Jak wybrać odpowiedni czytnik kodu?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-16  |  Średni czas czytania: 01:49
Artykuł reklamowy
Urządzenie do odczytu kodów zapewnia łatwe tworzenie bazy danych produktów. Dzięki temu możliwa jest ich identyfikacja i sczytywanie kodów kreskowych choćby na kasach. Jak wybrać odpowiedni czytnik kodu i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia?
Jak wybrać odpowiedni czytnik kodu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytników kodów?

Przede wszystkim trzeba określić swoje potrzeby. Do wyboru są różnego typu urządzenia. Można bowiem zdecydować się na bezprzewodowe, ręczne czy też stacjonarne. Działanie czytników kodów opiera się na odkodowaniu danych i przesłaniu ich do komputera. Na pewno istotne znaczenie ma to, czy jest to czytnik ze skanerem odczytującym kody 1D czy też 2D. Kody 1D to kreskowe lub paskowe. Odczyt kodów 2D możliwy jest za pośrednictwem imagera, czyli skanera wizyjnego. Do kodów 1D zaliczamy UPC/EAN, Code 128, Code 39 i tutaj wystarczy wybranie zwykłego czytnika kodów kreskowych. W przypadku kodów QR lub Data Matrix, które zaliczane są do kodów 2D należy zaopatrzyć się w czytnik kodów 2D. Takie czytniki sprawdzają się choćby przy obsłudze eventów i weryfikacji biletów elektronicznych zapisanych w smartfonach. Szukając odpowiednich czytników kodów, warto sprawdzić ofertę na stronie: Czytniki i skanery kodów QR.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytników bezprzewodowych?

W przypadku czytników bezprzewodowych istotne znaczenie ma oczywiście zasięg. Takie czytniki działają w oparciu o Wi-Fi lub Bluetooth. Ich mobilność jest ograniczona w zależności od odległości od bazy. Zwykle zasięg może wynosić do 300 metrów. Ułatwiają pracę bo nie wymagają kabla tak jak czytniki ręczne, których można używać tylko, kiedy są podłączone do komputera. Takie czytniki bywają stosowane w sklepach.

Jakie parametry są istotne w przypadku czytników stacjonarnych?

Najbardziej popularne w przemyśle, na liniach produkcyjnych i w sklepach są czytniki stacjonarne. Przy wyborze na pewno trzeba zwrócić uwagę na wielkość czytnika. Działają poprzez zbliżenie produktu do wiązki skanera. Są stale podłączone do komputera. Odmianą czytników stacjonarnych są czytniki ladowe, najbardziej popularne w supermarketach i hipermarketach. Czytniki przemysłowe są niezwykle precyzyjne i pozwalają na szybki i dokładny odczyt kodów kreskowych. Są odpowiednie na dużych liniach produkcyjnych.

Zwróć uwagę na możliwość konfiguracji prefiksów i sufiksów

Wybierając czytnik kodów należy zwrócić uwagę, na to czy możliwa jest konfiguracja prefiksów i sufiksów. Prefiks lub sufiks można zaprogramować w czytniku kodów. Prefiks wyświetlany jest przed kodem a sufiks za kodem. Mają one szerokie zastosowanie w programach i aplikacjach i jeśli czytnik ma z nimi współpracować, to ważny jest wybór urządzenia z taką funkcją.

Jaki jest polecany czytnik kodów?

Jeżeli zastanawiacie się, jaki czytnik kodów wybrać, to polecanym modelem jest czytnik kodów kreskowych HD29 A. Jego atutem jest niewielka waga i ergonomia. Czytnik charakteryzuje się dużą wydajnością i niezawodnością. Dzięki wbudowanemu interfejsowi USB możliwa jest łatwa instalacja. Dla wielu użytkowników istotne znaczenie ma odporność na wstrząsy danego czytnika i w tym przypadku jest ona na najwyższym poziomie. Dzięki temu możliwe jest jego długotrwałe użytkowanie w trudnych warunkach.

Wybór czytnika uzależniony jest także od rodzaju skanera. Skaner diodowy umożliwia większą precyzję odczytu uszkodzonych kodów kreskowych, a także zapewnia małe zużycie energii. Z kolei skaner laserowy gwarantuje odczyt z większych odległości, wysoką jakość odczytu, mocniejsze źródło światła. Dobrze sprawdza się do odczytywania szerokich kodów kreskowych.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: