Jak szybko założyć JDG bez wychodzenia z domu?
O czym należy pamiętać, zanim złoży się wniosek do CEIDG?
Mimo że obecnie mamy możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej bez wychodzenia w domu w bardzo szybki sposób, to jednak nie warto wykonywać takich działań pochopnie. Należy wcześniej zadać sobie szereg pytań, które będą potrzebne do wypełnienia wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Oczywistym jest fakt, iż musimy wymyślić nazwę dla naszej firmy. Nie może ona jednak podszywać się pod istniejący na rynku podmiot, ani wprowadzać potencjalnych klientów błąd.
We wniosku będziemy musieli wskazać również profil naszej działalności. Służą do tego kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Warto wcześniej przeanalizować dostępne opcje, aby jak najlepiej dopasować PKD do zakresu działania swojej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie istnieje pojęcie takie jak konto firmowe, które jest obligatoryjne. Dobrze jest posiadać oddzielny rachunek bankowy, jednak nie jest on wymagany.
Ważnym aspektem, który warto przemyśleć wcześniej, jest dobór formy opodatkowania, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na koszty prowadzenia działalności. Obecnie do wyboru mamy opcje na zasadach ogólnych, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Należy w tym momencie zastanowić się też czy będziemy płatnikami VAT.
Ostatnim aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, zanim wypełnimy formularz, jest informacja o tym, kto będzie prowadził naszą księgowość. Zagadnieniem tym możemy zajmować się samodzielnie lub powierzyć je zewnętrznej firmie działającej zarówno stacjonarnie jak i online. Tego typu usługi wiążą się jednak z koniecznością ponoszenia comiesięcznych wydatków. Dodatkowo warto wiedzieć, że data rozpoczęcia działalności nie musi być tożsama z dniem złożenia wniosku do CEIDG.
Złożenie wniosku w CEIDG
Żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu, należy wejść na stronę CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i nacisnąć przycisk „złóż wniosek CEIDG-1”. Wówczas do wyboru będziemy mieli dwie opcje — albo założenie nowej działalności, albo zmodyfikowanie danych we wcześniej już złożonym wpisie. Interesuje nas ta pierwsza opcja. Wówczas strona przekieruje nas na kolejną kartę, na której znajdziemy informacje o tym, że aby całość procedur przeprowadzić za pośrednictwem internetu, potrzebujemy profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, ponieważ w przeciwnym razie załatwienie tej sprawy całkowicie online będzie niemożliwe i będziemy musieli zgłosić się osobiście do urzędu.
Wyrobienie podpisu elektronicznego zajmuje nierzadko sporo czasu, dlatego osoby, które nie posiadają żadnego z wymienionych narzędzi autoryzacyjnych, powinny założyć swój profil zaufany. Najłatwiej można to zrobić, korzystając ze swojego konta bankowego, a dokładniej bankowości elektronicznej. System wymaga jedynie zalogowania się na konto, dzięki czemu nasze dane z rachunku zostają potwierdzone i uzyskujemy dostęp do profilu zaufanego. Jeżeli nie zdecydujemy się na założenie PZ, wówczas możemy wykonać dalsze czynności dotyczące rejestracji w CEIDG online, jednak cały ten proces nie obędzie się bez wizyty stacjonarnej w urzędzie.
Jak wypełnić wniosek w CEIDG?
W kolejnym kroku musimy wypełnić wniosek w CEIDG, klikając opcję: „nowy wniosek”. Na początku podajemy podstawowe dane takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, a także numer dowodu tożsamości. W dalszym kroku system przeniesie nas do nieco bardziej rozbudowanego formularza, gdzie ponownie wpisujemy nasze podstawowe dane, a także szereg innych informacji. Znajdują się tam również pola, w których należy wpisać NIP i REGON. Ze względu na to, że dopiero zakładamy naszą firmę, nie posiadamy jeszcze takich numerów, dlatego należy zaznaczyć znajdującą się poniżej opcje: „nie posiadam numeru NIP/REGON”. W takiej sytuacji formularz traktowany jest równocześnie jako wniosek o nadanie tych numerów. Powinniśmy je otrzymać w ciągu kilku dni na podany adres mailowy, będą one również widoczne we wpisie w CEIDG.
W kolejnej części wniosku wpisujemy dane naszej firmy, to znaczy jej nazwę w wersji pełnej i skróconej oraz miejsce wykonywania działalności, a także PKD przedsiębiorstwa. W kolejnym kroku strona przekierowuje nas do dalszej części formularza dotyczącego kwestii podatkowych. Wówczas wybieramy więc rodzaj opodatkowania, podajemy dane Urzędu Skarbowego, a także osoby, która będzie prowadziła naszą księgowość i adres miejsca, gdzie będą przechowywane księgi rachunkowe. W ostatniej części formularza dodatkowo możemy przekazać informacje dotyczące naszego numeru konta firmowego, ale jeżeli jeszcze go nie założyliśmy, wówczas takie dane będziemy mogli wprowadzić w późniejszym terminie. Do wniosku możemy dołączyć również załączniki.
Tak przygotowany formularz jest gotowy do wysyłki. Jeżeli któreś z obowiązkowych pól nie zostało wypełnione, wówczas zostaniemy o tym poinformowani. Jeśli dokument został sporządzony prawidłowo, wtedy wystarczy wcisnąć zielony przycisk „dalej” i wysłać go przy pomocy profilu zaufanego. Po zakończeniu tych czynności powinniśmy otrzymać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru na maila, które jest równoznaczne z tym, iż wniosek został prawidłowo przesłany do urzędu.
Jak założyć JDG przy pomocy bankowości elektronicznej?
Jednoosobową działalność gospodarczą można też założyć, korzystając ze swojej bankowości elektronicznej. Obecnie większość instytucji bankowych oferuje swoim klientom taką usługę. Wówczas również online wypełniamy wniosek do CEIDG. Korzyścią jednak jest na przykład możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy księgowej w trakcie jego składania. Specjalistka odpowie na wszelkie nasze wątpliwości i pytania. Dodatkowo wypełniając jeden formularz, możemy założyć nie tylko działalność gospodarczą, a także konto firmowe w takim banku.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: