Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17  |  Średni czas czytania: 01:59
Artykuł reklamowy
Jedną z najważniejszych rzeczy przy kredycie hipotecznym jest zdolność kredytowa. W zależności od banku i oferty obliczana jest ona według określonych wytycznych. Kredyt hipoteczny jest to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie zaciągniemy w życiu, dlatego, zanim to zrobimy, warto popracować i poprawić naszą zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to nasza - kredytobiorców - zdolność do spłacania zaciągniętych zobowiązań, takich jak m.in. kredyt hipoteczny. Najczęściej obliczana jest na kanwie naszego dochodu netto oraz stałych wydatków, jakie ponosimy co miesiąc. W skład tych wydatków wchodzą koszty mieszkaniowe, rachunki, alimenty, dotychczasowe kredyty i inne zobowiązania, czy koszty związane z utrzymaniem samochodu. Następnie bank sprawdza, czy różnica pomiędzy dochodami i wydatkami będzie wystarczająca, abyśmy mogli opłacić ratę kredytu. Zaprezentowany proces nazywamy badaniem zdolności kredytowej i większość instytucji świadczące usługi kredytowe zgadza się ze stwierdzeniem: „można przyznać kredyt wtedy, gdy rata kredytu nie przekracza połowy miesięcznych, wolnych środków, które należą do kredytobiorcy”.

Na jakie czynniki bank zwraca uwagę przy zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa niezależnie od banku, w jakim bierzemy kredyt, może się nieznacznie różnić. Zwyczajowo instytucje finansowe biorą pod uwagę następujące cechy:

  • wykształcenie – w przypadku kredytu im wyższe, tym lepiej,
  • stan cywilny (kredyt chętniej przyznawany jest małżeństwom, niż singlom, ale nie jest to żadną regułą),
  • regularne wpływy na konto bankowe (osoby, które zostały zatrudnione na umowę o pracę, w oczach banku są bardziej atrakcyjne niż osoby zatrudnione na umowę o działo, czy zlecenie. W przypadku umowy zlecenia banki zwracają uwagę na regularność i stają się bardziej restrykcyjne),
  • status zawodowy (banki zwracają uwagę na okres, w jakim kredytobiorca pracuje u danego pracodawcy, im dłużej prac ujemy w jednej firmie, tym większą mamy szansę na uzyskanie kredytu),
  • liczba jednostek w gospodarstwie domowym (im tańsze w utrzymaniu gospodarstwo domowe, tym banki chętniej przyznają kredyt),
  • historia kredytowa (banki sprawdzają regularność spłacanych zobowiązań, nieterminowe spłaty najczęściej owocują decyzją odmowną).

Ranking kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszą ofertę?

Banki coraz częściej prześcigają się w ofertach i nowych promocyjnych rozwiązań, ale czy aby na pewno? Osoby, które po raz pierwszy starają się o kredyt, nie wiedzą, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, ranking może okazać się świetnym rozwiązaniem. To właśnie tam będziemy mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi ofertami i będzie szansa na ich porównanie.

Jeśli chcemy sprawdzić naszą zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego, wystarczy, że skorzystamy z kalkulatora zdolności kredytowej, gdzie wystarczy, że wpiszemy kwotę, wartość oprocentowania oraz okres spłaty. Następnie określamy dochód rodziny i liczbę członków, aby wyliczyć indywidualną zdolność kredytową. Kiedy już ją poznamy, szczególnie potrzebny będzie ranking banków. Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem, dlatego trzeba dokładnie przygotować się, zanim go zaciągniemy.

Jak można zwiększyć własną zdolność kredytową?

Jest kilka sposobów, które pozwalają nam popracować nad zdolnością kredytową. Jeśli, jesteśmy posiadaczami karty kredytowe, to warto z niej zrezygnować, podobnie jak z rachunków odnawialnych, które wchodzą w skład naszych rachunków osobistych. Bank podczas weryfikacji sprawdza naszą zdolność i limity, jakie posiadamy na koncie. Nie każdy wie, że w przypadku karty kredytowej, banki doliczają nam do miesięcznych zobowiązań między 3 a 5 procent kosztów, co może nie być bez znaczenia dla historii kredytowej.

W przypadku, jeśli nie mamy zdolności kredytowej, która pozwala nam, na wzięcie kredytu hipotecznego jest szansa, aby wziąć kredyt wspólnie z współkredytobiorcą. Należy pamiętać, że musi to być osoba zaufana, która zwiększy nasze szanse na dostanie kryzysu.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: