Inwestowanie w surowce - krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-17  |  Średni czas czytania: 02:31
Artykuł reklamowy
Akcje, złote monety, nieruchomości - tego typu inwestycje są często wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Nie zawsze jednak oferują oczekiwany zysk z inwestycji, dlatego coraz więcej osób zaczyna szukać alternatywy.
Inwestowanie w surowce - krok po kroku

Zamiast jednak decydować się na ryzykowne i niesprawdzone rozwiązania, warto zwrócić uwagę na niesamowicie zróżnicowaną ofertę surowców. Mogą to być nie tylko surowce typu ropa lub gaz ziemny, ale również metale szlachetne (złoto, srebro i wiele innych) oraz towary (przykładem mogą być zwykłe mleko lub cukier).

Co warto wiedzieć na temat surowców?

Pod niektórymi względami z surowcami jest tak samo, jak z innymi inwestycjami. Najważniejszą zasadą jest to, aby dobrze zrozumieć, w co inwestowane są pieniądze. Można oczywiście liczyć na szczęście początkującego i kupić pszenicę lub platynę w sposób nieprzemyślany i niepoparty żadnymi analizami. Czasami takie działania pozwalają zarobić, jednak prędzej czy później rynek zweryfikuje wiedzę inwestora. Zamiast więc ryzykować, należy zacząć od zdobycia informacji na temat surowców. Oprócz śledzenia aktualnych kursów trzeba przede wszystkim sprawdzać analizy. W internecie można znaleźć różne publikacje poświęcone surowcom (z języka angielskiego określanym jako commodity), ale nie wszystkie oferują rzetelną wiedzę. Gdzie zatem szukać takich informacji? Najlepiej zacząć od sprawdzonego serwisu biznesowego, gdzie można znaleźć duża ilość treści dla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Zaletą wszystkich zamieszczanych tu analiz i publikacji jest to, że internauci mają do nich nieograniczony dostęp. Nie trzeba więc zaczynać przygody z inwestowaniem od wykupowania płatnego dostępu. Porządnie opracowane analizy poświęcone surowcom dostępne są w zakładce https://comparic.pl/category/analizy/commodity/, gdzie poruszane są między innymi takie towary jak kakao, pszenica, cukier oraz kawa.

Najważniejsze rodzaje surowców

Niewątpliwą zaletą inwestowania w surowce jest to, że każdy inwestor może znaleźć dla siebie taką kategorię aktywów, która najlepiej odpowiada jego zainteresowaniom. Jeżeli więc ktoś nie zna się na metalach szlachetnych, ale doskonale orientuje się w surowcach rolniczych, to zamiast zastanawiać się nad zakupem palladu może po prostu rozważyć inwestycję w... kawę. Najpopularniejsze surowce dzieli się na trzy kategorie:

  • metale szlachetne - zaliczają się do nich między innymi wspomniany pallad oraz złoto.
  • metale przemysłowe - tutaj wybór jest jeszcze większy. Oprócz miedzi lub srebra inwestorzy mogą kupować węgiel, ropę lub cynk.
  • surowce rolnicze - może to być zarówno bawełna, mleko i kawa, jak i pszenica lub cukier.

Większość inwestorów uważa, że przy zachowaniu normalnego wzrostu inflacji oraz stabilnego rozwoju gospodarki ceny surowców (niezależnie od tego, do której grupy się je przypisuje) mogą w podobny sposób reagować na zmiany na rynku. Taki scenariusz nie sprawdzi się jednak w czasach kryzysowych, czego najlepszym przykładem były niedawne spadki cen ropy. Jest to więc rynek, na którym można zarobić, ale również stracić. Z tego powodu zaleca się regularne podnoszenie wiedzy, rozsądne zarządzanie kapitałem oraz unikanie nieprzemyślanych decyzji biznesowych.

Jaką inwestycję wybrać?

Zakup surowców to dla wielu inwestorów możliwość odkrycia nowych rynków, a co za tym idzie zmniejszenia ryzyka, że w przypadku spadku wartości jednej inwestycji mocno ucierpi ich kapitał. Tym samym dla kogoś, kto do tej pory inwestował wyłącznie w złote monety lub sztabki zakup surowców może być świetnym rozwiązaniem. Jest to również ciekawa opcja dla inwestorów, którzy od lat działają przede wszystkim na giełdzie, a ich portfel inwestycyjny składa się wyłącznie z samych akcji. W dzisiejszych czasach trudno przewidzieć, które towary, akcje lub inne aktywa wzrosną, a które spadną. Dlatego dywersyfikacja ma ogromne znaczenie i pozwala zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo w inwestycjach. Przed zainwestowaniem pieniędzy w surowce trzeba jednak dobrze zrozumieć, od czego mogą zależeć ceny, bo czasami nagły spadek wartości kukurydzy lub innego towaru może mieć naprawdę niespodziewane przyczyny.

Dywersyfikacja portfela surowców

Również w przypadku surowców sprawdza się zasada, że dywersyfikacja portfela ma ogromne znaczenie. Tym samym, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z surowcami, nie powinieneś wszystkich pieniędzy przeznaczonych na taką inwestycję przeznaczać na zakup pojedynczego aktywa. Istnieje wówczas duże ryzyko, że szybko uszczuplisz swój początkowy kapitał. Rozkładając natomiast fundusze na kilka różnych surowców, możesz łatwo uniknąć takich sytuacji, bo nawet jeżeli jeden lub dwa surowce spadną, to reszta może wzrosnąć w stopniu, który nie tylko zrównoważy stratę, ale też przyniesie zyski. Rynek surowców nieustannie się zmienia, dlatego lektura wspomnianych na początku analiz i śledzenie aktualności ze świata ma ogromne znaczenie dla inwestorów, którzy chcą osiągnąć sukces.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: