Firma w sieci - zasady bezpiecznego korzystania z internetu
Sposoby ochrony i zwiększenie bezpieczeństwa firmy w internecie
Odpowiednia edukacja pracowników
Wiele przypadków naruszenia bezpieczeństwa firmy w sieci wywołanych jest czynnikiem ludzkim wewnątrz firmy. Pracownicy świadomi zagrożeń w sieci, dzięki wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, będą w stanie uniknąć niebezpieczeństw oraz w razie potrzeby skutecznie obronią się przed wywołanymi skutkami. Pracownicy powinni pamiętać przede wszystkim o:
- niekorzystaniu z podejrzanych stron internetowych, aplikacji, sprzętu,
- nieotwieraniu maili z niepotwierdzonych źródeł,
- aktualizacji przeglądarek, programów antywirusowych itp.,
- wylogowywaniu się z opuszczanych serwisów,
- nieużywaniu prywatnych urządzeń (BYOD „bring-your-own-device”) na firmowym sprzęcie.
Zabezpieczenie serwerów i komputerów w firmie
Na komputerach przechowuje się obecnie najwięcej, czasami nawet wszystkie dokumenty firmowe i inne ważne materiały. Aby uniknąć utraty lub wyjawienia istotnych danych, należy zadbać o solidne zabezpieczenie wszystkich jednostek w firmie. Przy ochronie komputerów w firmie trzeba pamiętać o:
- porządnym programie antywirusowym i anty spyware,
- hasłach o wysokim stopniu skomplikowania, różnych dla każdej aplikacji, stronie itd.,
- stworzeniu kopii zapasowej przechowywanych danych,
- nadzorze użytkowników mających dostęp do poszczególnych treści,
- nadzorze programów instalowanych na komputerach,
- stosowaniu wirtualnych sieci prywatnych.
Zabezpieczenie serwerów stanowi drugi trzon bezpieczeństwa sprzętu w organizacji. Biorąc pod uwagę przechowywaną na serwerach ilość informacji jest to jeden z elementów, o którego bezpieczeństwo warto zadbać przede wszystkim. Nie ważne czy masz własny serwer, czy korzystasz z usług innej firmy warto pamiętać o kilku kwestiach:
- sprzęt powinien być wysokiej jakości,
- programy antywirusowe oraz system powinny być stale aktualizowane,
- dostęp do serwera powinien być zabezpieczony przed dostępem osób trzecich,
- mocne hasła skonstruowane w sposób dostatecznie złożony,
- nie należy lekceważyć raportów serwera,
- stworzeniu kopii zapasowej przechowywanych danych.
Zabezpieczenie sieci wi-fi
Niemal wszystkie firmy na rynku korzystają z wi-fi. Wprowadzenie tego rozwiązania do biznesu znacznie usprawniło komunikację w organizacjach. Trzymając się pewnych podstawowych zasad, możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo firmowej sieci. Przede wszystkim:
- korzystaj z usług sprawdzonych firm teleinformatycznych,
- skonfigurować router w odpowiedni sposób,
- nadać nazwę SSID, która nie będzie bezpośrednio wskazywała na miejsce instalacji sieci oraz zabezpieczyć dostęp mocnym hasłem,
- zainstaluj program chroniący sieci bezprzewodowych.
Zabezpieczenie kont i haseł
Naruszenie jednego konta wystarczy, by hakerzy uzyskali łatwy dostęp do kolejnych kont użytkownika. Niesie to za sobą niepożądane skutki zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Tworząc nowe konta warto sprawdzić, czy docelowe aplikacje lub strony są bezpieczne i autentyczne. Jeżeli chodzi o hasła, trzeba się wystrzegać stosowania słabych kombinacji takich jak „1234”, „123abc”, „password”. Należą one to najczęściej stosowanych przez użytkowników i złamanie ich jest dla hakerów łatwością. Im bardziej skomplikowany będzie ciąg znaków w haśle, tym bezpieczniejsza będzie nasza firma w Internecie. Zakładając konta na różnych serwisach, stosować należy też różne hasła. Przemyśleć też należy kwestię zapisu loginów i haseł to poszczególnych kont. Możemy stworzyć listę, jednak pamiętać trzeba, by nie nazywać jej bezpośrednio „lista haseł” a stworzyć pewne sugestywne jedynie dla nas oznaczenie.
Bezpieczeństwo płatności online
Banki i instytucje parabankowe proponują nam wiele różnych możliwości dokonywania płatności przez Internet. Jest to znaczne usprawnienie dla przedsiębiorców, jednak wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Cyberoszuści stosują różne triki, by oszukać użytkownika. Istnieje oddzielna kategoria przestępstw zawierająca katalog nielegalnych działań w sieci. Prezentujemy wybrane z nich:
Phishing - metod, gdzie oszust podszywa się pod inną instytucję lub osobę, by wyłudzić konkretne informacje (dane kont, kart płatniczych etc.). Działanie takie ma na celu dokonanie przestępstwa (np. wyłudzenie, kradzież).
Pharming - rozwinięta i trudniejsza do wykrycia forma phishingu. Po wpisaniu poprawnego adresu strony naszego banku szkodliwe oprogramowanie powoduje przekierowanie na adres strony przestępcy w celu uzyskania danych wpisywanych przez użytkownika.
Skaning - polega na skanowaniu karty płatniczej, by uzyskać dostęp do prywatnego konta ofiary, w celu kradzieży środków pieniężnych.
SMS phishing - szkodliwe oprogramowanie rozsyła SMS-y w celu nakłonienia ofiary do konkretnego działania (odwiedzenie strony i podanie danych lub innego pożądanego działania).
O czym warto pamiętać korzystając z systemów płatniczych online:
- korzystajmy z usług jedynie sprawdzonych instytucji finansowych,
- dokonując przelewu upewnijmy się, że serwis płatności online jest autentyczny,
- nie odbierajmy mailów nieznanego pochodzenia,
- banki zazwyczaj nie wymagają podawania swoich danych drogą mailową lub SMS,
- nie otwierajmy linków bezpośrednio z maila,
- regularnie uaktualniajmy system i programy,
- nie podawajmy żadnych danych na stronach logowania banków, nieposiadających w nazwie oznaczenia protokołu https,
- sprawdzajmy, czy strona z poufnymi danymi posiada certyfikat SSL wystawiony na oryginalnego właściciela strony (klikając w kłódkę przy adresie).
Bezpieczeństwo na portalach społecznościowych
Hakerzy mają istny żer na portalach społecznościowych. Ludzie nie zawsze są świadomi, jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą, nie tylko dla nich samych ale i firm, dla których pracują. Informacje, jakie hakerzy uzyskać mogą z kont social media, mogą posłużyć do tworzenia profilów stanowisk pracy, opisu poszczególnych pracowników, ich przyzwyczajeń, nawyków itp. co stanowi cenną informację dla nieuczciwej konkurencji. Dzięki zebranym informacjom można niekiedy złamać nawet zabezpieczenie hasła. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na portalach społecznościowych:
- zapewnij pracownikom szkolenie z zakresu ustawień prywatności na serwisach,
- przekaż kadrze, jak zamieszczane na portalach informacje mogą wpływać na nich samych i na firmę,
- monitoruj konta swoich pracowników i zadbaj, by nie naruszały one polityki prywatności i bezpieczeństwa firmy.
Zwiększenie bezpieczeństwa przez szyfrowanie danych
Złodzieje w dzisiejszych czasach niekoniecznie muszą zbliżyć się fizycznie do ofiary, by dokonać kradzieży. Wystarczy, że obie strony są podłączone do sieci. Nawet jeżeli przestępcy uda się wykraść pewne dane, istnieją sposoby, by uniemożliwić lub chociaż utrudnić odczytanie posiadanych przez nich informacji. Szyfrowanie danych może uchronić przedsiębiorców przed wyciekiem poufnych treści. Mają oni do dyspozycji kilka narzędzi:
- sprzęt, taki jak dyski twarde czy pendrivy często mają opcję szyfrowania danych,
- warto stosować na komputerach systemy szyfrujące, zwłaszcza te działające w trybie preboot,
- aby zabezpieczyć komunikację, korzystać można z wirtualnych sieci prywatnych, by być pewnym, że nikt nas nie podsłuchuje.
Prognozy niebezpieczeństw firmy w sieci
Badania wykazały, że w przyszłości na sile przybierać mogą zagrożenia dotyczące internetu rzeczy. Rozwój tej gałęzi na rynku stwarza przestępcom nowe możliwości. Wyzwaniem dla nich będzie więc szukanie luk w oprogramowaniach. W Polsce popularne są obecnie smart watche, jednak z zachodu napływa moda na inne produkty smart wear, smart hause i podobne.
Na niebezpieczeństwo narażone mogą być również działania w chmurze. Wszelkie zamieszczane w chmurach dane są łatwo dostępne dla hakerów. Co ciekawe nie zmniejsza to zainteresowania tą technologią, a dzięki wygodzie korzystania, jest wręcz przeciwnie, dlatego dobrym posunięciem w tym przypadku byłoby nasilenie szyfrowania zamieszczanych danych.
Na sile mogą zyskać również działania hakerów mające na celu zapobieganie wykryciu szkodliwego oprogramowania. Powstaje coraz więcej robaków i wirusów utrudniających, a niekiedy uniemożliwiających wykrycie działań hakerskich.
Kontrola
Badania wykazują, że najczęstszą przyczyną narażania firmy w sieci jest czynnik ludzki. Kontrola bezpieczeństwa przedsiębiorstwa w Internecie powinna więc zaczynać się już na etapie doboru i ewaluacji użytkowników mających dostęp do danych firmy. Często, najlepsze nawet przeszkolenie nie zapewni 100% pewności, że nie staniemy się celem cyberprzestępców. Z tego względu trzeba zadbać o odpowiednie oprogramowanie na sprzęcie firmowym. Nie tylko chodzi tu tylko o antywirusy, ale też o legalne programy pochodzące ze sprawdzonego źródła. Warto rozdzielić sieć lokalną organizacji od sieci Internetowej, a jeżeli istnieje taka potrzeba, od sieci wi-fi dostępnej dla klientów.
Najnowsze technologie niosą ze sobą tyle samo możliwości i szans co zagrożeń. Jest to zjawisko, które stale się rozwija i obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej sfer życia człowieka. Prowadząc własny biznes w XXI wieku, przedsiębiorcy powinni być na bieżąco z nowinkami w tym obszarze i trzymać rękę na pulsie, by w razie potrzeby szybko zareagować. Działania takie znacznie zwiększają bezpieczeństwo firmy w sieci.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: