6korkow.pl
Poradnik jak założyć i prowadzić firmę krok po korku
794-442-662
kontakt@6krokow.pl
Jak znaleźć i wybrać odpowiednią dla siebie franczyzę
Krok 4 z 6

Jak znaleźć i wybrać odpowiednią dla siebie franczyzę

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-18
TaxCare Advertisement
Jeżeli dotarłeś do tego artykułu, to już pewnie poznałeś zalety franczyzy i zastanawiasz się nad otwarciem swojego biznesu właśnie w tej formie. W tym kroku podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz znaleźć odpowiednią dla Ciebie franczyzę: jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze. Ponadto dowiesz się jakie pytania warto zadać swojemu potencjalnemu franczyzodawcy, aby dowiedzieć się, czy współpraca z nim będzie dla Ciebie dobra.

Jak znaleźć franczyzę?

Zazwyczaj franczyzodawcy sami chcą, abyś ich znalazł i ogłaszają się w różnorodny sposób. Reklamy franczyzodawców możesz znaleźć w gazetach, radiu, telewizji i na stronach internetowych. Możesz równiez przeglądać gotowe katalogi franczyzowe i znaleźć w nich coś odpowiedniego dla siebie. Warto też, żebyś porozmawiał z działającymi juz franczyzobiorcami, których znasz - mogą podpowiedzieć Ci gdzie znaleźć odpowiednią dla Ciebie franczyzę i doradzić, na co zwrócić uwagę.

Szukając odpowiedniej dla siebie franczyzy, możesz również pojechać na targi franczyzodawców. Udział w takich targach może być dla Ciebie szansą aby porozmawiać „twarzą w twarz“ z potencjalnymi franczyzodawcami.

Jak wybrać odpowiednią franczyzę? - zainteresowania i predyspozycje

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę powinieneś kierować się swoimi zainteresowaniami. Jeżeli nigdy nie widziałeś się jako ktoś, kto prowadzi swoją własną restaurację, to wybór branży gastronomicznej najprawdopodobniej nie jest dla Ciebie. Powinieneś dobrze poznać swoje zainteresowania - warto, aby praca oprócz pieniędzy przynosiła Ci również satysfakcję.

Kolejnym czynnikiem, który może pomóc Ci zadecydować, w którą stronę podążyć, są Twoje predyspozycje i wcześniejsze doświadczenie. Na przykład, jeżeli pracowałeś w restauracji i widzisz, że ta praca sprawia Ci dużo satysfakcji, a także dobrze poznałeś tę branżę, to może zamiast palić za sobą mosty, warto skorzystać z tej wiedzy, którą już masz i zdecydować się na franczyzową placówkę gastronomiczną. Z kolei jeżeli interesuje Cię moda, to może warto pójść w tę stronę zamiast na siłę rozpocząć działanie w branży sportowej. Jak widzisz - warto przyjrzeć się zasobom, które już posiadasz i kierować się nimi przy wyborze swojej placówki franczyzowej.

Jak wybrać odpowiednią franczyzę? - badanie rynku

Jeżeli wiesz już jaka branża będzie dla Ciebie odpowiednia na podstawie Twoich zainteresowań, to warto teraz zbadać rynek, czyli sprawdzić, czy Twój biznes się sprzeda. Jeżeli interesujesz się nauką języków obcych, a w Twojej miejscowości liczącej 5 000 mieszkańców są już trzy szkoły językowe, to raczej nie warto podążać w tym kierunku, bo może się okazać, że Twoja miejscowość to zbyt mały rynek na cztery szkoły językowe. Wówczas możesz sprawdzić, jak miewa się ten rynek w sąsiednich miastach. Podobna sytuacja może Cię spotkać, gdy zechcesz założyć kolejną restaurację w rejonie, gdzie jest ich już kilka czy nawet kilkanaście. Jak widzisz, sukces danego biznesu bywa ściśle uzależniony od jego lokalizacji i zależy od rynku, na którym funkcjonuje. Dlatego właśnie oprócz obszaru Twoich zainteresowań i preferencji trzeba przebadać rynek, na którym chcesz zacząć funkcjonować jako franczyzobiorca.

Rynek powinieneś zacząć badać od określenia swoich klientów docelowych, czyli powinieneś zastanowić się kto będzie nabywcą twoich produktów lub usług. Następnie powinieneś zbadać wielkość danego rynku oraz jego dynamikę. Zwróć uwagę na potencjalną konkurencję - kto już funkcjonuje na danym rynku w branży, w której chciałbyś zacząć działać i jak mu się wiedzie. Sprawdź, czy nie masz zbyt dużej konkurencji, a jeżeli nie, to czy możesz z nią w jakiś sposób walczyć.

Jak wybrać odpowiednią franczyzę? - na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na przystąpienie do określonej sieci franczyzowej, najpierw wyszukaj wszelkie dostępne informacje na temat franczyzodawcy. Zobacz jak długo na rynku istnieje dany system franczyzowy, z ilu placówek się składa, ilu zatrudnia pracowników. Im dłużej dana franczyza funkcjonuje i im jest większa, tym większe dla Ciebie prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Warto też, żebyś zwrócił uwagę na takie kwestie, jak: czy jet to sieć polska czy międzynarodowa, jaką ta marka ma konkurencję na rynku, czy należy do Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Ciekawostka:
Polska Organizacja Franczyzodawców to grono, do którego należą wybrane firmy franczyzowe. Aby przystąpić do tej organizacji dany franczyzodawca musi spełniać normy zawarte w Europejskim Kodeksie Etyki Udzielania Franczyzy. Wybierając franczyzodawcę należącego do Polskiej Organizacji Franczyzodawców, masz pewność, że masz do czynienia z etycznym i stabilnym systemem franczyzowym.

Przyglądając się konkretnemu franczyzodawcy, zadaj sobie też pytanie o znajomość i rozpoznawalność marki, którą będziesz się posługiwał: możesz sprawdzić, np. czy franczyzodawca dba o PR całej marki, chociażby przeglądając jej media społecznościowe. Przecież przystępując do systemu franczyzowego będziesz posługiwał się tą konkretną marką - dlatego warto sprawdzić, jak ta marka jest odbierana i czy nie zaliczyła ostatnio jakiegoś poważnego kryzysu.

Przyglądając się konkretnej franczyzie, sprawdź jakimi dokładnie produktami i usługami obraca. Czy są to produkty i usługi dobrej jakości? Czy franczyzodawca planuje rozwinąć portfel tych produktów lub usług w przyszłości?

Bardzo ważna jest też kwestia ustalania cen produktów i usług, które będziesz sprzedawał: zwróć uwagę na to czy są one narzucane przez franczyzodawcę czy pozostawi Ci on pewną swobodę w określaniu ich cen? Sprawdź jaka jest marża na poszczególnych produktach/usługach i spytaj się, czy możesz organizować promocje we własnym zakresie, czy dopiero za zgodą franczyzodawcy.

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę, sprawdź również, czy franczyzodawca zaoferuje Ci odpowiednie szkolenia, a jeżeli tak to dowiedz się ile trwa takie szkolenie, gdzie się odbywa, czego będziesz mógł się na nim nauczyć. Warto, abyś dowiedział się czy szkolenia są przewidziane tylko dla początkujących franczyzobiorców czy też będziesz brał w nich udział w czasie prowadzenia placówki. Dowiedz się równiez kto będzie zatrudniał i szkolił pracowników: czy to będzie leżało po Twojej stronie, czy będzie za to odpowiadała centrala.

Każdy system franczyzowy jest dokładnie monitorowany przez franczyzodawcę., który dysponuje szerokim zasobem danych na temat każdej z placówek. Dlatego wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę, warto spytać się franczyzodawcę o następujące dane: ile średnio czasu mija do osiągnięcia progu rentowności, jaki jest średni okres zwrotu z inwestycji, ile placówek franczyzowych zostało wcześniej zamkniętych i z jakich powodów.

Kolejną ważną kwestią związaną z wyborem odpowiedniej dla siebie franczyzy jest zakres wsparcia, które ofiaruje franczyzodawca. Warto więc, abyś dowiedział się na jakie wsparcie od franczyzodawcy możesz liczyć, czyli, na przykład czy zostanie Ci przydzielony specjalny opiekun, czy franczyzodawca podejmuje jakieś wspierające działania w razie kryzysu którejś z placówek franczyzowych i czy będziesz mógł liczyć na stałe doradztwo w problematycznych dla Ciebie kwestiach.

Wybierając odpowiednią dla siebie franczyzę powinieneś zwrócić uwagę również na kwestie marketignowe. Możesz dowiedzieć się od franczyzodawcy czy istnieje wspólny fundusz marketingowy, z którego finansowane są działania marketingowe sieci w skali kraju, czy dostaniesz od franczyzodawcy jakieś materiały reklamowe i sprzedażowe, czy franczyzodawca wypromuje otwarcie nowej placówki.

Aby ułatwić Ci zadanie wyboru odpowiedniego franczyzodawcy, przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną pytań, które możesz mu zadać aby sprawdzić, czy dana franczyza jest dla Ciebie odpowiednia:

Jak znaleźć odpowiednią franczyzę? - lista kontrolna pytań do franczyzodawcy:

 • całkowity koszt uruchomienia placówki franczyzowej ?
 • co się składa na koszty rozpoczęcia franczyzy?
 • jaki procent od Twoich zysków będziesz wypłacał franczyzodawcy?
 • jak długo od podpisania umowy będzie trwał okres przygotowawczy i kiedy ruszy dana placówka?
 • jakie usług wstępne ofiaruje Ci franczyzodawca?
 • jakie usługi bieżące ofiaruje Ci franczyzodawca?
 • czy franczyzodawca zapewni Ci przeszkolenie i co ma obejmować takie szkolenie, gdzie się będzie odbywało, jak długo będzie trwało?
 • na jakie wydatki powinieneś być przygotowany, a jakie ponosi franczyzodawca?
 • czy franczyzodawca organizuje uroczyste otwarcie nowych placówek i na czym ono polega?
 • czy istnieją jakieź minimalne progi zysków/obrotów, które musisz osiągać w danym miesiącu?
 • jak wyglądają kwestie marketingowe - czy zajmuje się tym tylko franczyzodawca czy obowiązki te są podzielone na franczyzodawcę i franczyzobiorcę, czy istnieje wspólny fundusz marketingowy i ile będziesz musiał na niego wpłacać?
 • jakie wymagania odnośnie wystroju i wyposażenia lokali będziesz musiał spełnić i jak często będziesz musiał je wymieniać?
 • jak wyglądają kwestie księgowości i kto jest za nie odpowiedzialny ?
 • czy franczyzodawca ma prawo Cię kontrolować i jak często będzie przeprowadzał takie kontrole?
 • czy franczyzodawca ma przewidziany plan naprawczy w razie kryzysu którejś z placówek franczyzowych?

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Onet. Mój Biznes + bonus

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.