KIS - Krajowa Informacja Skarbowa
Co to jest Krajowa Informacja Skarbowa?
Krajowa Informacja Skarbowa powstała z połączenia Krajowej Informacji Podatkowej oraz Informacji Celnej w 2016 r. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) to jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej. Na jej czele stoi dyrektor, a jej siedziba znajduje się w Bielsko-Białej. Ponadto KIS posiada swoje delegatury w Lesznie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku oraz Toruniu.
Dopóki nie została utworzona Krajowa Administracja Skarbowa, w administracji podatkowej nie istniał żaden organ, który realizowałby zadania wykonywane obecnie przez Krajową Informację Skarbową. Tylko niektóre z tych zadań wykonywały inne organy podatkowe - na przykład interpretacje indywidulane przepisów prawa podatkowego wydawane były przez dyrektorów izb skarbowych działających w imieniu Ministra Finansów.
Czym zajmuje się Krajowa Informacja Skarbowa?
Do zadań Krajowej Administracji Skarbowej należą:
- zapewnienie jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej i celnej, w tym jej przetwarzanie i udostępnianie,
- prowadzenie spraw dotyczących interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego,
- prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego,
- realizacja polityki kadrowej i szkoleniowej w Krajowej Informacji Skarbowej,
- identyfikowanie obszarów zagrożeń mogących mieć wpływ na prawidłowość wykonywania obowiązków podatkowych i celnych,
- wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach.
Głównym zadaniem Krajowej Informacji Skarbowej jest udzielanie telefonicznych odpowiedzi na pytania związane z prawem podatkowych, interpretacją przepisów oraz procedur podatkowych. Działania KIS mają ułatwić podatnikom zrozumienie przepisów podatkowych oraz poruszanie się po nich szczególnie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W Krajowej Informacji Skarbowej możesz uzyskać w szczególności informacje na temat:
- podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),
- podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),
- podatku od towarów i usług (VAT),
- podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
- podatku od spadków i darowizn,
- JPK VAT.
Potrzebnej informacji możesz uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18 pod numerami:
801 055 055 - z telefonu stacjonarnego
(22) 330 0330 - z telefonu komórkowego
Interpretacje indywidualne z Krajowej Informacji Skarbowej
Krajowa Informacja Skarbowa jest również odpowiedzialna za wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Od 1 marca 2017 r. wydaje je Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jako wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej.
Aby uzyskać interpretację indywidualną, złóż w tym celu wniosek na urzędowym formularzu, które dostępne są na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej: www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wydawanie-interpretacji. Wniosek należy skierować na adres Krajowej Informacji Skarbowej:
Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała
lub drogą elektroniczną za pomocą e-PUAP
lub na adres skrytki pocztowej Krajowej Informacji Skarbowej
Wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej należy opłacić. Opłata wynosi 40 zł za każde zagadnienie, czyli każdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, które jest przedmiotem wniosku. Opłatę należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji na następujący numer rachunku bankowego: 25 1010 1212 0064 6422 3100 000.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej można złożyć wspólnie z innymi osobami. W takim przypadku opłatę należy pomnożyć przez liczbę osób wskazanych we wniosku.
Odpowiedź na pytanie powinieneś otrzymać w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Oceń ten artykuł: