Czy opłaca się oszczędzać na lokacie bankowej?
Czy na lokacie bankowej można zarobić?
Według GUS w listopadzie 2019 r. inflacja konsumencka wyniosła 2,6% r/r. Według ekspertów w pierwszych miesiącach 2020 r. będzie ona kształtować się już na poziomie 3,5 proc r/r. Jeżeli dodać do tego fakt, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co z kolei spowodowało, że banki obniżyły oprocentowanie lokat bankowych, słusznym pytaniem wydaje się, czy na lokacie bankowej można jeszcze zarobić.
Aby pokonać inflację na wspominanym poziomie 3,5%, inwestor musi znaleźć lokatę, na której środki będą oprocentowane w wysokości co najmniej 4,32% Przeglądając aktualne oferty banków, bez trudu można zauważyć, że takich propozycji na rynku nie ma wiele. Największą trudnością dla każdej osoby, która chce oszczędzać na lokatach bankowych, jest znalezienie lokaty z odpowiednio wysokim oprocentowaniem.
Lokaty bankowe w ofertach banków – przegląd propozycji
W rozeznaniu się w aktualnych ofertach lokat bankowych pomagają różne rankingi. Na przykład z rankingu zamieszczonego na stronie domkredytowy.pl/ranking-lokat/ użytkownik pozna:
- wysokość oprocentowania lokaty,
- minimalną i maksymalną kwotę, jaką można zdeponować na lokacie bankowej,
- długość trwania umowy,
- grupę klientów, którym lokata jest dedykowana lokata – może ona być wyłącznie dla nowych lub dla każdego klienta,
- dodatkowe wymagania stawiane przez bank, np. czy bank wymaga założenia rachunku bankowego.
Dodatkowo po wyborze lokaty użytkownik może przejść bezpośrednio do strony internetowej banku i tam wypełnić wniosek o założenie lokaty.
Jakie oprocentowanie lokat proponują aktualnie banki? Od 2 do 8,04% Najwięcej ofert zawiera się jednak w granicach ok. 2% Zdecydowanie rzadsze są lokaty z oprocentowaniem w wysokości 3, 3,5 czy 4%.
Jak wybrać lokatę bankową, by zarobić?
Wysokość oprocentowania jest istotnym parametrem przy wyborze lokaty bankowej, ale nie najważniejszym. Równie istotny jest czas, przez jaki środki pozostaną do dyspozycji banku. Jeżeli patrzeć tylko przez pryzmat spodziewanego zysku, to najbardziej inwestorom opłacają się lokaty długoterminowe (powyżej roku). Głównym powodem jest nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku lokat krótkoterminowych.
Innym czynnikiem, który wpływa na zysk inwestora, jest rodzaj oprocentowania. Banki stosunkowo rzadko proponują lokaty bankowe z oprocentowaniem stałym – znacznie popularniejsze jest oprocentowanie zmienne. Dla banku zaproponowanie klientom oprocentowania zmiennego jest korzystniejsze, gdyż jego wysokość w każdym momencie może on dopasować do sytuacji panującej na rynkach finansowych.
Dla banków lokaty bankowe to sposób, by zyskać nowych klientów. Niektóre banki mogą uzależniać podpisanie umowy z klientem od założenia przez niego rachunku bankowego. Warto sprawdzić, czy prowadzenie konta będzie bezpłatne. Zdarza się, że banki naliczają miesięczne opłaty – wówczas należy je odliczyć od wypracowanego zysku.
Najważniejsze atuty lokat bankowych
Z raportu „InfoKredyt Oszczędzanie i kredytowanie Polaków” (edycja III, październik 2018) przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że Polacy najchętniej oszczędzają na lokatach. Największą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe (88% respondentów), a tuż za nimi znajdują się lokaty długoterminowe (powyżej roku – 40% respondentów). Zdecydowanie mniej Polaków deklaruje korzystanie z funduszy inwestycyjnych (35%) i obligacji skarbowych (8%).
Popularność lokat bankowych wynika głównie z ich dużej dostępności i prostego mechanizmu działania, który nie wymaga od klientów nieustannego obserwowania rynku. Mimo że aktualnie oprocentowanie lokat bankowych nie jest atrakcyjne, to mają one kilka istotnych zalet:
- deponowanie środków na lokatach bankowych wiąże się z niskim ryzykiem – czuwa nad nimi Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie niewypłacalności banku wypłaca wkłady do równowartości 100 000 euro,
- klient ma możliwość wyliczyć potencjalny zysk jeszcze przed założeniem lokaty bankowej – wystarczy, że pozna wszystkie parametry lokaty,
- w razie konieczności klient może wycofać środki z lokaty bankowej – w zależności od konstrukcji umowy, może to być opcja odpłatna.
Nie każdy inwestor jest skłonny ponosić duże ryzyko, inwestując środki. Dla wielu osób posiadających oszczędności atuty lokat bankowych są na tyle duże, że nie rozważają oni korzystania z innych produktów inwestycyjnych.
Lokata bankowa czy alternatywny instrument oszczędnościowy?
Aktualnie zarabianie na lokatach bankowych nie jest szczególnie łatwe, ale nie jest też niemożliwe – osoby posiadające oszczędności muszą po prostu dokładnie zapoznać się z ofertami banków i wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję. Kto powinien skorzystać z lokaty bankowej?
Lokaty bankowe w dalszym ciągu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają dużych oszczędności i w związku z tym chcą wybrać bezpieczny sposób lokowania środków. Ten produkt sprawdzi się również w przypadku osób, które nie mają dużego doświadczenia i słabo orientują się w funkcjonowaniu rynku finansowego.
Z zakładania lokat bankowych zrezygnować mogą inwestorzy posiadający znaczne oszczędności. W ich przypadku korzystniejsze będzie ulokowanie środków w obligacjach skarbowych czy nieruchomościach. W ostatnim czasie inwestorzy na potęgę nabywają mieszkania (rzadziej domy), których zakup i późniejszy wynajem – choć kapitałochłonny – w dłuższej perspektywie może okazać się bardzo korzystny.
Oceń ten artykuł: