Zakładanie firmy w branży TSL

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-26  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł reklamowy
Posiadanie własnej firmy to dla wielu z Nas prawdziwy kamień milowy w karierze zawodowej. Zostanie własnym szefem to całkiem interesująca perspektywa dla pracowników znużonych „pełnym etatem”. Nie inaczej jest w wypadku tych, którzy związali swoją przyszłość z branżą TSL! Pracując jako logistyk, spedytor czy nawet kierowca nieraz wpadniemy na pomysł założenia własnej firmy, która zacznie konkurować z najlepszymi. Co musimy zrobić, aby marzenia stały się rzeczywistością?
Zakładanie firmy w branży TSL

Najważniejszy jest pomysł

Przede wszystkim, aby nasza wizja stała się rzeczywistością, musimy mieć dobry pomysł. Zastanówmy się nad tym, jakie usługi pragniemy zaproponować swoim klientom: postawimy na dokładną specjalizację czy może wolimy oferować kompleksowy zestaw usług? Zadbamy o posiadanie własnej floty czy podejmiemy współpracę z mniejszymi przewoźnikami? Domyślnie będziemy transportować standardowe towar, czy naszym celem towary trudne to przewiezienia, takie jak na przykład leki lub materiały wybuchowe? Czas na poważne przemyślenia!


cm_bitlogistics_6krokow2.jpg

Kwestie organizacyjne

Skoro już wiemy, czym chcemy się zajmować, to zastanówmy się nad kwestiami związanymi z samym prowadzeniem firmy. Dobrym pomysłem będzie zorientowanie się, w tym, jak wygląda rynek, na którym działamy i jaka panuje na nim konkurencja. Po tym wszystkim warto wykonać analizę potencjalnych kosztów. Każda firma z branży TSL musi brać pod uwagę ogromną ilość wydatków, takich jak paliwo, serwis poszczególnych samochodów czy dieta dla kierowców. Dopiero po takim procesie będziemy w stanie oszacować pewną określoną cenę za nasze usługi — pamiętajmy jednak, że transport międzynarodowy to rynek klienta, więc w wypadku gdy podaż przewyższy popyt, to zleceniodawca dyktuje warunki!


cm_bitlogistics_6krokow3.jpeg

Czas na planowanie

Jednym z najważniejszych punktów zapoczątkowania naszego biznesu jest, tak jak możecie się domyślić – biznesplan. Jest on skondensowanym planem na pewien okres i w prosty sposób jest on odpowiedzią na pytania „kto?”, „co?”, „jak?” i „za ile?”. Prócz propozycji konkretnych działań, często zawiera się tam również wizję rozwoju całej firmy. Jeżeli finansujemy firmę przy pomocy własnych środków, możemy go potraktować jako pomoc dla nas samych, jednak sprawa wygląda całkowicie inaczej, gdy finansowanie naszej firmy będzie pochodziło z zewnątrz — czy to od inwestora lub banku. Poprawnie skonstruowany biznesplan to dla takich jednostek potwierdzenie tego, że jesteśmy odpowiedzialni i mamy plan na naszą firmę, a ich pieniądze są z nami bezpieczne.

Silne i słabe strony

Być może duża część z Was słyszała już kiedyś o analizie SWOT. Jednak dla tych, którzy nigdy się z nią nie spotkali, informujemy, że jest to bardzo proste, lecz niesamowicie skuteczne narzędzie pomagające nam w ocenie bezpośredniego otoczenia firmy. Sama nazwa SWOT jest akronimem, pochodzącym od pierwszych liter angielskich słów: strenghts (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse), threats (zagrożenia). Ta analiza zwykle przyjmuje formę prostej tabelki dwa na dwa i następnie wypełniamy ją koniecznymi informacjami. Mocne strony to te czynniki, które zagwarantują nam sukces i dają nam przewagę nad konkurentami. Słabe strony to cechy naszej firmy, które mogą nam przeszkodzić w działaniu firmy. Szanse to wyjątkowe okazje, które po odpowiednim wykorzystaniu dadzą nam większe prawdopodobieństwo osiągnięcia naszych celów. Analogicznie, zagrożenia są tym, co może nam pokrzyżować plany i utrudnić proces prowadzenia firmy. Może się wydawać, że jest to prawdziwe wróżenie z fusów, jednak zaufajcie nam: każdy przedsiębiorca kiedyś tworzył taką analizę, więc wy także powinniście!

Podsumowanie

Zakładanie biznesu w branży TSL nie jest takie proste, jak mogło Wam się początkowo wydawać. Musicie jednak pamiętać, że wcześniejsze akapity to zaledwie kilka ważnych kwestii w jego planowaniu. Od planu do czynów jeszcze długa droga, jednak trzeba pamiętać, że takie pozornie nieważne kroki stanowią o tym, co stanie się z naszą firmą! Czasami trzeba mocno zaryzykować, aby uzyskać wymierne korzyści!

Artykuł powstał przy współpracy z: Bitlogistics.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: