5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wynajmie kwater pracowniczych

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-08  |  Średni czas czytania: 01:53
Artykuł reklamowy
Najpopularniejszą metodą zarabiania na wynajmie w Polsce jest najem długoterminowy swojej własnej nieruchomości. Nie jest to jednak jedyna metoda osiągania zysku z lokali mieszkalnych. Z powodu dużej ilości zagranicznych pracowników w naszym kraju, wynajmowanie kwater pracowniczych również przynosi zyski. To bardziej czasochłonna, ale i opłacalna metoda zarabiania na nieruchomości.
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wynajmie kwater pracowniczych

1. Rynek potrzebuje pracowników, a pracownicy potrzebują zakwaterowania

Trwająca pandemia koronawirusa nie spowodowała drastycznego wzrostu bezrobocia, które utrzymuje się od pół roku na podobnym poziomie i wynosi obecnie około 6%. To prawie dwa razy mniej niż przed pięcioma laty. Co chwilę słyszymy o otwieraniu nowych centrów logistycznych Amazona, czy przenoszeniu części produkcji do naszego kraju. Każda z tych inwestycji będzie potrzebowała pracowników, a każdy z zagranicznych pracowników będzie potrzebował zakwaterowania. Niektóre firmy już pracują nad zakupem i przystosowaniem własnych nieruchomości do zakwaterowania pracowników, lecz zanim się to stanie, muszą korzystać z usług pośredników. Tutaj właśnie jest okazja na wynajem kwater pracowniczych.

2. Nie musisz posiadać własnej nieruchomość, aby wynajmować kwatery pracownicze

Czy wynajmować można jedynie nieruchomość, której jest się właścicielem? Oczywiście, że nie. Istnieje kilka sposobów zarabiania na nieruchomościach, które nie należą do ciebie.

- Jeśli nie dysponujesz domem na wynajem, sposobem jest otworzenie biznesu kwater pracowniczych, który bazuje na wynajmie nieruchomości z prawem do podnajmu - wyjaśnia Paweł Albrecht z Albrecht International, ekspert od inwestowania w nieruchomości. - Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to pozyskanie domu na podnajem od pasywnego inwestora, który tylko kupuje dom i płaci za remont. Drugi to pozyskanie domu na podnajem od aktualnego właściciela - dodaje.

3. Właścicielowi płać „z dołu”, z wynajmujących rozliczaj się „z góry”

W przypadku opisanym wyżej, gdy wynajmujesz nieruchomość na zasadzie podnajmu, ustal z właścicielem nieruchomości, że rozliczać się będziesz z zachowaniem 30-dniowego okresu płatności. Natomiast wynajmująca kwatery firma powinna płacić z góry. Oznacza to, że za wynajem już od samego początku możesz płacić nie swoimi pieniędzmi. A zatem na wynajmie kwater pracowniczych możesz zarabiać przy zmniejszonym wkładzie własnym.

4. Na najem kwater pracowniczych dużo lepsze są domy niż mieszkania

Jest wiele powodów, dla których lepiej na kwatery pracownicze przeznaczyć dom, niż mieszkanie. Najważniejszym z nich jest koszt zakwaterowania jednej osoby i związany z nią koszt wynajęcia nieruchomości. Generalna zasada jest taka, że im mniejszy lokal, tym cena wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy jest wyższa. 40-metrowe mieszkanie może kosztować w wynajmie 3000 zł miesięcznie i w znośnych warunkach może nocować tam 6-8 pracowników. 200-metrowy dom wynajmiemy już za 5000 zł i spokojnie ulokujemy tam 3 razy tyle osób, a i tak zapewnimy im większą przestrzeń i miejsca parkingowe nawet dla kilku samochodów.

5. Dbaj o standard

Czasy, kiedy pracowników (szczególnie zza wschodniej granicy) można było zakwaterować w lokalach niespełniających żadnych norm, na szczęście już minęły. Dziś agencja, która dba o reputację swoją i swoich klientów, musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki zakwaterowania. Nie oznacza to oczywiście standardu takiego, jaki prezentują mieszkania na wynajem, określanego czasami jako „standard Ikea”. Warto jednak zadbać o to, aby dla każdego pracownika była przeznaczona odpowiednia przestrzeń i aby na jedną łazienkę nie przypadało 20 osób.

Na koniec pamiętaj: wynajem kwater pracowniczych wymaga większego zaangażowania niż comiesięczne pobieranie opłat od wynajmujących mieszkanie. Przynosi również większe zyski.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: