Instalacja monitoringu w firmie - komu zlecić?

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-28  |  Średni czas czytania: 02:00
Artykuł reklamowy
Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych obszarów każdej działalności gospodarczej - zarówno dla właściciela firmy, jak i dla zatrudnionych tam osób. Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów? Jaki zakres działania może zaproponować agencja ochroniarska?
Instalacja monitoringu w firmie - komu zlecić?

Ochrona firmy - co warto wiedzieć?

Nie brakuje działalności gospodarczych, które starają się samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo na terenie funkcjonowania zakładu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że z roku na rok takie działania mogą generować coraz więcej kosztów.

Zgodnie z przyjętym już aktem prawnym, pensja minimalna w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie:

  • do kwoty 2709,48 PLN netto (od 01.01.23 do 30.06.23),
  • do kwoty 2783,86 PLN netto (od 01.07.23 do 31.12.23).

To zaś oznacza, że stawka godzinowa wyniesie kolejno:

  • 22,80 PLN (01.01.23 do 30.06.23),
  • 23,50 PLN (01.07.23 do 31.12.23).

To wielkie wyzwanie dla wszystkich firm, które zatrudniają załogę na podstawie umowy o pracę. W sytuacji, kiedy „na ochronie” pracowałoby np. 10 osób, średni koszt netto przekroczy kwotę 3600 złotych, a realny koszt, jaki poniesie pracodawca, to niemal 7,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Co warto podkreślić, wzrośnie też koszt u firm, które zatrudniają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Podwyżka pensji nie zostanie skompensowana przez podwyższenie dofinansowania z PFRON-u.

To trudna sytuacja zarówno dla wspomnianych już firm, które zatrudniają ochronę samodzielnie, jak i dla działalności, które podnajmują ochroniarzy od wyspecjalizowanych firm. Jest dość prawdopodobne, że te działalności, chcąc przetrwać, przeniosą część kosztów na swoich kontrahentów.

Na szczęście istnieje świetna alternatywa, dzięki której przedsiębiorstwo wciąż będzie odpowiednio chronione, a na dodatek, zdoła sporo zaoszczędzić. Ciekawe rozwiązanie, którego filarem jest monitoring, oferują agencje ochrony.

Czy monitoring w firmie to dobry pomysł?

Tak. Pod wieloma względami to rozwiązanie o wiele lepsze od tradycyjnej ochrony fizycznej. Pracownicy mają tendencję do wpadania w rutynę. Często gubią ich schematyczne, te same trasy obchodów wykonywane o dokładnie tych samych godzinach. Monitoring, dodatkowo wspierany przez Sztuczną Inteligencję, nie zmęczy się. Nie wyjdzie na przerwę, czy nie zachoruje.

To rozwiązanie, które łączy w sobie najnowsze technologie, a także zapewnia bardzo szybki czas reakcji na potencjalne zagrożenie. W zaledwie dwie sekundy po zaistnieniu zdarzenia (na przykład przejściu przez płot na teren obiektu) operator otrzymuje powiadomienie wraz z klatką referencyjną.

Po chwili może zapoznać się z nagraniem, by szybko ocenić, czy zdarzenie wymaga obecności patrolu interwencyjnego. Jeśli tak - jest on wzywany na miejsce. Pracownik może też wezwać na miejsce np. policję lub pogotowie, jeśli uzna, że wymagają tego okoliczności.

W jakich firmach sprawdzi się monitoring?

O wiele trudniej wskazać obszary rynku, gdzie takie rozwiązanie byłoby niemożliwe do wdrożenia. Na pewno jednak warto wskazać na monitoring budowy, zakładu przemysłowego, czy biurowca. Dodatkowo, w zależności od preferencji klienta, firma może też wydzielić wybrane strefy dla pracowników, a następnie przyznać im do nich dostęp - identyfikatorem może być np. karta magnetyczna lub TAG z chipem NFC.

Warto jednak pamiętać o tym, że we wdrożeniu systemu wizyjnego nic nie może być dziełem przypadku. Kamery muszą być odpowiednio dobrane, a system analityki obrazu skalibrowany w taki sposób, aby wykrywane były tylko realne zagrożenia związane z przedostaniem się intruza na teren chronionego obiektu.

Sieć musi być odpowiednio zabezpieczona, a także oddzielona od głównej sieci firmowej. Jeśli używane są połączenia bezprzewodowe pomiędzy elementami systemu to muszą one zostać dodatkowo zabezpieczone przed atakami hakerskimi. Profesjonaliści zadbają też o zabezpieczenie całej instalacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także zagwarantują najwyższy poziom ochrony przechowywanych danych, by te w pełni wypełniały wszystkie przesłanki wynikające z RODO.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: