Z jakimi kosztami wiąże się wdrożenie kontroli dostępu w przedsiębiorstwie?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-26  |  Średni czas czytania: 01:38
Artykuł reklamowy
Nowoczesne systemy kontroli dostępu gwarantują nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale dają również dodatkowe możliwości. Wbrew często powielanej opinii wcale nie muszą oznaczać dużych inwestycji. Poniżej przeczytasz, jak dzięki nim zdołasz zaoszczędzić!
Z jakimi kosztami wiąże się wdrożenie kontroli dostępu w przedsiębiorstwie?

Elektroniczna kontrola dostępu to nowy standard

Inwestycje w obszar bezpieczeństwa przedsiębiorstwa są obowiązkiem firm, które chcą podchodzić poważnie do tych wyzwań. Oczywiście wraz z rozwojem technologii zmieniają się również narzędzia wykorzystywane w tym celu.

Jednym z obszarów, który w dużym stopniu bazuje na potencjale zaawansowanych urządzeń i systemów, jest kontrola dostępu do drzwi. Nowoczesne firmy  coraz częściej rezygnują z  kluczy czy portierów odpowiedzialnych za ewidencjonowanie ruchu osób i wydawanie przepustek. Zamiast tego standardem staje się kontrola dostępu drzwi na kartę.

Jak wygląda nowoczesna kontrola dostępu?

Takie systemy w dużym uproszczeniu składają się z kilku elementów. Czytnik kart dostępu, montowany w pobliżu drzwi czy kołowrotków, pozwala na odczytywanie danych z karty lub odpowiednio skonfigurowanych smartfonów. Następnie, jeżeli osoba jest uprawniona do przedostania się do danej strefy, odblokowywany jest elektrozamek.

Oczywiście nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego oprogramowania. To właśnie zaawansowane systemy kontroli dostępu pozwalają na zweryfikowanie tożsamości osoby i jej uprawnień. Przy okazji gromadzą również sporo innych danych, które mogą być cenne z perspektywy firmy.

Cena kontroli dostępu nie musi być wysoka

Jak widzisz, na koszt wdrożenia wpływają zarówno urządzenia (czytniki, sterowniki, elektrozamki, kontaktrony czy zasilacze), jak i infrastruktura informatyczna.

Jednym z wyzwań jest samodzielne utrzymanie serwera, co wiąże się z dużymi wydatkami i koniecznością nie tylko bieżącej obsługi, ale również zapewnienia rozwoju oprogramowania, w tym dbania o kwestie bezpieczeństwa. Nie jest to jednak konieczne: Unicard oferuje kontrolę dostępu w chmurze.

W takim scenariuszu to dostawca zapewnia wydajną i bezpieczną infrastrukturę. Użytkownik nie musi natomiast na własną rękę ani kupować drogiego sprzętu, ani zajmować się jego codzienną obsługą. To oznacza olbrzymie oszczędności i zdecydowanie sprawniejsze wdrożenie.

Dodatkowe korzyści dzięki elektronicznej kontroli dostępu

Podstawowe zadanie systemów KD to przydzielanie dostępu do wybranych budynków, pomieszczeń czy stref osobom uprawnionym i uniemożliwienie przedostania się do nich osobom bez stosownej autoryzacji. Sama kontrola dostępu do drzwi to jednak nie wszystko.

Nowoczesny system, wykorzystujący potencjał chmury obliczeniowej, oferuje ponadto:

  • integrację z innymi systemami: kontrola dostępu do drzwi może być połączona z wykorzystywanymi w firmie narzędziami np. do rejestracji czasu pracy, higieny produkcji czy zarządzania rezerwacjami pomieszczeń.
  • stały dostęp do danych: osoby uprawnione mogą logować się do panelu z dowolnego miejsca i uzyskiwać kluczowe dla bezpieczeństwa firmy informacje.
  • generowanie raportów: podsumowania i analizy będą zdecydowanie prostsze dzięki rozbudowanemu raportowaniu, które jest praktycznie w pełni zautomatyzowane.
  • elastyczność i skalowalność: systemy kontroli dostępu w chmurze można w łatwy sposób rozbudowywać o kolejne punkty dostępu, urządzenia i karty, więc zyskujesz pewność, że będą rozwijać się wraz z Twoją firmą.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: