Chcesz mieć własną działalność, ale budżet domowy się nie spina?

Ostatnia aktualizacja: 2017-07-03  |  Średni czas czytania: 02:27
Artykuł reklamowy
Własna działalność gospodarcza to marzenie niejednego pracownika etatowego oraz co drugiego marzyciela czerpiącego energię z wizji sukcesu swojego przedsiębiorstwa. Praca na swoim to także ogromna satysfakcja i świadomość, że wysiłek się opłaca. Niestety rozpoczęcie własnej działalności i wprowadzenie jej na właściwe tory nie jest łatwym zadaniem. Jedną z największych przeszkód są domowe finanse, które nierzadko pozostawiają wiele do życzenia.
Chcesz mieć własną działalność, ale budżet domowy się nie spina?

Planowanie własnego biznesu warto rozpocząć od zastanowienia się, jak zaplanować budżet domowy. Wiedza na temat domowych finansów przyda się nie tylko podczas oszczędzania, ale z pewnością ułatwi gospodarowaniem zasobami firmy. Trzeba również pamiętać, że nawet przedsiębiorstwa o niewielkim kapitale mają szansę na sukces i duże zyski. Wystarczy tylko pracować z głową.

Chcę mieć własną działalność, ale nie nie mam pieniędzy

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale przede wszystkim niemałego zaplecza finansowego. Oczywiście pula oszczędności jest uzależniona od wielkości planowanego biznesu oraz jego specyfiki. W przypadku jednoosobowego przedsiębiorstwa wystarczy niewielka kwota, która pozwoli na pokrycie kosztów administracyjnych oraz zabezpieczy bieżące potrzeby na początku działalności. W przypadku firm planujących większe inwestycje lub mających zamiar zatrudniać ludzi, zgromadzony kapitał powinien być zdecydowanie większy. Niestety dla wielu osób zgromadzenie odpowiedniej kwoty niezbędnej do rozpoczęcia pracy na swoim graniczy z cudem, co wpędza je w spiralę niezadowolenia oraz oddala od osiągnięcia sukcesu i uzyskania płynności finansowej.

dlaczego-nie-mam-pieniedzy-rozwiazania.jpg

Budżet domowy - przykład dobrej organizacji czasu i pieniędzy

Każdy, kto zastanawia się, jak zaplanować budżet domowy, powinien wiedzieć, że wprowadzenie w życie harmonogramu przychodów i rozchodów pozwala oszczędzać nie tylko pieniądze, ale także czas. Dzięki ustaleniu wydatków każde zakupy będą przyjemnością, ponieważ będą trwały krótko, a w koszyku wylądują tylko te produkty, których rzeczywiście potrzebujesz. Prawda, że proste? Ponadto analiza kupowanych towarów sprawi, że lepiej poznasz rynek i już nigdy więcej nie kupisz kota w worka. Dobrej jakości jogurt w najlepszej cenie? To dla ciebie pestka, przecież doskonale wiesz, ile możesz na niego przeznaczyć. Dobrze zorganizowany budżet domowy to przykład świadomego wyboru, którego powinien dokonywać każdy konsument. Jeśli więc potrzebujesz oszczędności i nie możesz sobie pozwolić na bezmyślne wydawanie pieniędzy, zaplanuj swoje wydatki już teraz, a z pewnością nie pożałujesz.

Budżet domowy - szablon oszczędzania i źródło sukcesu finansowego

W sieci znajdziesz wiele szablonów budżetów domowych. Każdy z nich jest inny, jednak większość jest oparta na prostej zasadzie, która mówi, że zanim zaplanujesz wydatki, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniędzy masz do dyspozycji oraz jaką kwotę chcesz oszczędzić. To proste rozwiązanie sprawi, że z łatwością odłożysz tyle, ile potrzebujesz. Zadanie wydaje się trudne? W rzeczywistości jest jednak banalnie proste.

Pierwszym krokiem w planowaniu finansów i oszczędzania jest ustalenie sumy, która co miesiąc zasila twój portfel. Pamiętaj więc, by w budżecie domowym uwzględnić wszystkie przychody. Jeśli co miesiąc na twoje konto wpływa, np. rata pożyczki, której komuś udzieliłeś, dolicz tę kwotę do swojej pensji. Załóżmy, że zarabiasz 2500 zł netto Zamierzasz rozpocząć własną działalność gospodarczą i potrzebujesz zgromadzić 5000 zł netto w ciągu dwunastu miesięcy. Wynika z tego, że co miesiąc musisz odłożyć 417 zł. Kwota, która jest ci potrzebna, jest niemała, jednak odpowiednia organizacja domowego budżetu ułatwi ci osiągnięcie celu. Poniżej przykład kosztów i wydatków.

Budżet domowy - szablon (1 osoba dorosła)

 • Przychody: 2500 zł
 • Czynsz: 400
 • Opłaty (woda, prąd, gaz etc.): 150 zł
 • Komunikacja miejska: 100 zł
 • Telefon i telewizja: 100 zł
 • Jedzenie: 600 zł
 • Ubrania: 200 zł
 • Rozrywka: 100 zł
 • Kosmetyki: 150 zł
 • Podróże: 100 zł
 • Rezerwa: 183 zł

Przychody (2500) - Koszty (2083) = Oszczędzona Kwota (417)

Z powyższego szablonu wynika, że kluczem do sukcesu jest nie tylko dokładne rozplanowanie wydatków, ale przede wszystkim nałożenie na nie pewnych ograniczeń. Jeśli więc założysz, że w ciągu miesiąca nie możesz wydać więcej niż 100 zł na kosmetyki i będziesz ściśle przestrzegać tej zasady, z pewnością uda ci się odłożyć zaplanowaną kwotę. Warto też umówić się z sobą samym, że jeśli uda ci się wydać mniej (np. 80 zł), różnica również wędruje do puli oszczędności. Dotyczy to również kwoty rezerwowej, która przyda się na czarną godzinę.

Rozpoczynanie własnej działalności bez odpowiednich zasobów finansowych to nie lada wyzwanie dla większości z nas, jednak odpowiednia motywacja oraz dobry plan pomogą uzbierać kwotę niezbędną do zainwestowania w swój biznes. Bez wątpienia gra jest warta świeczki, a sukces odniesiony w przyszłości to potwierdzi.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: