Dlaczego zarobki w IT są tak wysokie?

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-30  |  Średni czas czytania: 01:38
Artykuł reklamowy
82% ekspertów z branży IT w Polsce zarabia ponad 9,5 tys. zł brutto. Z kolei średnia pensja senior developera w naszym kraju wynosi ponad 16 tys. zł brutto. Dane te jasno pokazują, jak wysoko wycenia się czas specjalistów z branży IT. Interesujących statystyk oczywiście jest znacznie więcej, lecz to nie na nich koncentrujemy się w niniejszym artykule. Badamy tu przyczyny obserwowanych trendów i dzielimy się swoimi wnioskami. Skąd biorą się tak wysokie pensje w IT? Czy można spodziewać się zmian w wycenie pracy informatyków?
Dlaczego zarobki w IT są tak wysokie?

Żyjemy w cyfrowym świecie

Nowoczesna technologia wykorzystująca rozwiązania cyfrowe na dobre zadomowiła się w naszym świecie. Przyzwyczailiśmy się do niej, a ona do nas. Widok elektrycznej hulajnogi uruchamianej za pomocą smartfona nikogo nie dziwi, podczas gdy jeszcze 2 dekady temu mógłby zszokować.

Specjaliści z branży IT zajmują się jednak nie tylko projektowaniem zaawansowanych produktów i systemów. Ogromne wyzwanie stanowi także utrzymanie tych, które już istnieją. Poza tym zarówno firmy, jak i użytkownicy często potrzebują pomocy w implementacji i obsłudze cyfrowych rozwiązań. Między innymi z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących outsourcing IT oraz pokrewne usługi w trybie zdalnym. Wszystko to składa się na spójny obraz — branża informatyczna jest potężna, a do tego rozwija się w zawrotnym tempie. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że da się w niej dobrze zarobić.

IT bywa trudne

Oczywiście sama powszechność rozwiązań cyfrowych nie czyni branży IT dochodową. Na obserwowany stan rzeczy składa się znacznie więcej czynników. Jednym z nich jest złożoność wielu obszarów informatyki. Aby zdobyć umiejętności z dowolnej dziedziny IT, należy poświęcić mnóstwo czasu i wysiłku na naukę.

Przeszkody nie kończą się jednak w tym miejscu. Większość specjalizacji wymaga ciągłego doszkalania się w celu dotrzymania tempa obowiązującym trendom. Nauka to nieodłączna część codziennego życia informatyka. Specjaliści IT muszą posiadać ogromną wiedzę i niezwykle sprawnie wykorzystywać ją w praktyce.

Mniej ograniczeń

Branża IT nie jest ograniczona wieloma czynnikami, które determinują działanie innych sektorów. Znaczną część projektów informatycznych prowadzi się niezależnie od lokalizacji i strefy czasowej. Nawet złożone przedsięwzięcia często nie wymagają fizycznej współpracy pomiędzy ich uczestnikami. Poza tym specjalistów można zatrudnić do konkretnych projektów, a nie na czas nieokreślony, co pozwala firmom na większą elastyczność. Mniejsza ilość ograniczeń z pewnością przyczynia się do wysokich płac w sektorze IT.

Przyszłość IT

Żyjemy wciąż w początkowej fazie ery cyfryzacji. Jeszcze 100 lat temu na terytorium naszego kraju dostęp do elektryczności uchodził za luksus. Chipset, komputer, Internet i inne dzieła tak zwanej „współczesnej technologii” to stosunkowo młode wynalazki. Jeśli nic nie zatrzyma ludzkości, czeka nas wiele ekscytujących nowości. Być może nawet takich, których z dzisiejszym poziomem wiedzy nie bylibyśmy w stanie pojąć. Rozważając tę kwestię z perspektywy rynku pracy, nietrudno dojść do wniosku, że przyszłość branży IT jawi się w niezwykle pozytywnych barwach!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: