Firmowe konto bankowe
Konto firmowe to specjalny rachunek bankowy przeznaczony do prowadzenia każdego typu działalności gospodarczej - począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej czy też spółki z o.o.
W zakresie sposobu obsługi konta działa ono bardzo podobnie do zwykłego rachunku typu ROR. Jeśli jesteś aktywnym płatnikiem podatku VAT to bank założy Ci specjalne konto na które wpływają pieniądze z tytułu podatku - jeśli twój kontrahent dokona płatności w postaci split payment (płatności podzielonej). Standardem są również darmowe przelewy do ZUS i US.
Często wraz z kontem bankowym możesz mieć dostęp do dodatkowych usług oferowanych przez bank np. księgowość online, windykacja online czy faktoring.
Więcej na temat usług faktoringu znajdziesz tutaj: Faktoring - ranking 13 firm faktoringowych 2024.
Jak wybrać i założyć dobre konto firmowe?
Oferty banków różnią się miedzy sobą. Wybierając ofertę warto zwrócić uwagę na jej elementy główne oraz szczegóły oferty. Wszystko zależy od tego jaki typ działalności prowadzisz i jakich usług potrzebujesz. Jeśli przykładowo prowadzisz sklepik szkolny i obracasz głównie gotówką to ważna może być np. darmowa obsługa kasowa, jeśli z konta korzysta kilka osób to przydałoby się kilka kart płatniczych, natomiast jeśli będziesz mieć dużo operacji na koncie i będziesz musiał wykonywać dużo przelewów to znaczenie będą miały możliwie najniższe koszty przelewu.
Jeśli nie masz czasu na analizę ofert poszczególnych banków to warto skorzystać z porównywarki kont dla firm. Poniżej na naszej stronie możesz sprawdzić aktualne i najlepsze oferty poszczególnych banków.
Do założenia firmowego konta bankowego potrzebujesz swojego dowodu osobistego oraz potwierdzenia rejestracji firmy - np. wydruk z CEIDG lub aktualny odpis z KRS. Dla spółek potrzebna będzie również umowa spółki. Założone konto musi zostać w ciągu 7 dni zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego. Nie zapomnij tego zrobić, bo za brak zgłoszonego konta urząd może nałożyć na Ciebie dotkliwą karę.
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?
Dla wszystkich firm zarejestrowanych w KRS konto firmowe jest obowiązkowe. Dla jednoosobowej działalności gospodarczej rejestrowanej w CEIDG nie ma obecnie takiego wymogu. Jednak niektóre banki mają w regulaminie zakaz używania zwykłego ROR-u do prowadzenia działalności gospodarczej.
Najważniejszym argumentem za założenie osobnego konta dla firmy jest to, że nie powinno się mieszać pieniędzy prywatnych i firmowych. Jednoczesne wykorzystywanie konta w obu przypadkach może utrudnić prowadzenie firmy, wprowadzi bałagan w finansach, a przede wszystkim może stworzyć duże problemy w przypadku kontroli z urzędu skarbowego. Wówczas trzeba będzie tłumaczyć się z każdej transakcji na koncie. Dodatkowo zakładając konto firmowe ewentualne koszty związane z jego prowadzeniem można wrzucić w koszty prowadzenia firmy.
Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj wspólnego rachunku np. ROR-u małżeńskiego do prowadzenia Twojej jednoosobowej działalności!
Warto również firmowe konto bankowe założyć w innym banku niż Twoje konto prywatne z co najmniej trzech powodów:
- Po pierwsze korzystasz z kolejnego limitu gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości 100 000 euro (jeśli w danym banku masz klika kont to gwarancja dotyczy wszystkich kont w sumie).
- Drugim powodem jest to, że jeśli zdarzą ci się jakieś problemy z płynnością finansową i nie zapłacisz na czas podatków to po jakimś czasie urząd skarbowy rozpocznie ich windykowanie od Ciebie. Jedną z metod jest zrobienie zajęcia środków, które masz w danym banku. W takie sytuacji bank może zablokować wszystkie Twoje pieniądze na wszystkich kontach - zarówno firmowym jak i prywatny.
- Trzecim powodem jest to, że mając konta w różnych bankach rośnie Twoja zdolność kredytowa, ponieważ masz możliwość wzięcia kredytu w 2 różnych bankach - w obu budujesz swoją historię jako klient.
Co kryje się pod pojęciem: darmowe konto bankowe?
Wiadomo, że nie istnieje taki bank, który nie chce zarabiać i w ogóle nie pobierałby opłat za posiadanie w nim rachunku bankowego i za jego aktywne używanie. Opłaty muszą być pobierane, bo bank prowadząc Twoje konto, ponosi z tego tytułu pewne koszty. W związku z tym całkowicie darmowe konta bankowe tak naprawdę nie istnieją. Dlaczego w takim razie w tym rankingu jest mowa o darmowych kontach bankowych? Co kryje się za tym pojęciem?
Darmowe konto bankowe jest to takie konto, w którym darmowe są podstawowe, najczęściej wykonywane operacje, takie jak na przykład wykonywanie przelewów krajowych, wypłacanie gotówki z bankomatu, czy używanie karty do rachunku. Są to operacje, z których korzysta się najczęściej, dlatego, jeżeli skupiasz się tylko na nich, to faktycznie Twoje koszty za korzystanie z rachunku bankowego mogą być całkowicie zerowe! Za inne usługi niestety musisz już zapłacić.
Oceń ten artykuł:
Zobacz także artykuły podobne:
Przydatne linki:
- Numer NIP
- Jednoosobowa działalność gospodarcza
- Jak napisać biznesplan
- Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?
- Numer REGON
- Spółka cywilna
- Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy
- Ranking kont bankowych
- Podatek VAT
- Spółka jawna
- Dotacje z UE na otwarcie własnej firmy
- Program do wystawiania faktur
- Składki ZUS
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Kto, kiedy i gdzie może założyć firmę
- Faktoring
- Podatek PIT
- Spółka partnerska
- Franczyza
- Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?
- Podatek CIT
- Spółka komandytowa
- Działalność nierejestrowana, czyli firma na próbę
- Samozatrudnienie