Zdrowa organizacja - dlaczego warto ją wdrożyć?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-15  |  Średni czas czytania: 01:37
Artykuł reklamowy
Zbiór zasad stworzenia Zdrowej Organizacji można zamknąć w trzech słowach: Równowaga, Wsparcie i Przyszłość.
Zdrowa organizacja - dlaczego warto ją wdrożyć?

Co to jest Zdrowa Organizacja? To taka, która dba o pracowników i zapewnia im odpowiednie warunki, by mogli pracować efektywnie i bez uszczerbku na zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Po pandemii Covid-19 wzrosła liczba firm wprowadzających pracę zdalną lub chociażby hybrydową. Dla wielu pracowników taka sytuacja to duży przeskok i także powody do stresów. Chociaż praca zdalna dla wielu pracowników może być stresująca (konieczność bycia bardziej otwartym na nowe technologie - Zoom, Teams, programy do zarządzania czasem) to innych czynników stresogennych w pracy nie brakuje.

Młodzi pracownicy chcący się wykazać, stosują zasadę pracy po 16h dziennie, wielu managerów niestety także wyznaje taką zasadę i to kryterium jest dla nich wyznacznikiem tego czy ktoś się stara. Pracownik zestresowany nadkłada obowiązki służbowe nad swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Spożywa posiłki nieregularnie i w mniejszych ilościach. Badania Human Power dowodzą, że jest to czynnik zmniejszający produktywność pracownika.

Zdrowa organizacja w trzech słowach

Zbiór zasad stworzenia Zdrowej Organizacji można zamknąć w trzech słowach: Równowaga, Wsparcie i Przyszłość.

Równowaga w organizacji pozwala na sprawiedliwy bilans zysków i strat, taka organizacja mimo iż naturalnie dąży do zwiększenia zysków, to zwraca uwagę na procesy, które działają negatywnie na jej funkcjonowanie i wydajność pracowników. Zysk nie jest jedynym kryterium prowadzenia organizacji. Patrzenie tylko na zysk może prowadzić do nadmiernej eksploatacji pracowników, a w konsekwencji do problemów kadrowych i przestojów w pracy. Zdrowa organizacja wsłuchuje się w środowisko swoich pracowników i stara się ich potrzeby uwzględnić w działaniach strategicznych firmy.

Wsparcie zakłada pomoc pracownikom i zapewnienie im odpowiednich narzędzi. Pracownicy bez wsparcia pracodawcy szybko wyczerpią swój zapał, a ich wydajność zacznie spadać. Wsparciem mogą być odpowiednie narzędzia, techniki, szkolenia, które pomogą im lepiej wykonywać swoje obowiązki, z korzyścią dla siebie oraz dla pracodawcy.

Organizacja Zdrowa powinna patrzeć w przyszłość i wprowadzać zmiany, która idą zgodnie z trendami, potrafią zaadoptować się do zmieniającego się świata i potrzeb swoich pracowników. Obecnie widoczne jest zwiększenie się popularności imprez sportowych. Zdrowa Organizacja widząc ten trend powinna zapewnić pracownikom dostęp do tych imprez - zwiększy to ich produktywność i przywiązanie do marki.

Zdrowa organizacja - a system motywacji pracownika

Poprawne motywowanie pracownika to wciąż niestety domena w głównej mierze tych największych firm. Zdrowa Organizacja zakłada, że pracownik powinien mieć możliwość zadbać o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne, nawet społeczne i powinien być odpowiednio nagradzany.

Nowoczesny system kafeteryjny zapewnia możliwość budowy Zdrowej Organizacji poprzez podejście Wellbeing. Zakłada ona podejście w modelu PERMA, czyli nastawione na budowanie pozytywnych emocji, zaangażowania, relacji, poczucia tego, że ma się wpływ na decyzyjność w firmie i, że jest się docenianym.

Obecnie do oferty systemu kafeteryjnego wchodzi voucher na zawody sportowe, jako rozwinięcie karty sportowej, która przestała być tak motywująca jak przed laty. Także spotkać można produkty z zakresu opieki zdrowotnej, gamingu, czy biur podróży.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: