częściej po prostu trudno zgromadzić i zaryzykować przyszłym przedsiębiorcom dużą sumę na start. Na szczęście z pomocą przychodzą bardzo różne dotacje, zarówno rządowe, jak i unijne, które niejednokrotnie potrafią oscylować wokół dużych kwot. Warunkiem ich otrzymania jest często spełnienie ściśle określonych warunków oraz przedstawienie biznesplanu, co wiąże się ze żmudną i uciążliwą pracą.
Innym rozwiązaniem są kredyty na firmę oferowane przez banki. Obie te opcje jednak wybiera się wówczas, gdy potrzeba naprawdę sporego zastrzyku gotówki na starcie. Jeśli jednak potrzebny jest nam początkowo mały kapitał, możemy skorzystać z usług pożyczkodawców. Gdzie najlepiej wziąć pożyczkę i jak wygląda cały proces krok po kroku, możemy przeczytać m.in. tutaj: Pierwsza pożyczka: poradnik od ZAPLO.
Pomysł na biznes z małym wkładem
Jeżeli nie masz jeszcze konkretnego pomysłu co do charakteru twojej działalności, a budżet nie jest wielki, nadal istnieje bardzo wiele opcji na interesujący biznes. Oto kilka propozycji, które mogą wypalić przy niskim nakładzie kosztów i pracy (kieruj się zainteresowaniami):
- Złota rączka – tak, to nie żart. Jeśli lubisz czasami majsterkować w swoim domu, pomyśl o tym, że jest bardzo wiele osób, które po prostu tego nienawidzą lub się do tego nie nadają. Wymiana kolanka, przykręcenie gniazdka czy naprawa drzwiczek to dla wielu problem, więc wolą wezwać fachowca. Na początek wystarczy zakup kilkunastu dobrych jakościowo narzędzi, wykupienie i umieszczenie kilku ogłoszeń oraz urządzenie małego warsztatu – stosunkowo niewielki wkład finansowy.
- Sklep z koszulkami – na rynku pojawiają się wciąż nowe marki odzieżowe, a sama moda staje się coraz bardziej dostępna. Jeśli lubisz projektować i chcesz wyrazić siebie na koszulkach, otwórz własną markę i zacznij je sprzedawać online. Będziesz potrzebować na początek miejsca do pracy, maszyny np. do sitodruku oraz maszyny do szycia (możesz też skorzystać z gotowych koszulek).
- Usługi filmowe i fotograficzne – czy tego chcemy, czy nie, ludzie zawsze będą chcieli uwieczniać swoje najważniejsze momenty w życiu, jak śluby, chrzciny czy rocznice. Z tej samej przyczyny potrzebny im dobry fotograf. Jeśli więc potrafisz robić zdjęcia czy filmy i masz zmysł artystyczny, biznes foto-video na początek wymagać będzie dobrego komputera, niezłej kamery i porządnej lustrzanki – kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego kursy doszkalające i firma gotowa.
- Pielęgnowanie ogrodów – to praca przyjemna i pożyteczna, a dodatkowo można się przy niej zrelaksować. Problem polega na tym, że wiele osób nie ma czasu dbać o ogród, więc wynajmuje specjalne firmy. Dlaczego twoja nie miałaby być jedną z nich, skoro lubisz zajmować się ogrodem? Często ludzie oferują do pracy własny sprzęt; jeśli jest inaczej, zakup kosiarki, nożyc i kilku innych atrybutów nie będzie zbyt kosztowny.
Niezależnie jednak od tego, jaką działalność zakładasz i ile masz na początku kapitału, pamiętaj o odpowiednim sporządzeniu biznesplanu oraz załatwieniu spraw urzędowych. Niewielka pomyłka w tych kwestiach może kosztować duże opóźnienia w starcie i utrudnić np. procedury kredytowe.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: