6krokow.pl
6korkow.pl
Poradnik jak założyć i prowadzić firmę krok po korku
794-442-662
kontakt@6krokow.pl
6krokow.pl - Jak znaleźć i wybrać odpowiednią dla siebie franczyzę
Krok 4 z 6

Jak znaleźć i wybrać odpowiednią dla siebie franczyzę

Ostatnia aktualizacja: 2018-07-06  |  Średni czas czytania: 04:27
frnaczyzaAdvertisement
Jeżeli dotarłeś do tego artykułu, to już pewnie poznałeś zalety franczyzy i zastanawiasz się nad otwarciem swojego biznesu właśnie w tej formie. W tym kroku poradnika dowiesz się w jaki sposób możesz znaleźć odpowiednią dla Ciebie franczyzę oraz jakie elementy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Jak znaleźć franczyzę?

Zazwyczaj franczyzodawom zależy na promowniu ich pomysłu na biznes. Reklamy franczyz możesz znaleźć w gazetach, radiu, telewizji i na stronach internetowych. Możesz równiez przeglądać gotowe katalogi franczyzowe i znaleźć w nich odpowiedni dla siebie pomysł na biznes.

Szukając odpowiedniej dla siebie franczyzy, możesz również pojechać na targi franczyzodawców. Udział w takich targach może być dla Ciebie szansą aby porozmawiać „twarzą w twarz“ z potencjalnymi franczyzodawcami i poznać bliżej ich ofertę współpracy.

Warto również porozmawiać z działającymi juz franczyzobiorcami, którzy mogą podpowiedzieć Ci z własnego doświadczenia na co zwrócić uwagę oraz czym kierować się przy wyborze pomysłu.

Jak wybrać odpowiednią franczyzę? - zainteresowania i predyspozycje

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę powinieneś kierować się swoimi zainteresowaniami lub pasjami. Jeżeli nigdy nie widziałeś się jako ktoś, kto prowadzi swoją własną restaurację, to wybór branży gastronomicznej najprawdopodobniej nie jest dla Ciebie. Jeżeli z kolei interesuje Cię moda, to może warto pójść w tę stronę zamiast na siłę rozpocząć działanie w np. branży sportowej. Warto, aby praca oprócz pieniędzy przynosiła Ci również satysfakcję.

Kolejnym czynnikiem, który może pomóc Ci zadecydować, w którą stronę podążyć, są Twoje predyspozycje i wcześniejsze doświadczenie. Na przykład, jeżeli pracowałeś w restauracji i dobrze poznałeś tę branżę, to warto skorzystać z nabytego już doświadczenia i zdecydować się na franczyzową placówkę gastronomiczną.

Jak widzisz - warto przyjrzeć się zasobom, które już posiadasz i kierować się nimi przy wyborze odpowiedniej dla Ciebie franczyzy.

Jak zbadać rynek przy wyborze odpowiedniej franczyzy?

Jeżeli wiesz już jaka branża będzie dla Ciebie odpowiednia na podstawie Twoich zainteresowań i doświadczeń, to warto zbadać rynek na którym chcesz działać. Jeżeli interesujesz się nauką języków obcych, a w Twojej miejscowości liczącej 5 000 mieszkańców są już trzy szkoły językowe, to raczej nie warto podążać w tym kierunku, bo może się okazać, że Twoja miejscowość to zbyt mały rynek na kolejną szkołę. Wówczas możesz sprawdzić, jak wygląda ten rynek w sąsiednich miastach. Podobna sytuacja może Cię spotkać, gdy zechcesz założyć kolejną restaurację w rejonie, gdzie jest ich już kilka czy nawet kilkanaście.

Analizę powinieneś zacząć od określenia grupy docelowych klientów. Powinieneś zastanowić się kto będzie nabywcą twoich produktów lub usług. Następnie powinieneś zbadać wielkość danego segmentu rynku oraz jego dynamikę. Zwróć uwagę na potencjalną konkurencję - kto już funkcjonuje na rynku w twojej branży i jak mu się wiedzie. Sprawdź, czy nie masz zbyt dużej konkurencji oraz czy możesz ewentualnie z nią w jakiś sposób konkurować (ceną, jakością, zakresem świadczonych usług czy czasem realizacji zlecenia).

Więcej informacji na temat badania rynku znajdziesz w tym artykule:
Zbadaj rynek docelowy, konkurencję oraz określ cenę i kanały dystrybucji

Sukces danego biznesu bywa ściśle uzależniony od jego lokalizacji i od rynku, na którym funkcjonuje. Dlatego właśnie oprócz obszaru Twoich zainteresowań i preferencji trzeba zbadać konkurencyjność i potencjał rynku, na którym chcesz zacząć funkcjonować jako franczyzobiorca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej franczyzy?

Zanim zdecydujesz się na przystąpienie do określonej sieci franczyzowej, najpierw wyszukaj wszelkie dostępne informacje na temat franczyzodawcy. Zobacz jak długo na rynku istnieje dany system franczyzowy, z ilu placówek się składa, ilu zatrudnia pracowników. Im dłużej dana franczyza funkcjonuje i im jest większa, tym większe dla Ciebie prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Warto też, żebyś zwrócił uwagę na takie kwestie, jak: czy jest to sieć polska czy międzynarodowa, jaką ta marka ma konkurencję na rynku oraz czy należy do Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Ciekawostka:
Polska Organizacja Franczyzodawców to grono, do którego należą wybrane firmy franczyzowe. Aby przystąpić do tej organizacji dany franczyzodawca musi spełniać normy zawarte w Europejskim Kodeksie Etyki Udzielania Franczyzy. Wybierając franczyzodawcę należącego do Polskiej Organizacji Franczyzodawców, masz pewność, że masz do czynienia z etycznym i stabilnym systemem franczyzowym.

Przyglądając się konkretnemu franczyzodawcy, zadaj sobie też pytanie o znajomość i rozpoznawalność marki, którą będziesz się posługiwał. Możesz sprawdzić, np. czy franczyzodawca dba o PR całej marki, chociażby przeglądając jej media społecznościowe i reagując na komentarze klientów. Przystępując do systemu franczyzowego będziesz posługiwał się tą właśnie marką - dlatego warto sprawdzić, jak jest ona postrzegana, jakie są na jej temat opinie oraz czy nie zaliczyła ostatnio jakiegoś poważnego kryzysu wizerunkowego.

Weryfikując konkretną franczyzę, sprawdź jakie dokładnie produkty i usługi oferuje. Czy są to produkty i usługi wysokiej jakości? Czy sam byś z nich skorzystał? Czy franczyzodawca planuje rozwinąć portfel tych produktów lub usług w przyszłości? Sprawdzając te zaganienia może warto samem stać się klientem i zweryfikować je osobiście.

Bardzo ważna jest również kwestia ustalania polityki cenowej oraz cen produktów i usług, które będziesz sprzedawał: zwróć uwagę na to czy są one narzucane przez franczyzodawcę czy pozostawia Ci on pewną swobodę w określaniu ich cen? Ustal jaka jest marża na poszczególnych produktach/usługach oraz czy możesz organizować promocje we własnym zakresie.

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę powinieneś zweryfikować czy franczyzodawca zaoferuje Ci odpowiednie szkolenia, a jeżeli tak to dowiedz się ile trwa takie szkolenie, gdzie się odbywa, czego będziesz mógł się na nim nauczyć. Warto, abyś dowiedział się czy szkolenia są przewidziane tylko dla początkujących franczyzobiorców czy też będziesz brał w nich udział w czasie prowadzenia placówki. Dowiedz się równiez kto będzie zatrudniał i szkolił pracowników: czy to będzie leżało po Twojej stronie, czy będzie za to odpowiadała centrala.

Każdy system franczyzowy jest zazwyczaj dokładnie monitorowany przez franczyzodawcę, który dysponuje szerokim zasobem danych na temat każdej z placówek. Wybierając franczyzę, warto zweryfikować: po jakim średnio czasie osiągany jest próg rentowności, jaki jest średni okres zwrotu z inwestycji oraz ile placówek franczyzowych zostało dotychczas zamkniętych i z jakich powodów.

Kolejną ważną kwestią związaną z wyborem franczyzy jest również zakres wsparcia, które ofiaruje franczyzodawca. Warto więc, abyś dowiedział się na jakie wsparcie od franczyzodawcy możesz liczyć na przykład: czy zostanie Ci przydzielony specjalny opiekun, czy franczyzodawca podejmuje jakieś wspierające działania w razie kryzysu i czy będziesz mógł liczyć na stałe doradztwo w problematycznych dla Ciebie kwestiach.

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę powinieneś zwrócić uwagę także na kwestie marketignowe. Ustal czy istnieje wspólny fundusz marketingowy, z którego finansowane są działania marketingowe całej sieci, czy dostaniesz od franczyzodawcy jakieś materiały reklamowe i sprzedażowe, czy franczyzodawca promuje otwarcie nowej placówki.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną pytań, które możesz zadać aby sprawdzić, czy dana franczyza jest dla Ciebie odpowiednia:

 • jaki jest całkowity koszt uruchomienia placówki franczyzowej?
 • co się składa na koszty rozpoczęcia franczyzy?
 • ile wynoszą opłaty franczyzowe?
 • jaki procent od Twoich zysków będziesz wypłacał franczyzodawcy?
 • jak długo od podpisania umowy będzie trwał okres przygotowawczy i po jakim czasie może zostać uruchomiona dana placówka?
 • jakie usługi wstępne ofiaruje Ci franczyzodawca?
 • jakie usługi bieżące ofiaruje Ci franczyzodawca?
 • czy franczyzodawca zapewni Ci przeszkolenie, co będzie obejmować takie szkolenie, gdzie będzie miało miejsce i jak długo potrwa?
 • na jakie wydatki powinieneś być przygotowany, a jakie ponosi franczyzodawca ze swojej strony?
 • czy franczyzodawca organizuje uroczyste otwarcie nowych placówek i na czym ono polega?
 • czy istnieją jakieź minimalne progi zysków/obrotów, które musisz osiągać w danym miesiącu?
 • jak wyglądają kwestie marketingowe - czy zajmuje się tym tylko franczyzodawca czy obowiązki te są podzielone na franczyzodawcę i franczyzobiorcę?
 • czy istnieje wspólny fundusz marketingowy i ile będziesz musiał na niego wpłacać?
 • jakie wymagania odnośnie wystroju i wyposażenia lokali będziesz musiał spełnić i jak często będziesz musiał je wymieniać?
 • jak wyglądają kwestie księgowości i kto jest za nie odpowiedzialny?
 • czy franczyzodawca ma prawo Cię kontrolować i jak często będzie przeprowadzał takie kontrole?
 • czy franczyzodawca ma przewidziany plan naprawczy w razie kryzysu wizerunkowego którejś z placówek franczyzowych?

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
eBook: Jak założyć własną firmę

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.