Co to jest i jak działa system Ognivo?
Co to jest system Ognivo?
System Ognivo jest jedynym, dostępnym na rynku, rozwiązaniem służącym do bezpiecznej i szybkiej wymiany informacji pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową. Bardzo pomocne narzędzie dla komorników w przeprowadzeniu egzekucji komorniczej.
Instytucje współpracujące z bankami:- ZUS
- Poczta Polska
- urzędy skarbowe
- izby celne
- administracyjne organy egzekucyjne
- komornicy
- sądy i prokuratury
Największe zalety systemu Ognivo:
- oszczędność – korespondencja papierowa pomiędzy bankami i uprawnionymi podmiotami zostaje wyeliminowana. Skutkuje to obniżeniem kosztów wymiany informacji, w szczególności w zakresie reklamacji i zapytań,
- usprawnienie procesu wymiany informacji – bardzo krótki czas potrzebny do wymiany informacji,
- monitoring wysłanych zapytań – możliwość monitorowania wysyłanych zapytań i reklamacji.
System Ognivo jako pomocne narzędzie w egzekucji komorniczej
Za pomocą aplikacji Ognivo komornik sądowy kontaktuje się drogą elektroniczną z bankiem w celu odnalezienia rachunku bankowego dłużnika. Najpierw musi przygotować zapytanie, w którym zawarty jest spis dłużników, następnie podpisuje je bezpiecznym podpisem i wysyła do aplikacji Ognivo. Otrzymane zapytanie w systemie Ognivo zostaje automatycznie odebrane, później dochodzi do jego weryfikacji i następnie komornik sądowy otrzymuje odpowiedź.
Zawartość systemu Ognivo
Ognivo składa się z dwóch głównych modułów:
- Moduły OBOWIĄZKOWE
- moduł reklamacji i zapytań: ułatwia elektroniczną wymianę informacji w dziedzinie realizowanych przelewów między bankami a ZUS czy Poczta Polską.
- moduł monitoringu sald systemów rozliczeniowych: umożliwia sprawdzenie sald banku w ramach systemów rozliczeniowych KIR. Aktualizacja stanu rozliczeń następuje po każdej zmianie.
- moduł elektronizacji zgód poleceń zapłaty: zajmuje się procesami związanymi z przyjęciem lub odrzuceniem zgody (odwołania) na obciążenie rachunku z tytułu polecenia zapłaty.
- moduł awaryjnego kopiowania plików BIF: pozwala na eksport i import plików BIF do/z bramki FTP w przypadku niedostępności podstawowego łącza transmisji danych. Od 2009 roku moduł ten jest obowiązkowy dla banków jako bezpośrednich uczestników rozliczeń.
- Moduły OPCJONALNE
- moduł do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych: umożliwia terminowo, sprawnie i bezpiecznie przenosić rachunki klientów pomiędzy dotychczasowym a nowym bankiem. Gwarantuje jednoznaczność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
- moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników; zapewnia komornikom sądowym i skarbowym elektroniczną komunikację z bankami, co znacząco usprawnia obsługę zajęć. Dzięki temu mają możliwość szybko uzyskać od banków informacje na temat rachunków osób, wobec których prowadzona jest egzekucja.
- moduł informacji wyprzedzającej o saldach przychodzących: pozwala uzyskać szczegółowe dane (tzw. analityczne) o wybranych transakcjach, które zostały przekazane do systemu rozliczeniowego na daną sesję. Tym samym klient banku może zostać poinformowany, jeszcze przed zakończeniem sesji, że na rachunek bankowy wpłyną konkretne przelewy.
- moduł do obsługi sądów i prokuratur: umożliwia organom sprawiedliwości pozyskiwać dane chronione tajemnicą bankową, które mogą stanowić materiał dowodowy lub umożliwić realizację zabezpieczenia majątkowego. Są to m.in. informacje o posiadaniu konta w danym banku i wysokości jego salda w dniu złożenia zapytania. Zapytania te mogą dotyczyć osób prawnych lub osób fizycznych, wobec których prowadzone są postępowania przygotowawcze.
- moduł spadkobierca: usprawniają komunikację pomiędzy bankami, umożliwiając sprawne ustalenie banku, w którym spadkodawca posiadał rachunki bankowe. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
- moduł rozrachunku Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT): pomaga w przekazywaniu danych do rozrachunku pieniężnego transakcji zawieranych na rynkach Towarowej Giełdy Energii, pomiędzy IRGiT a bankami prowadzącymi rachunki rozliczeniowe członków tej Izby.
Masz pytania na temat windykacji?
Zapytaj eksperta
Zadzwoń: 796 123 124
Mateusz Jakóbiak
prawnik
Potrzebujesz wsparcia?
Chętnie odpowiem na Twoje pytania.
Oceń ten artykuł: