Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?
Karaty i próby, czyli ile złota w złocie?
Zanim powiemy jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe, warto nadmienić, że nawet w certyfikowanym złotym pierścionku albo w sztabce złota inwestycyjnego od sprawdzonego dilera nie zawsze znajdzie się samo złoto. Czy znaczy to, że są one fałszywe? Absolutnie nie! Wszystko bowiem zależy od kwestii próby złota. Próby albo karaty to sposoby na oznaczenie, ile złota rzeczywiście znajduje się w złocie. Im wyższa próba albo liczba karatów, tym czystsze złoto. A po co dodaje się do złota inne kruszce? Chociażby po to, aby je utwardzić.
Najpopularniejsze próby złota to 999, 960, 750, 585, 333. Jest to oznaczenie na procentowy udział tego kruszcu w danym przedmiocie (złoto 999 to 99,9% złota, złoto 585 to 58,5% złota itd.). Natomiast karaty świadczą o zawartości wagowej złota w stopie. Maksymalna wartość to 24 karaty (24/24 zawartości wagowej złota). Karaty odpowiadają próbom. 24 karaty teoretycznie oznaczają stuprocentowe złoto, ale jest to właściwie stop składający się w 99,999% z tego kruszcu – wyjaśnia ekspert Skupu Złota.
Jaki jest najczęstszy sposób wprowadzania kupującego w błąd? To oczywiście sprzedaż tombaku zamiast złota. Tombak albo inaczej mosiądz czerwony, nazywany także „złotem głupców”, to stop miedzi i cynku. Ze złotem łączy go jedynie podobny kolor, różni cała reszta, łącznie z ceną. Ta jest oczywiście o wiele niższa. Warto pamiętać, te tombak powinien mieć wybity znak probierczy MET. Ale co w sytuacji, gdy na przedmiocie nie ma żadnego oznaczenia?
Jak rozpoznać złoto od mosiądzu?
Aby mieć pewność, że kupowane przez nas złoto nie jest w żaden sposób „trefne”, należy kupować je tylko z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł. Ale nie zawsze znajdujemy się w tej komfortowej sytuacji, gdy wszystko jest jasne i pewne. Dlatego przedstawiamy was 5 podstawowych kroków do sprawdzenia na własną rękę, czy kupowane przez was złoto jest w pełni wartościowe.
Sprawdź próbę złota
Pierwszą rzeczą jest oczywiście sprawdzenie oznaczenia dotyczącego wcześniej wspomnianej próby złota. – Jeśli robimy zakupy u jubilera i biżuteria nie posiada żadnego oznaczenia, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Jeśli mamy wybór, wybierzmy miejsce, które sprzedaje tylko oznaczone złoto – tłumaczy ekspert Skupu Złota. Ale nawet informacja na temat próby czy liczby karatów nie jest żadną gwarancją prawdziwości złota. No i jak sprawdzić złoto bez wybitej próby?
Czy złoto reaguje na magnes?
Na zakupy warto wybrać się z magnesem. Dlaczego? Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych, a co za tym idzie, nie powinno reagować na magnes. I byłby to idealny sposób na rozróżnienie złota od tombaku, poza jednym „ale”. Reakcja na magnes może oznaczać bowiem, że mamy do czynienia ze złotem gorszej próby – ale nadal złotem. Tak więc o ile 24-karatowe złoto ani drgnie, o tyle 18-karatowe złoto może już się poruszyć. Co jeszcze możemy więc zrobić?
Próba Archimedesa
Najbardziej skomplikowany, ale i najpewniejszy sposób, a do tego jak najbardziej możliwy w warunkach domowych. Próba Archimedesa opiera się na jednej z właściwości złota, a mianowicie jego gęstości. Ta wynosi 19,3 g/cm³. Do szklanki nalewany wodę, a następnie obliczamy jej objętość. Aby to zrobić, musimy pomnożyć wysokość naczynia (do poziomu wody), promień podstawy podniesiony do kwadratu i liczbę pi (sprawdź wzór na objętość walca – V=pi*r^2*H). Do wody wkładamy przedmiot, który chcemy sprawdzić (biżuterię, monetę) i zapisujemy w mililitrach różnicę wypartej wody. Na koniec dzielimy masę przedmiotu przez objętość wody i oto mamy gęstość przedmiotu. Wynik może oczywiście delikatnie odbiegać od tego wzorowego, ale najważniejsze, aby był do niego jak najbardziej zbliżony.
Czy złoto może mieć przebarwienia?
Przebarwienia na złocie świadczyć może o dwóch rzeczach – było nieprawidłowo przechowywane albo nie mamy do czynienia ze złotym przedmiotem, a pozłacanym. Bo kiedy wierzchnia warstwa złota zaczyna się ścierać, znajdujący się pod spodem metal zaczyna reagować z różnymi czynnikami (powietrzem, wodą). Zmiany zachodzące w znajdującym się wewnątrz kruszcu prowadzą do pojawianiu się zmian na złotej powierzchni.
Cena złota – sprawdź ją wcześniej!
Niesamowita okazja, zaskakująca nisko cena, niespodziewane szczęście. Szkoda, że to nieprawda. Niestety, ale takie sytuacje zdarzają się raczej w filmach lub książkach. Złoto posiada stałą, stabilną cenę. Przed zakupami zawsze sprawdźmy aktualną cenę złota, to, ile kosztuje jego gram oraz uncja. Jeśli ktoś chce sprzedać nam złoto po atrakcyjnie niskiej cenie, od razu powinno nam się zapalić czerwone, ostrzegawcze światło. Bo ktoś na tej transakcji zarobi, ale nie będziemy to raczej my!
Jeśli chcemy mieć pewność, że kupowane przez nas złoto jest prawdziwe, to trzymajmy się sprawdzonych dilerów złota inwestycyjnego i renomowanych salonów jubilerskich. Warto również regularnie poszerzać swoją wiedzę na temat złota, jego oznaczenia, właściwości, ceny. Być może uchroni nas kiedyś przed nierozważnym zakupem.
Oceń ten artykuł: