Jak można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-20  |  Średni czas czytania: 01:42
Artykuł reklamowy
Jeśli jesteś właścicielem samochodu, masz obowiązek regularnie wykupywać ubezpieczenie OC. To obowiązkowa polisa, za brak której grozi kara finansowa. Chcesz jej uniknąć? Dowiedz się, jak można to zrobić skutecznie i bez narażania się na wysokie koszty.
Jak można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Niezależnie od tego, jak często użytkujesz pojazd, musisz wykupić polskie ubezpieczenie samochodu OC. Tak wynika z przepisów, które określają nie tylko zakres ochrony czy sumy gwarancyjne, ale również konsekwencje przerwania ochrony ciągłości ubezpieczeniowej.

Najczęstsze przyczyny braku OC

Istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. Najczęściej jednak dotyczy to kierowców, którzy nabywają używany pojazd i korzystają z ważnej jeszcze polisy. Jako że nie ulega ona automatycznemu przedłużeniu, jej niewykupienie u innego ubezpieczyciela będzie skutkować przerwaniem ochrony.

Niektórzy rezygnują z OC, ponieważ rzadko korzystają z pojazdu albo po prostu tną koszty. Oszczędności w tym zakresie często skutkują jeszcze większymi wydatkami- gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nałoży karę finansową.

Ile trzeba zapłacić za brak OC?

Koszty związane z brakiem ważnego OC można podzielić na kilka kategorii. Są to:

 • regres ubezpieczeniowy,
 • kara za brak polisy,
 • składka ubezpieczeniowa.

Jeśli nie dojdzie do zdarzenia drogowego z twojej winy, wówczas opłata związana z regresem ubezpieczeniowym może cię ominąć. Nadal jednak narażasz się na wysokie wydatki, bo kara za brak OC może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Wszystko zależy od tego, jaki pojazd nie ma ubezpieczenia i jak długo bez niego pozostawał.

W 2022 roku kary za brak OC dla samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni- 1200 zł;
 • 4-14 dni- 3010 zł;
 • powyżej 14 dni- 6020 zł.

Jeśli chodzi o pojazdy ciężarowe, przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej będzie skutkowało karami:

 • do 3 dni- 1810 zł;
 • 4-14 dni- 4520 zł;
 • powyżej 14 dni- 9030 zł.

Najmniej zapłacą właściciele pozostałych pojazdów, np. ciągników. W ich przypadku są to kary rzędu:

 • do 3 dni- 200 zł;
 • 4-14 dni- 500 zł;
 • powyżej 14 dni- 1000 zł.

Warto przy tym podkreślić, że w kolejnym roku kary za brak OC na pewno wzrosną. Będzie mieć to związek ze wzrostem płacy minimalnej, która stanowi podstawę do wyliczeń opłat karnych.

Czy da się uniknąć kary za brak OC?

Wszystko zależy od tego, czy doszło już do przerwania ciągłości, czy otrzymałeś pismo od UFG, itp.

W najlepszej sytuacji jest kierowca, który „woli dmuchać na zimne”. W tym przypadku, aby uniknąć opłaty, należy pamiętać o utrzymywaniu ciągłości ubezpieczeniowej.

Jeśli okazało się, że twój samochód nie jest ubezpieczony, jak najszybciej wykup polisę. Może to być najtańsze ubezpieczenie OC, które znajdziesz za pośrednictwem ubezpieczeniowego serwisu porównywarkowego. Dzięki temu unikniesz wyższej kary.

Jeśli już otrzymałeś pismo od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, szanse na uniknięcie kary są niewielkie. Możesz oczywiście odwoływać się od decyzji, jednak zwykle na niewiele się to zda. Niekiedy- w ramach kompromisu- płatność może zostać rozłożona na raty.

Dlatego najlepszym sposobem a uniknięcie kary jest wykupienie choćby najtańszego OC. Wysokość składki nie ma znaczenia- liczy się sam fakt posiadania ubezpieczenia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: