Zdobycie pieniądzy na otworzenie własnej działalności

Ostatnia aktualizacja: 2019-12-20  |  Średni czas czytania: 02:30
Artykuł reklamowy
Masz pomysł na firmę, ale brakuje ci środków na jego sfinansowanie? To wcale nie oznacza, że marzenie o własnej działalności musi pozostać mrzonką. Obecnie istnieje wiele sposobów, aby zdobyć pieniądze na ten cel. Niekoniecznie z własnej kieszeni!
Zdobycie pieniądzy na otworzenie własnej działalności

Wszyscy znamy osoby, które bez przerwy wymyślają nowe pomysły na własny biznes. Zazwyczaj ich entuzjazm trwa jakiś czas, a potem zniechęcają się głównie z jednego powodu - braku środków na jego założenie. Okazuje się, że finanse wcale nie muszą być przeszkodą. 

Oczywiście sam pomysł na założenie firmy, nie oznacza, że powinieneś od razu rzucić swoją stałą pracę i w pełni się mu poświęcić. Tego typu przedsięwzięcie warto podzielić na etapy. Wiadomo, że kapitał początkowy nie jest małą kwotą. Nie każdemu uda się zebrać całość w jednym momencie. 

Poniżej prezentujemy parę sprawdzonych sposobów, z których korzystają przyszli przedsiębiorcy. Niektóre z nich wymagają jedynie cierpliwości i trochę biurokracji, inne niewielkiego wkładu własnego. W zależności od swojej sytuacji możesz wybrać jeden albo realizować kilka jednocześnie. 

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców

Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej z każdym rokiem coraz więcej środków przeznaczanych jest na dofinansowania dla przedsiębiorców. Najłatwiej otrzymać je poprzez Programy Regionalne, jednak istnieją również ogólnokrajowe. 

Większość dotacji jest bezzwrotna, trzeba tylko spełnić pewne warunki, aby je dostać. Gra jest warta świeczki, bo taka dotacja może wynieść nawet 40 tysięcy złotych!

Kto może ubiegać się o dotację na założenie własnej firmy?

  • Osoby bezrobotne i nieuczące się poniżej 30 roku życia. Stopa bezrobocia wśród młodych osób jest naprawdę spora, dlatego Unia Europejska chce ułatwić im start w dorosłość. Jeżeli masz pomysł na własny biznes wystarczy, że znajdziesz odpowiedni projekt dla siebie i złożysz wymagane dokumenty w najbliższym urzędzie. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Funduszy Europejskich.
  • Osoby bezrobotne powyżej 30 roku życia. W tej grupie wymagania są odrobinę większe i różnią się w zależności od województwa. Zdecydowanie łatwiej uzyskać dotację w regionach, w których sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza. 
  • Pomysłodawcy startupów mieszkający w Polsce Wschodniej. W programie Polska Wschodnia o dofinansowanie mogą ubiegać się mieszkańcy takich województw jak lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie. Bez znaczenia jest twój wiek i status zatrudnienia. Ważne, aby twój pomysł na firmę był innowacyjny i dotąd przez ciebie niewykorzystany. Oprócz środków na start otrzymasz pomoc w stworzeniu biznesplanu i doradztwo doświadczonego specjalisty. 

Inwestycja w kryptowaluty

Zapewne słyszałeś o szczęśliwcach, którzy parę lat temu dzięki inwestycji w bitcoina stali się milionerami. Wielu z nich przeznaczyło swoje środki na otworzenie własnych działalności. Chociaż tak gwałtowne wzrosty wartości kryptowalut nie zdarzają się już często, ciągle są one świetnym sposobem na wygenerowanie dochodu pasywnego.

Przy niewielkim wkładzie własnym możesz rozpocząć inwestycje na kryptogiełdach. Obawiasz się, że nauka zasad tam panujących zajmie ci więcej czasu niż otwieranie biznesu? Skorzystaj z pomocy robota inwestycyjnego np. Bitcoin Profit, który automatycznie będzie zarabiał dla ciebie pieniądze na kryptowalutach. 

zakładanie firmy

Anioły Biznesu

Środki na otworzenie własnej firmy możesz pozyskać również od osoby prywatnej. Jeśli nie masz chętnego inwestora w najbliższym otoczeniu, skorzystaj z jednej z polskich Sieci Aniołów Biznesu. Należą do nich inwestorzy, którzy osiągnęli sukces we własnej branży i chcą pomagać teraz młodym przedsiębiorcom.

W zamian za wsparcie Aniołowie otrzymują część udziałów w firmie. Nie musisz się obawiać, że Anioł przeleje ci środki na konto i pozostawi samemu sobie. Możesz liczyć na jego wsparcie merytoryczne i pomoc w załatwianiu formalności. 

Twój pomysł na biznes musi być wyjątkowy, aby przyciągnąć uwagę Sieci Aniołów. Tym bardziej, że kwotę ofiarowanego dofinansowania ograniczać będzie jedynie ich dobra wola.

Kredyt

Jeżeli naprawdę wierzysz w swój pomysł na biznes i posiadasz odpowiednią zdolność kredytową, warto pomyśleć o zaciągnięciu pożyczki na jego realizację. Jest to opcja dosyć ryzykowna, ponieważ nigdy nie masz pewności, czy twoja firma okaże się sukcesem. 

Wszyscy jednak znamy powiedzenie “kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. W każdym przypadku otwieranie nowej działalności wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Młody przedsiębiorca musi zebrać w sobie odwagę na jego podjęcie. Kto wie, może twoja firma przyniesie tak duże zyski, że zwrócisz kredyt szybciej niż zakładałeś? Jeżeli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu ruszysz do działania. Jak widzisz, istnieje wiele możliwości dla nowych przedsiębiorców. Przy odrobinie samozaparcia na pewno uda ci się zdobyć środki na założenie własnej firmy i pomoc w jej rozkręceniu. Trzymamy kciuki!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: