Agent ubezpieczeniowy PZU - pomysł na biznes

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-31  |  Średni czas czytania: 04:03
Praca agenta ubezpieczeniowego niesie ze sobą wiele wyzwań, ale daje równocześnie mnóstwo satysfakcji. Pracując jako agent ubezpieczeniowy, realnie pomagasz swoim klientom - nie tylko sprzedajesz ubezpieczenia, ale dbasz o to, aby czuli się bezpiecznie z dopasowanymi do swoich potrzeb polisami.
W tym artykule dowiesz się, na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego, jak wygląda przygotowanie do tego zawodu oraz zobaczysz, na przykładzie współpracy z PZU, co trzeba zrobić by zostać agentem ubezpieczeniowym.
Agent ubezpieczeniowy PZU - pomysł na biznes

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Na początek musisz dowiedzieć się, kim właściwie jest agent ubezpieczeniowy.

Agent ubezpieczeniowy jest to przedsiębiorca, który na podstawie tzw. umowy agencyjnej, zawiera z klientami umowy ubezpieczeniowe.  Agent robi to w imieniu zakładu ubezpieczeń, który reprezentuje. Do jego obowiązków należy: pozyskiwanie klientów, doradztwo w zakresie ubezpieczenia oraz zawieranie umów.

Agent ubezpieczeniowy nie jest typowym sprzedawcą. To doradca, który znając produkty ubezpieczeniowe i potrzeby klienta, ma za zadanie dobrać najlepszą ofertę/produkt dla klienta.

Będąc agentem ubezpieczeniowym prowadzisz własną działalność gospodarczą. Możesz zarządzać firmą z domu, jako mobilny doradca, który dojeżdża do swoich klientów lub obsługuje ich zdalnie. Możesz również prowadzić profesjonalne biuro ubezpieczeniowe i zatrudniać pracowników. Praca agenta nie wyklucza tego, by w ramach prowadzonej firmy świadczyć również inne usługi i obsługiwać swoich klientów w szerszym zakresie. Jeśli już prowadzisz firmę to praca agenta może być Twoim zajęciem dodatkowym, pozwalającym na rozszerzenie dotychczasowych źródeł zarobku - np. właściciel biura księgowego jednocześnie jest agentem i oferuje swoim klientom ubezpieczenia.

Aby rozpocząć pracę jako agent ubezpieczeniowy, musisz spełnić kilka warunków:

 • być osobą niekaraną,
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
 • mieć minimum średnie wykształcenie,
 • prowadzić własną działalność gospodarczą (wpis w CEIDG z PKD 66.22.Z),
 • zdać egzamin Komisji Nadzoru Finansowego i zostać wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych (RAU) (do którego przygotowuje Cię PZU).

Na czym polega praca agenta i prowadzenie agencji ubezpieczeniowej?

W gruncie rzeczy praca agenta ubezpieczeniowego opiera się na pozyskiwaniu klientów, doradzaniu im w zakresie wyboru konkretnego ubezpieczenia oraz zawieraniu umów ubezpieczeniowych.

Z punktu widzenia klienta ubezpieczenia nie są produktem prostym i w pełni zrozumiałym. Chociaż w internecie można znaleźć i porównać różne oferty ubezpieczeń, to jednak duża cześć klientów woli się spotkać i osobiście porozmawiać z kimś, kto im doradzi,  wyjaśni różne zawiłości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i dobierze odpowiedni produkt. Dlatego też praca agenta jest taka ważna. Dzięki Tobie klient może zrozumieć, na czym polega dane ubezpieczenie, a dzięki zbudowanej relacji i zaufaniu, Twój klient może wrócić za jakiś czas, zainteresowany innymi produktami ubezpieczeniowymi. Wygodnie przecież jest mieć ubezpieczenie auta, domu, czy życia u jednego agenta.

Pracę możesz wykonywać z własnego biura lub zdalnie np. pracując z domu. Jednak ze względu na wyższą skuteczność, wskazane jest również odbywanie osobistych spotkań z klientami.

Co będzie Ci przydatne w codziennej pracy?

 • prawo jazdy kat. B oraz samochód (dojazd na spotkania z klientami),
 • znajomość obsługi komputera – głównie pakietu MS Office (przygotowywanie ofert, wyliczeń itp.),
 • telefon z aparatem fotograficznym,
 • laptop (nie wszystko da się wydrukować i podczas spotkania z klientami często potrzeba coś pokazać, przygotować, obliczyć),
 • bezprzewodowy internet,
 • przenośna drukarka (do wydrukowania umowy na miejscu u klienta).

Praca agenta ma sporo zalet!

 • Możesz wejść do tego zawodu praktycznie bez wcześniejszego doświadczenia (o tym przeczytasz w dalszej części).
 • Prowadząc działalność gospodarczą jesteś swoim szefem i to Ty decydujesz ile i kiedy pracujesz.
 • Twoje zarobki powiązane są z Twoim zaangażowaniem – sam decydujesz ile zarabiasz.
 • Masz sporą swobodę działania: możesz być agentem terenowym, możesz otworzyć własne biuro lub może to być Twoja dodatkowa praca. Możesz liczyć na pomoc i wsparcie ze strony zespołu sprzedażowego, który pomoże Ci się wdrożyć w ten zawód.
 • Możesz skorzystać z dotacji dla osób zakładających własną działalność gospodarczą, czy rozpocząć działalność w ramach inkubatorów przedsiębiorczości lub skorzystać z funduszy unijnych.
 • Prowadząc działalność gospodarczą możesz wrzucać wydatki w koszty firmy np. paliwo, samochody, telefony itp. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek.
 • Możesz zatrudniać pracowników i wdrażając ich do pracy rozwijać swój biznes.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowy na przykładzie współpracy z PZU

Start w branży ubezpieczeniowej omówimy na przykładzie towarzystwa ubezpieczeniowego PZU.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna jest największym w Polsce i najbardziej rozpoznawalnym towarzystwem ubezpieczeniowym, z największym udziałem w rynku. Jednocześnie PZU jest największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jedną z najcenniejszych marek w Polsce, według zestawienia Millward Brown.

Nawiązując współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym PZU, możesz liczyć na pomoc w wejściu na rynek. PZU przygotuje Cię do zawodu poprzez cykl szkoleń teoretycznych oraz praktycznych. Otrzymasz dostęp do szkoleń: produktowych, sprzedażowych oraz systemowych - do sprzedaży. Możesz też skorzystać z dobrych praktyk i podejrzeć pracę innych agentów, by nauczyć się dobrych wzorców.

Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją karierę zawodową jako agent ubezpieczeniowy, to w pierwszym etapie musisz wejść na stronę pzu.pl/kariera i przystąpić do procesu rekrutacji. Jeśli nie masz doświadczenia, to nic straconego, firma przygotuje Cię do tego!

Proces rekrutacji składa się z trzech etapów:

 1. Spotkania rekrutacyjne
 2. Szkolenie i egzamin KNF
 3. Podpisanie umowy agencyjnej i wdrożenie

Uwaga!
Przed podpisaniem umowy agencyjnej należy mieć założoną własną działalność gospodarczą. Po podpisaniu umowy, zostaniesz zgłoszony i wpisany do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych (RAU). Zgłoszeniem do RAU zajmuje się PZU.

Dlaczego warto zostać agentem wyłącznym PZU?

Co zyskujesz, jako agent wyłączny PZU:

 • długofalową współpracę ze stabilną firmą i wiodącą marką na rynku ubezpieczeń,
 • stały rozwój zawodowy (mentoring, szkolenia, opieka zespołu sprzedażowego),
 • zwiększenie prowizji wraz z rozwojem zawodowym i osiąganymi wynikami,
 • możliwość uzyskania dodatkowych premii kwartalnych,
 • konkursy i programy wsparcia dla agentów,

Jeśli podejmiesz współpracę z PZU jako wyłączny agent ubezpieczeniowy, możesz liczyć na znaczną pomoc w ramach projektu „Agent 2.0”.

Jeśli chcesz założyć własne biuro pod szyldem PZU to w ramach projektu jako agent wyłączny z biurem masz szanse otrzymać olbrzymie wsparcie:

 • PZU przekaże Ci na własność kompletne wyposażenie biura takie jak: biurko, fotel dla pracownika, krzesła dla klientów, kontenery, szufladę kasjerską, szafę na ubrania, szafę na dokumenty, stolik pod drukarkę, wyposażenie poczekalni (stolik i krzesła dla klientów),
 • elementy oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego (logo, szyldy banery),
 • darmowy projekt wizualizacji biura – po Twojej stronie będzie dostosowanie lokalu do standardu poprzez przeprowadzenia prac adaptacyjnych (np. pomalowanie ścian),
 • dodatkowo liczne korzyści wynikające z przestrzegania standardów PZU.

Jeśli w Twoim biurze zatrudniasz pracowników to mogą oni skorzystać z systemu motywacyjnego „Łowca Premii” - otrzymują od PZU dodatkową premię za sprzedaż nowych ubezpieczeń. Jeśli Twoi pracownicy będą skuteczni, to Ty również otrzymasz z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

Podsumowanie

Jeśli jesteś otwarty na ludzi i pomagasz im poznać własne potrzeby, lubisz się rozwijać, chcesz być najlepszy i wiesz, jak zorganizować sobie pracę, to zawód agenta ubezpieczeniowego jest stworzony dla Ciebie! Nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń, możesz wejść na ten rynek i z pomocą PZU wszystkiego się nauczyć.

Jeśli chcesz przekonać się czy nadajesz się na Agenta przez duże „A”, weź udział w rekrutacji:

Powodzenia!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: