Dużo tańszy gaz ziemny dla firm w 4 krokach

Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25  |  Średni czas czytania: 03:23
Artykuł reklamowy
Firmy, które korzystają z gazu ziemnego mogą w roku 2020 sporo zaoszczędzić. Od lat tak taniego gazu na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce nie było. Spadki cen w hurcie powodują, że cena 1 kWh paliwa gazowego oferowana na wolnym rynku przez alternatywnych sprzedawców gazu ziemnego dla firm jest o kilkadziesiąt procent niższa od cenników bazowych największych spółek energetycznych w Polsce.
Dużo tańszy gaz ziemny dla firm w 4 krokach

W Polsce od kilku lat bez problemu możemy wybrać firmę od której będziemy kupować gaz ziemny. Na taki krok zdecydowało się już wielu przedsiębiorców. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie. Dane pochodzą ze strony Urzędu Regulacji Energetyki i pokazują jak w ciągu ostatnich lat rośnie liczba firm i osób indywidualnych, które kupują tańszy gaz ziemny na wolnym rynku.

tańszy gaz ziemny dla firm

źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Od 2011 roku prawie 300 tysięcy odbiorców zdecydowało się na taki krok. Widać jednak wyraźnie, że tak naprawdę od 2016 roku popularność tego procesu jest naprawdę zauważalna. Tyle tytułem wstępu, którego celem jest pokazanie, że możliwość zmiany sprzedawcy gazu jest coraz bardziej popularna, a w kolejnych latach ze względu na coraz większe różnice w ofertach sprzedawców działających na wolnym rynku należy się spodziewać gwałtownego wzrostu zainteresowania tym procesem ze strony przedsiębiorców. Każda osoba prowadząca biznes wie doskonale, że za dokładnie ten sam towar, którym w tym wypadku jest gaz ziemny, dostarczany w dokładnie taki sam sposób nie warto przepłacać. 

Jak nie przepłacać za gaz ziemny w firmie?

Zacznijmy jednak od przedstawienia trzech obszarów, których optymalizacja spowoduje obniżenie kosztów związanych z zakupem gazu. 

  • zmiana przyzwyczajeń - mniejsze zużycie

    Pierwszy jest związany z naszymi przyzwyczajeniami. Jeśli w naszej firmie gaz ziemny jest wykorzystywany do ogrzewania, warto w taki sposób ustawić kocioł, aby jego praca zaczynała się np. pół godziny przed przyjściem pierwszej osoby do biura, a wyłączany był w chwili opuszczenia budynku przez wszystkich pracowników. W ciągu dnia warto także odpowiednio dostosować temperaturę na kotle gazowym. Dodatkowo pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których się znajdujemy.

  • inwestycje - mniejsze zużycie

    Drugi obszar wiąże się często z dużymi nakładami finansowymi. Termomodernizacja budynku, wymiana kotła gazowego na bardziej sprawny to inwestycje, które kosztują dziesiątki tysięcy złotych. W wielu przypadkach taka inwestycja zwraca się wiele lat. W przypadku firm wykorzystujących gaz ziemny do celów produkcyjnych warto pomyśleć o możliwości instalacji tzw. kogeneracji. Maszyna produkująca energię elektryczną jest zasilana gazem ziemnym. Prąd w ten sposób produkowany zasila nasz zakład, a odpad w postaci gorących spalin może być wykorzystany do innych procesów technologicznych. Rosnące ceny prądu idące w parze z malejącymi kosztami zakupu gazu ziemnego powodują, że tego typu inwestycje mogą się zwrócić nawet w 6-8 lat!

  • zmiana sprzedawcy gazu - niższe koszty jednostkowe

    To najłatwiejszy i najprostszy sposób obniżenia kosztów zakupu błękitnego paliwa. Tańszy gaz ziemny dla firm po zmianie sprzedawcy jest odczuwalny już od kolejnego rachunku za gaz. Nie wymaga od nas ponoszenia żadnych nakładów inwestycyjnych. Jedyne co musimy zrobić to poświęcić czas na znalezienie najlepszego dla nas sprzedawcy gazu ziemnego. O tym jak to zrobić piszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto kupić tani gaz ziemny do firmy?

Jak w takim razie w sprawny i bezpieczny sposób nie przepłacać za gaz ziemny? Poniżej przedstawimy konkretny sposób, dzięki któremu będziemy mogli zweryfikować dostępnych na rynku sprzedawców gazu ziemnego i wybrać najlepszą dla swojej firmy ofertę. Wystarczą 4 proste kroki:

  1. Znajdź firmy zajmujące się sprzedażą gazu ziemnego i przeczytaj opinie na temat tych firm. W Polsce prawie 200 podmiotów posiada koncesję na Obrót Paliwem Gazowym, które jest podstawą do działania na rynku gazu ziemnego. Nie wszystkie te podmioty kierują swoje oferty do klientów końcowych. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy kilkudziesięciu sprzedawców, którzy w sposób aktywny poszukują nowych klientów - jest w czym wybierać!
  2. Kiedy już wybierzesz firmy, do których chcesz zwrócić się o przestawienie oferty to po ich otrzymaniu dokładnie je porównaj. Zwróć uwagę nie tylko na cenę za 1 kWh paliwa gazowego, ale także na wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej czy też gwarancję niezmienności cen w trakcie obowiązywania całej umowy. Ważne są także zapisy dotyczące długości trwania umowy, sposobu jej wypowiadania czy też sprzedawania dodatkowych usług razem z umową na gaz ziemny. Jeśli chcesz oszczędzić czas, na realizację pkt 1 i 2 skorzystaj np. z porównywarki cen gazu optimalenergy.pl
  3. Przed podpisaniem umowy przeczytaj dokładnie umowę i regulamin. Wbrew pozorom nie są to długie dokumenty. 
  4. Podpisz umowę na gaz przez internet. To naprawdę wygodne rozwiązanie oszczędzające nie tylko czas, ale także pieniądze. Wielu sprzedawców gazu promuje taką formę zawarcia umowy dodatkowymi rabatami. Nie musisz posiadać podpisu elektronicznego. Autoryzacja w wielu przypadkach odbywa się np. na podstawie zalogowania do banku (tak jak w przypadku konta ePUAP) lub poprzez podpisanie dokumentu .pdf w komputerze.

Cała reszta formalności, tak samo jak w przypadku zawierania nowej umowy na telefon komórkowy z innym operatorem, czy też zmiana firmy, która ubezpiecza nasze firmowe auta leży po stronie podmiotu, który wybraliśmy. Zmiana sprzedawcy gazu nie wymaga wymiany licznika. Jest to proces sprawny, mamy zagwarantowaną taką samą jakość i ciągłość dostaw gazu ziemnego (dystrybutor gazu ziemnego równo traktuje wszystkich uczestników rynku).

Po co w takim razie przepłacasz za gaz w swojej firmie? Zobacz ile możesz obecnie zaoszczędzić.

O ile tańszy gaz ziemny dla firm można kupić na wolnym rynku?

Na zakończenie kilka konkretów. Na przykładzie taryfy W-3 (oznaczanej także symbolem BW-3), dla kodu pocztowego 00-999 i zużyciu miesięcznym na poziomie 6 000 kWh sprawdźmy jak obecnie przestawiają się różnice w cenie zakupu gazu dla firm. Zestawienie pochodzi z jednej z najbardziej popularnych i wiarygodnych porównywarek cen gazu ziemnego dla firm:

gaz dla firmy

źródło: optimalenergy.pl z dnia 20.03.2020

Widzimy wyraźnie, że zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego w swojej firmie możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Wystarczy poświęcić chwilę, aby zweryfikować dostępne na rynku oferty. Warto!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: