Jak obliczyć wynagrodzenie dla pracownika na umowie o pracę?

Ostatnia aktualizacja: 2022-04-18  |  Średni czas czytania: 01:55
Artykuł reklamowy
Zmiany związane z Polskim Ładem, który dość namieszał w wynagrodzeniach za 2022 rok spowodowały, że nawet osoby z dużym doświadczeniem w księgowości mogły mieć problemy z ich wyliczeniem. Wyjaśniamy, jakie składki są potrącane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, z czego składa się wynagrodzenie oraz gdzie szukać wsparcia, aby uczciwie i sprawnie zarządzać płacami naszych pracowników.
Jak obliczyć wynagrodzenie dla pracownika na umowie o pracę?

Z czego składa się wynagrodzenie w umowie o pracę?

Myśląc o wynagrodzeniu za pracę, pracownik, właściciel firmy i księgowa odpowiedzialna za płace w zupełnie inny sposób widzą to, na co składa się pensja. Dla pracownika najważniejsze jest to, co ostatecznie zobaczy na rachunku osobistym, czyli wynagrodzenie netto, które wcale nie odzwierciedla kosztów, jakie ponosi pracodawca, zatrudniając daną osobę na umowę o pracę. Mówiąc o wynagrodzeniu, warto odnosić się do kwoty brutto, na którą składa się kwota netto (wynagrodzenie “na rękę” dla pracownika) + składki ubezpieczeniowo-zdrowotne + podatek dochodowy. Jeśli firma przystąpiła do PPK, także te składki są wliczane w wynagrodzenie brutto.

Jakie składki potrąca się z wynagrodzenia przy umowie o pracę?

Każdego miesiąca osoby zatrudnione na umowę o pracę muszą liczyć się z tym, że część ich wynagrodzenia zostaje przekazywana przez pracodawcę na składki. Oprócz tych, które mają zagwarantować opiekę emerytalną (składki ZUS i PPK), obowiązkowo musimy płacić tzw. podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość tych świadczeń obliczana jest na podstawie skali podatkowej, gdzie stawkę miesięczną reguluje dochód uzyskany przez pracownika.

W Polsce obowiązuje system ubezpieczeń społecznych, na które składają się składki chorobowe, emerytalne, rentowe, zdrowotne czy wypadkowe. Mają one zapewnić możliwość nieodpłatnego korzystania z usług opieki zdrowotnej, pobierania świadczeń emerytalnych po ukończeniu stosownego wieku lub wsparcie finansowe na wypadek utraty zdrowia i zdolności do pracy. Zadaniem osoby, która wylicza wynagrodzenie, jest ustalenie wielkości składek i terminowe ich przekazanie do stosownych organów.

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto - outsourcing czy zatrudnienie własnej księgowej?

Obecnie trudno wyobrazić sobie firmę zatrudniającą pracowników, które nie korzystają z usług księgowej. Popularną formą pomocy księgowej jest tzw. outsourcing, który polega na przekazaniu zadań związanych z płatnościami, wyliczeniami wynagrodzeń, czasu pracy i świadczeń firmie zewnętrznej, która w swoim zespole ma nie tylko księgowe, ale także osoby odpowiedzialne za kadry i płace. Zlecenie na zewnątrz tych obowiązków nie dotyczy tylko mikro i małych przedsiębiorstw, gdyż coraz więcej plusów takiej współpracy dostrzegają także firmy o znacznie większym zatrudnieniu. To szczególne ułatwienie, gdy pracownicy zatrudnieni są na różne formy umów, często przebywają na zwolnieniach lekarskich czy nie posiadają polskiego obywatelstwa. Warto jednak starannie sprawdzić dane biuro rachunkowe, poprosić o pokazanie referencji czy certyfikatów uprawniających do pracy w zawodzie księgowego. Taką możliwość daje biuro rachunkowe z Bydgoszczy - TAX Edyta Wajer - https://www.ewajer.pl//.

Outsourcing w 2022 roku - dlaczego warto?

Korzystanie z usług biura outsourcingowego ułatwia przechodzenie przez zmiany w prawie podatkowym, które miały miejsce na początku 2022 r. Ich wprowadzenie wcale nie oznacza końca zmian, które czekają osoby liczące wynagrodzenia dla pracowników. Odpowiedzialność tego zadania jest niezaprzeczalna, gdyż błędy w naliczaniu płac mogą przyczynić się nie tylko do obniżenia nastrojów i zaufania pracowników względem firmy, ale także mogą powodować poważne konsekwencje prawne. Niezrozumiałość nowych przepisów lub ich błędna interpretacja to problemy, z którymi muszą zmagać się kadrowe w 2022 roku, dlatego to najlepszy czas, aby zadanie wyliczania wynagrodzeń zlecić rzetelnej firmie outsourcingowej.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: