BHP w firmie - buty robocze i ochronne dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-28  |  Średni czas czytania: 02:18
Artykuł reklamowy
Stopy to część ciała nieustannie narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, których ryzyko wzrasta podczas prac w halach magazynowych, hutach czy na placach budowy. Skuteczną formą zabezpieczenia są buty BHP, występujące w rozmaitych wariantach. W zależności od wybranego modelu zastosowanie obuwia ochronnego może się od siebie znacząco różnić, dlatego też warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z budową, przeznaczeniem i właściwościami, cechującymi dane buty robocze.
BHP w firmie - buty robocze i ochronne dla pracowników

Czym charakteryzują się buty robocze?

Rynek produktów roboczych oferuje bogaty asortyment butów ochronnych różnego rodzaju. Ich cechą charakterystyczną, będącą główną kategorią podziału, jest obecność lub brak podnoska ochronnego w postaci specjalnej metalowej płytki umieszczanej na czubku buta. Jej zadaniem jest osłanianie palców przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, wynikającymi z upuszczenia rzeczy na stopę. Buty robocze dzieli się ze względu na kryteria takie jak ich zastosowanie, budowa i poziom zagrożeń. Mając to na względzie, można dokonać następującego rozróżnienia:

  • Zastosowanie: chroniące przed czynnikami termicznymi, mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, atmosferycznymi, przed porażeniem prądem, obuwie antystatyczne, przy zagrożeniu wystąpienia wybuchu
  • Budowa: sandały robocze, trzewiki, buty do połowy łydki, buty robocze do kolan, obuwie powyżej kolana
  • Poziom zagrożeń: obuwie bezpieczne (S), obuwie ochronne (P), obuwie zawodowe (O)

Wykorzystanie butów roboczych

Obuwie robocze z podnoskami ochronnymi wykorzystuje się podczas wykonywania prac w przemyśle ciężkim i w halach magazynowych, gdzie upuszczenie ciężkiego przedmiotu na stopę może mieć bardzo poważne konsekwencje. Buty robocze bez podnoska znacznie lepiej sprawdzą się w miejscach pracy, gdzie wygoda jest ważniejsza niż ochrona palców. Są więc one idealne dla wszelkiego rodzaju monterów instalacji czy dla pracowników przemysłu budowlanego. Warto zauważyć, że obuwie ochronne coraz częściej wykorzystywane jest również przez osoby prywatne. Wynika to z faktu, iż zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby przy odpowiedniej konserwacji mogły wytrzymać intensywne użytkowanie, a chodzenie nawet przez naprawdę długi czas było wygodne i nie powodowało nadmiernego zmęczenia stopy. Dlatego też buty bhp są często wykorzystywane przez kurierów czy listonoszy. Zwiększona przyczepność nawet na bardzo śliskich powierzchniach sprawia, że chętnie wykorzystuje się je jako obuwie zimowe.

Buty robocze - na co warto zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego obuwia ochronnego powinien opierać się na rodzaju wykonywanej pracy, a także osobistych preferencjach. Buty robocze muszą chronić stropy przed zagrożeniami, na które narażeni jesteśmy w danym miejscu pracy. Decydując się na zakup, warto zatem wziąć pod uwagę elementy takie jak:

  • Rodzaj wykonywanej pracy
  • Jakość wykonania obuwia ochronnego
  • Materiał, decydujący o komforcie użytkowania
  • Konstrukcja i budowa butów bhp 
  • Cena, będąca gwarancją wysokiej jakości

Właściwości obuwia roboczego bezpiecznego

Obuwie ochronne ma na celu zabezpieczenie pracownika przed ryzykiem zagrożeń, wynikających ze specyfiki działań wykonywanych w danym miejscu pracy, co może się przekładać nie tylko na jego zdrowie, ale nawet życie. Nowatorskie rozwiązania i technologie pozwala na produkcję obuwia roboczego, które łączą w sobie różne  funkcje i skutecznie chronią przed wieloma nieszczęśliwymi wypadkami. Do elementów ochronnych butów BHP zaliczyć można wcześniej wspomniany metalowy podnosek, poliuretanową podeszwę antypoślizgową, czy też elastyczną wkładkę stalową. Charakterystyczne cechy butów roboczych to także specjalnie wyprofilowany kształt, który dopasowuje się do kształtu stopy, zapewniając pełną wygodę, czy też wspomaganie naturalnego oddychania skóry za pomocą odpowiednio dobranych materiałów.

Jak wybrać odpowiednie buty BHP?

Wybór idealnych butów roboczych warto rozpocząć od określenia, jakim potrzebom mają one odpowiadać. Wszystkie modele obuwia ochronnego przechodzą przez wiele różnych testów, które określają ich klasę, wytrzymałość, skuteczność ochrony przed czynnikami mechanicznymi itp. Większość modeli butów BHP jest zgodna z co najmniej jedną normą ISO. Jest to obowiązujący w całej Europie system, który określa cechy, jakie musi mieć produkt, aby mógł być bezpiecznie wykorzystywany w danym przemyśle. 

Podczas wyboru obuwia roboczego należy też zwracać uwagę na dokładnie te same kwestie co w przypadku zwykłych codziennych butów, czyli jakość wykonania, wykorzystane materiały czy komfort użytkowania. Jest to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką powinno się mieć na uwadze podczas wyboru obuwia roboczego. Warto pamiętać, że w tego typu butach często spędza się ponad 10 godzin dziennie, stojąc, chodząc i pracując, dlatego też muszą one gwarantować pełen komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z Antar.pl

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: