Chcesz założyć własną firmę? Zacznij od wybrania miejsca do pracy!
Założenie firmy zajmie Ci tylko chwilę
Formalności związanych z rejestracją firmy, a dokładniej jednoosobowej działalności gospodarczej, jest niewiele. Sprowadzają się one do wypełniania druku CEIDG-1 i złożenia go w urzędzie gminy. Wniosek możesz przesłać drogą elektroniczną - wówczas pozostaje tylko potwierdzenie swojej tożsamości. Jeżeli nie masz profilu zaufanego lub nie korzystasz z podpisu elektronicznego, będziesz musiał to zrobić osobiście w urzędzie.
Po złożeniu druku CEIDG-1 zostaniesz automatycznie zgłoszony jako płatnik podatku do urzędu skarbowego i płatnik składek ZUS. Dodatkowa wizyta w urzędzie skarbowym będzie obowiązkowa, jeżeli chcesz (lub zobowiązują Cię do tego przepisy) być płatnikiem VAT.
Jako adres prowadzenia działalności gospodarczej (adres rejestracyjny firmy) możesz podać adres swojego zamieszkania. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli nie zamierzasz pod działalność przeznaczać odrębnego lokalu. Twoja firma może zostać zarejestrowana pod prestiżowym adresem.
Jak zorganizować sobie miejsce pracy?
Tylko w styczniu 2018 r. powstało ponad 36 000 firm[1]. Niezależnie od branży, w której będziesz się specjalizował, potrzebujesz biznesplanu i dobrze zorganizowanego miejsca do wypełniania obowiązków. Biznesplan plan warto przygotować nawet wówczas, gdy nie starasz się o dotację i rozpoczęcie działalności zamierzasz sfinansować ze środków własnych. Od kwietnia 2018 r. możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej bez jej zarejestrowania (tzw. działalność nierejestrowana - miesięczny przychód nie może przekroczyć 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia w bieżącym roku). Jeszcze przed otwarciem firmy możesz zatem przetestować swoje pomysły i sprawdzić swoją konkurencyjność.
Praca na swoim wiąże się nie tylko z formalnościami, lecz także dobrą organizacją. Szybko przekonasz się, że Twoje obowiązki nie sprowadzają się jedynie do telefonicznego lub mailowego kontaktu z kontrahentami, obsługi klientów i realizacji zleceń - będziesz musiał też monitorować płatności, przygotowywać dokumenty dla księgowej (gdy będziesz korzystał z pomocy biura rachunkowego) i nieustannie poszukiwać nowych kontrahentów. Właśnie dlatego potrzebujesz wygodnego i przede wszystkim cichego miejsca, w którym będziesz mógł wykonywać obowiązki.
Biuro, kącik w mieszkaniu czy biurko na godziny - co sprawdzi się najlepiej?
Rozpoczęcie działalności usługowej jest tańsze niż produkcyjnej - potrzebujesz jedynie narzędzi (np. komputera), a nie specjalistycznych maszyn czy magazynu. W takiej sytuacji obejdziesz się też bez dużej powierzchni biurowej. Zasadniczo masz kilka możliwości - możesz:
- wynająć lokal biurowy. Jeżeli jesteś na początku przygody z przedsiębiorczością i nie zatrudniasz pracowników, biuro będzie zbędnym kosztem. Ceny za metr kw. powierzchni biurowej zwłaszcza w prestiżowych lokalizacjach są stosunkowo wysokie. Jeżeli chcesz ograniczyć miesięczne opłaty związane z prowadzeniem firmy, opcja ta powinna zaczekać do momentu, aż będziesz prężenie funkcjonował na rynku;
- wygospodarować przestrzeń we własnym domu. To naturalne, że na początku prowadzenia działalności będziesz chciał ograniczać koszty. Jeżeli będziesz pracować jako grafik czy fotograf, zasadniczo pracę związaną z przygotowywaniem materiałów reklamowych na podstawie briefu czy obróbką zdjęć możesz wykonywać w zaciszu własnego domu. Będziesz musiał jednak wykazać się samodyscypliną, aby od pracy nie odrywały Cię inne zajęcia;
- zdecydować się na coworking. Coworking polega na współdzieleniu wspólnej przestrzeni biurowej. Biura coworkingowe działają we wszystkich większych miastach Polski. Za niewielką opłatą otrzymasz dostęp do biurka oraz zaplecza biurowego (fax, skaner, drukarka, możliwość skorzystania z sali konferencyjnej). Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z coworkingu, więcej dowiesz się z tej strony: omnioffice.pl.
Firmy oferujące coworking prowadzą także wirtualne biura. Jeżeli w branży, w której prowadzisz działalność adres rejestracyjny ma znaczenie, to przyda Ci się prestiżowy adres wirtualny. Będziesz go mógł podać, rejestrując firmę.
Adresy firm nie mają znaczenia, o ile kontakt z klientami ogranicza się do telefonów lub maili. Dostęp do powierzchni biurowej docenisz wówczas, gdy niezbędne okaże się osobiste spotkanie z klientem, by omówić szczegóły zlecenia. W takiej sytuacji możesz wynająć biuro na godziny lub salę konferencyjną. Usługi te oferują te same firmy, które mają w ofercie powierzchnie biurowe i coworkingowe.
Zadbaj o swój work life balance
Siedziba działalności gospodarczej może znajdować się w Twoim domu, ale nie musisz właśnie tam wykonywać pracy. Jak wskazują specjaliści, to zresztą bardzo niewskazane. Dlaczego? To szybki sposób, aby zaburzyć równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym. W domu czeka wiele pokus - oderwanie się nawet kilka razy od swoich obowiązków może spowodować, że praca nie będzie efektywna. W takiej sytuacji prędzej czy później pojawi się rozczarowanie, frustracja i niechęć. Prowadzenie firmy - zamiast być intratną przyjemnością - stanie się źródłem niezadowolenia z życia zawodowego.
Aby zadbać o work life balance, nie wystarczy tylko wyznaczyć sobie godzin pracy - warto także zorganizować przestrzeń, która będzie kojarzyć się z czynnościami zawodowymi. Biura do wynajęcia czy przestrzenie coworkingowe są tak zaprojektowane, że mieszczą się w nich wyłącznie najważniejsze sprzęty. To zaś sprawia, że łatwiej się skupić i wykonać zaplanowane rzeczy.
Prowadząc firmę już od samego początku warto zadbać o dobre nawyki. Wynajem biura na godziny czy biurka w modelu coworkingowym może okazać się sposobem na pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym. Wówczas własna działalność będzie źródłem satysfakcji.
[1] Coig.com.pl, www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php (dostęp 21.09.2018).
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: