Czym jest outsourcing pracowniczy? Wyjaśniamy!

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-31  |  Średni czas czytania: 01:40
Artykuł reklamowy
Rynek pracowników dostępnych w Polsce kurczy się bardzo szybko. Szacuje się, że w tej chwili nasz kraj mierzy się z ogromnym deficytem siły roboczej. Brakuje co najmniej pół miliona rąk do pracy w wielu sektorach rynku. Właśnie dlatego coraz więcej firm rozgląda się za pracownikami outsourcingowymi. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest outsourcing pracowniczy? Wyjaśniamy!

Braki na polskim rynku pracy

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym kwartale 2021 roku, właściciele działalności gospodarczych najczęściej poszukiwali robotników przemysłowych i rzemieślników (93,6 tys.). Największe braki pojawiły się w sektorze usług budowlanych.

Niezwykle cenni na rynku pracy są też specjaliści. Zwłaszcza osoby, które zajmują się opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Brakuje również sprzedawców, magazynierów oraz kierowców pojazdów ciężarowych. To realne wyzwania, z którymi muszą mierzyć się działalności gospodarcze. 

O pracownika można rywalizować z konkurencją na wiele sposobów. Można zdecydować się na atrakcyjną politykę wynagrodzeń czy rozbudowane zaplecze socjalne. Takie działania mogą jednak mocno nadszarpnąć finanse firmy. O wiele lepszym sposobem jest outsourcing pracowniczy który umożliwia Kono.jobs.

Skorzystanie z oferty firmy pośredniczącej, która wesprze nas w skomplikowanym procesie pozyskiwania pracowników zza granicy, to dodatkowa oszczędność czasu. Warto zwrócić też uwagę na to, że umowa outsourcingu pracowniczego spoczywa w takiej sytuacji na działalności, z którą nawiążemy współpracę.

Outsourcing pracowników a kodeks pracy — co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, outsourcing nie jest precyzyjnie umocowany w polskim prawodawstwie. Można jednak założyć, że definiuje się go jako określone zadania, które w ramach danego przedsiębiorstwa zlecamy podmiotowi zewnętrznemu.

Może zdarzyć się też sytuacja, kiedy cały proces będzie wymagał podpisania dodatkowej umowy, na mocy której dotychczasowy zatrudniający (zwykle firma oferująca pracowników outsourcingowych) przekaże załogę lub jej część innej firmie. 

Często wskazuje się tu na artykuł 231 Kodeksu Pracy, jednak oficjalna wykładnia przepisów zaleca, by każdorazowo uwzględnić konkretne okoliczności danej sprawy. Warto pamiętać też o tym, że w 2019 roku Sąd Najwyższy zwrócił też uwagę na to, że wykonywanie pracy w zakładzie pracy innego podmiotu nie oznacza, że pracownik outsourcingowy od razu zmienia miejsce zatrudnienia.

W jaki sposób outsourcing pracowniczy może wpłynąć na jakość w naszej firmie?

Można tu wskazać na co najmniej kilka kluczowych obszarów. Przede wszystkim to niezwykle skuteczny sposób, by szybko zoptymalizować wybrane działy w naszej firmie. Umowa outsourcingu pracowników może dotyczyć na przykład przekazania podmiotowi zewnętrznemu naszej księgowości.

Zwłaszcza teraz, w erze pandemii, to świetny sposób, by zoptymalizować koszty w działalności gospodarczej. Outsourcing może okazać się też świetnym rozwiązaniem dla firm, które chciałyby podjąć się realizacji dużego zlecenia, ale nie mają odpowiednich zasobów ludzkich. Takie dodatkowe źródło pracowników wspierających nas na przykład w budowie dużego obiektu handlowego, może zaważyć na tym, czy to nasza oferta zostanie wybrana.

Cenione firmy, które pomagają pozyskać dodatkowych pracowników, jak Kono.jobs, która działa na rynku od 2005 roku, ułatwiają dotarcie do odpowiednich osób, które z chęcią podejmą się współpracy przy projektach z naszym przedsiębiorstwem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: